Kryefaqja / HISTORI / Harta sekrete e Gjermanisë: Shqipëria e bashkuar me Kosovën, shteti më i madh Ballkanik, kurse Serbia dhe Greqia në “zhdukje”

Harta sekrete e Gjermanisë: Shqipëria e bashkuar me Kosovën, shteti më i madh Ballkanik, kurse Serbia dhe Greqia në “zhdukje”

Ish-deputeti i Kosovës, Rrustem Mustafa – Remi, ka publikuar një hartë nga dokumentet sekrete të Gjermanisë, e cila i përket shekullit 13-15.

Në hartë, shihet Shqipëria dhe Kosova e bashkuar, Serbia duket shumë e vogël, kurse Greqia nuk duket si Greqia e sotshme, por si Morea, një vend që ishte i populluar me shqiptar.

Loading...
Loading...

Shiko poashtu

Ismail Qemali për Neue Freie Presse (1912) : “Serbia nuk ka asnjë të drejtë të përparojë drejt Adriatikut dhe të copëtojë Shqipërinë.”

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 25 Shkurt 2020 “La Libre Parole” ka botuar, të mërkurën …

Leave a Reply

Loading...