Kryefaqja / LAJME / Merkel: Sulmi ndaj myslimanëve – sulm ndaj shoqërisë së hapur dhe tolerante

Merkel: Sulmi ndaj myslimanëve – sulm ndaj shoqërisë së hapur dhe tolerante

Si pasojë e sulmeve me armë zjarri në dy xhami në Zelandë të Re, 49 persona kanë humbur jetën dhe më shumë se 45 persona janë lënduar, transmeton Klan Kosova.

Për këtë sulm ka reaguar edhe kancelaria, Angela Merkel.

“Një sulm i drejtuar kundër myslimanëve, është gjithashtu një sulm ndaj demokracisë së Zelandës së Re dhe shoqërisë së hapur dhe tolerante”.

“Ne ndajmë këto vlera me Zelandën e Re, me ta ndajmë tmerrin dhe dënojmë këtë akt të tmerrshëm. Ngushëllimet e mia të sinqerta shkojnë për familjet e viktimave dhe të lënduarit të cilëve ju dëshirojmë shërim të shpejtë”.

Loading...
Loading...
Loading...

Shiko poashtu

Kastriot Berishaj: Sindromi vetëvrasës i shqiptarëve po tkurr terësinë territoriale të trojeve shqiptare! Ilir Meta dhe Anastas Janullatos janë zagarë të Greqisë shoviniste

“Ilir Meta, qeni i dekoruar nga Greqia dhe bythëlepirësi i antishqiptarit tjetër, Anastas Janullatos puthen …

Leave a Reply