Kryefaqja / LAJME / Deputeti pro-serb nga Bundestagu: Ta kthejmë Kosovën nën administrimin e Këshillit të Sigurimit

Deputeti pro-serb nga Bundestagu: Ta kthejmë Kosovën nën administrimin e Këshillit të Sigurimit

Deputeti i Bundestagut gjerman, Hansjörg Müller, nga partia Alternativa për Gjermaninë (AFD), ka thënë se pranimi i pavarësisë së Kosovës ishte një neglizhim i ligjit ndërkombëtar.

Muller thotë se Kosova duhet kthyer përsëri nën administrimin e Këshillit të Sigurimit.

“Le t’i kthehemi drejtësisë, ta kthejmë Kosovën nën administrimin e Këshillit të Sigurimit”, ka thënë ai në një intervistë për ‘Novosti’, transmeton Gazeta Express.

Për deputetin pro-serb gjerman, një vendim për të kthyer Kosovën nën OKB-në do të ishte një vendim dhe zgjidhje fer.

Ai ka kritikuar edhe qëndrimin dhe mbështetjen e kancelares gjermane, Angela Merkel, për Kosovën.

Sipas tij, angazhimi i Merkel për të zgjidhur problemin ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, nuk i ndihmon asgjë Gjermanisë, por gjithçka shkon në shërbim të politikës amerikane dhe interesit të SHBA-së.

“Merkel nuk po bën asgjë që do të ishte e mirë për Gjermaninë, ajo po bën gjithçka për të mirën e SHBA-së. Unë i rekomandoj që të ndryshoj shtetësinë, dhe ta propozojë atë si një kandidate në zgjedhjet e ardhshme atje. Kështu që ajo mund të fitojë dhe të bëhet presidente e vendit që ëndërron”, shprehet Muller.

Muller nuk ka nguruar që të thur lavde për shtetin e Serbisë, duke thënë se e vlerëson si shtet jashtëzakonisht shumë sepse nuk është një ‘koloni e SHBA-së’.

“Nga pikëpamja politike e vlerësoj Serbinë sepse nuk është një koloni amerikane, por një shtet krenar”, ka thënë ndër të tjera ai./

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Shiko poashtu

Spartak Ngjela tregon se cilat janë tri pengesat kryesore të shqiptarëve në Ballkanin Perëndimor

Në një intervistë  për “Bota sot”, publicisti Spartak Ngjela, ka deklaruar se ekzistojnë pengesa për …

Leave a Reply

Loading...