Kryefaqja / LAJME / Acteku (AZTECO), para 3.000 viteve krijon simbolin tonë kombtar, dhe me plis ne kokë

Acteku (AZTECO), para 3.000 viteve krijon simbolin tonë kombtar, dhe me plis ne kokë

Orhan Rexhepi

Actekët e lashtë kanë qenë një popull shumë i civilizuar që kanë jetuar në Meksikën Jugore.

Kjo statujë e këtij Acteku (AZTECO), tregon qartë kombinimin e duarve të tij në formen e shqiponjës dykrenare, plus edhe me plis në kokë dhe ndodhet në Mexico State Museum, në bazë të kësaj e kam një sugjerim për Federatën e Futbollit Serb, t’i drejtohen FIFA-s më kërkesën që kjo statujë e këtij Acteku të largohet nga Muzeumi deri në fund të kampionatit, ose përndryshe Kombëtarja e Meksikës të sankcionohet.

aztec

Actekët e lashtë kanë qenë një popull shumë i civilizuar që kanë jetuar në Meksikën Jugore.

Loading...
Loading...
Loading...

Shiko poashtu

Kastriot Berishaj: Sindromi vetëvrasës i shqiptarëve po tkurr terësinë territoriale të trojeve shqiptare! Ilir Meta dhe Anastas Janullatos janë zagarë të Greqisë shoviniste

“Ilir Meta, qeni i dekoruar nga Greqia dhe bythëlepirësi i antishqiptarit tjetër, Anastas Janullatos puthen …

Leave a Reply