Kryefaqja / DIASPORË / Gjurmë Shqiptare/ Shqiptarët e Ukrainës, si e ruajnë identitetin, zakonet dhe gjuhën shqipe

Gjurmë Shqiptare/ Shqiptarët e Ukrainës, si e ruajnë identitetin, zakonet dhe gjuhën shqipe

Kolonia e shqiptarëve në Karakurt të Ukrainës është themeluar diku në shekullin e 19. Por si erdhën ata deri këtu ?

Cilat ishin arsyet historike që i shtynë kaq larg vendit mëmë ? Sa e vështirë është për këta shqiptarë të ruajnë identitetin dhe përse studimet për ta ka qenë gjithmonë të pakta ? Kjo është një histori e veçantë që ruhet mes mijëra shqiptarëve të këtushëm dhe rrëfenjave të të parëve të tyre që erdhën në këtë vend disa shekuj më parë.

Sot në mbrëmje në 20:10 në dokumentarin e radhës të ciklit “Gjurmë Shqiptare” të gazetarit Marin Mema do të rrugëtohet drejt shqiptarëve të vjetër të Ukrainës. Historia, traditat, vështirësitë për të ruajtur gjuhën dhe identitetin. Si jeton sot ky komunitet prej mëse 5 mijë shqiptarësh të vjetër ?

Loading...
Loading...

Shiko poashtu

Marin Mema: 6 milionë shqiptarë në Turqi, në Izmir qanin burrat për një pasaportë shqiptare (VIDEO)

I ftuar ne emisionin “OXYGEN” te Besim Dina, Mema deklaroj se ne ballkan jemi shume …

Leave a Reply

Loading...