Kryefaqja / HISTORI / “Ata 100 që shpallën Greqinë shtet ishin të gjithë shqiptarë me fustanella”

“Ata 100 që shpallën Greqinë shtet ishin të gjithë shqiptarë me fustanella”

Gjatë një debati televiziv, historiania shqiptare, Elena Kocaqi, e cila u bë e njohur pas deklaratës së saj të fortë se Aleksis Tsipras është çam, ka replikuar me Panajot Barkën, i cili përfaqësonte në debat minoritetin grek në Shqipëri.

“Unë e kam thënë që Greqia nuk ka popullsi greke në kuptimin që e thotë Greqia, sepse popullsia e Greqisë, në momentin që Greqia u bë shtet. Të njëqindë ata që luftuan ishin të njëqindë arvanitas me fustanella, tërë ata shqiptar i vunë mbretit kurorën dhe aty nuk kishte asnjë grek sepse ata ishin shqiptarë ortodoks”, tha Elena Kocaqi në studio.

Gjatë debatit ndërhyri Barka, duke i thënë se po e tepron pak, por e menjëhershme ka qenë përgjigjja e historianes, e cila e sfidoi që t’i gjente një emër të vetëm grek, që ishte në krye të kryengritjes antiosmane në vitin 1800.

a.k / dita

Loading...
Loading...

Shiko poashtu

Ismail Qemali për Neue Freie Presse (1912) : “Serbia nuk ka asnjë të drejtë të përparojë drejt Adriatikut dhe të copëtojë Shqipërinë.”

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 25 Shkurt 2020 “La Libre Parole” ka botuar, të mërkurën …

Leave a Reply

Loading...