Kryefaqja / LAJME / SKANDAL/ Bashkia e FINIQIT ‘fshin’ shqipen nga faqja zyrtare, njeh vetëm greqishten (FOTO)

SKANDAL/ Bashkia e FINIQIT ‘fshin’ shqipen nga faqja zyrtare, njeh vetëm greqishten (FOTO)

Bashkia e Finiqit duket se njeh vetëm gjuhën greke.

Në faqen e saj zyrtare në Facebook, njoftimet e ndryshme nga kjo bashki e jugut të Shqipërisë (pjesë e qarkut të Vlorës) publikohen vetëm në gjuhën greke, ndërsa nuk raportohet asgjë në gjuhën shqipe.

Kjo përbën një shkelje të hapur ligjore teksa çdo bashki në vend është e detyruar të shprehet fillimisht në gjuhën shqipe dhe për zonat ku jetojnë minoritete të komunikohet dhe sipas gjuhës së tyre amtare.

Kjo procedurë vazhdon prej kohësh dhe kryetari i ri i bashkisë Kristo Panajot Kico (nga radhët e partisë së minoritetit grek MEGA) duket se ka vendosur të komunikojë vetëm në greqisht.

Screenshot_1.jpg
Screenshot_2.jpg
Screenshot_3.jpg
Screenshot_4.jpg
Screenshot_5.jpg
Loading...
Loading...

Shiko poashtu

Kryeministri kanadez: Rusia nuk është e mirëpritur në G7

Kanada nuk e mbështet kthimin e Rusisë në Samitin e G7, , të propozuar nga …

Leave a Reply

Loading...