Kryefaqja / LAJME / Sot vendoset fati i Qeverisë së Zaevit, ja skenaret?

Sot vendoset fati i Qeverisë së Zaevit, ja skenaret?

Partia më e madhe në pushtet LSDM sot në Ohër do të mbledh Këshillin Qendror ku do të dikustohet për vendimet që do të pasojnë pas njoftimit se data për negociata me BE-në mund të ndahet gjatë muajve të vjeshtës. 

Sipas burimeve për TV Shenja, tani më nga loja është përjashtuar opsioni i organizimit të zgjedhjeve të parakohshme. Kjo, për shkak se megjithatë, ndonëse jo në qershor, por brenda viti, Maqedonia e Veriut, do të merr datën për fillim të bisedimeve me BE-në.

Në kombinim vazhdojnë të mbeten disa opsione të tjera nga ata që ka paralajmëruar kreu i kësaj partie, e të cilat i përsëriti edhe pas takimit me kancelaren gjermane Angela Merkel.

Në mbledhjen e së dielës mund të vendoset për rekonstruim të Qeverisë, por edhe për kthim të mandatit të vetë kryeministrit dhe zgjedhje të një Qeverie krejtësisht të re.

Gjithashtu e hapur mbeten edhe mundësitë që Zaev të rikandidojë për mandate të ri, ose në vend të tij të nominoj një kandidat tjetër nga po e njëjta parti.

Gjithashtu gjatë ditëve në vazhdim mund të vendoset që përgjegjësi të kërkohet edhe vetëm për zvarritjen e procesit integrues si dhe nga disa funksionar të caktuar të cilët nuk kanë dhënë rezultate të pritura në punën e tyre.

Rikonstruimi i Qeverisë i cili tanimë është mëse i sigurt nuk dihet vetëm nëse do të prekë një pjesë të ministrave apo të gjithë, si dhe nuk dihet nëse ndryshimet do të pasohen edhe nga partnerët e tjerë të koalicionit qeveritar.

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Shiko poashtu

Spartak Ngjela tregon se cilat janë tri pengesat kryesore të shqiptarëve në Ballkanin Perëndimor

Në një intervistë  për “Bota sot”, publicisti Spartak Ngjela, ka deklaruar se ekzistojnë pengesa për …

Leave a Reply

Loading...