Kryefaqja / LAJME / Inteligjenca e SHBA-së arrin marrëveshje me Ukrainën për të penguar agresionin e armatosur të Rusisë

Inteligjenca e SHBA-së arrin marrëveshje me Ukrainën për të penguar agresionin e armatosur të Rusisë

Kjo ishte marrëveshja kryesore që palët arritën gjatë vizitës në Shtetet e Bashkuara të Vasyl Burba, shef i Inteligjencës ushtarake të Ukrainës.

Zyrtari ukrainas u takua dhe negocioi me Robert Ashley, Shefin e Agjencisë së Inteligjencës së Mbrojtjes të SHBA, udhëheqësit e CIA-s dhe zyrtarët e komunitetit të zbulimit të SHBA.

Burba deklaroi se Rusia ka vepruar në mënyrë agresive, në mënyrë provokative, duke synuar të destabilizojë situatën në Detin Azov dhe Detin e Zi.

Gjatë vizitës së tij në SHA u arrit një numër marrëveshjesh, të cilat përcaktonin se pala amerikane do të ndihmonte Ukrainën në rritjen e aftësive të Departamentit të Inteligjencës dhe Ministrisë së Mbrojtjes të Ukrainës.

Kjo në mënyrë që të mund të kundërvepronte agresionin rus në mënyrë më efektive

Loading...
Loading...
Loading...

Shiko poashtu

Kastriot Berishaj: Sindromi vetëvrasës i shqiptarëve po tkurr terësinë territoriale të trojeve shqiptare! Ilir Meta dhe Anastas Janullatos janë zagarë të Greqisë shoviniste

“Ilir Meta, qeni i dekoruar nga Greqia dhe bythëlepirësi i antishqiptarit tjetër, Anastas Janullatos puthen …

Leave a Reply