Kryefaqja / LAJME / Liberalizimi i vizave: I ndikuar nga zgjedhjet e reja në BE

Liberalizimi i vizave: I ndikuar nga zgjedhjet e reja në BE

Pas konkluzave të Këshillit të Ministrave të Bashkimit Evropian për liberalizimin e vizave për Kosovën, kryetarja e komisionit për Integrime Evropiane, Blerta Deliu-Kodra vlerëson se Kosova nuk do duhej të ballafaqohej me kritere të reja për heqjen e vizave, shkruan Gazeta Metro.

Ndërsa, njohës të integimeve nga shoqëria civile konsiderojnë se deri në fund të këtij viti duhet pritur nëse Franca dhe Holanda do të ndryshojnë disponimin për procesin e liberalizimit të vizave për Kosovën.

Ani pse Kosova ka plotësuar 95 e kriteret e kërkuara nga BE’ja, kjo e fundit nuk e ka mbajtur premtimin në lidhje me liberalizimin e vizave sipas politikanëve. 

Vet shefja e zyrës së BE’së në Kosovë, Natalya Apostolova, ka deklaruar se kosovarët duhet të kenë durim për vizat./gazetametro.net

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Shiko poashtu

E turpshme/ Përvjetori i masakrës së Reçakut, asnjë fjalë nga Edi Rama e Lulzim Basha

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama nuk ia ka kushtuar asnjë germë përvjetorit të 21-të të …

Leave a Reply

Loading...