Kryefaqja / LAJME / Albin Kurti në sy të Ana Brnabiq kërkon që Serbia ta njoh Kosovën

Albin Kurti në sy të Ana Brnabiq kërkon që Serbia ta njoh Kosovën

Liderët e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor janë bërë bashkë sot në Londër ku po marrin pjesë në Samitin e Bankës Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim.

Zëvendëspresidenti i BERZH, Jurgen Rigteri, e ka postuar një fotografi në llogarinë e tij në Tëitter, ku ka bërë të ditur se Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka kërkuar reciprocitet dhe njohjen e Pavarësisë së Kosovës nga Serbia.

Ndërsa kryeministrja serbe, Ana Bërnabiq, ka thënë se përmirësimi i tregtisë rajonale është thelbësor për sigurinë në rajon.

Sidoqoftë, ky qëndrim i Kurtit në një pikë bije në kundërshtim me ato që po kërkojnë ndërkombëtarët, në veçanti Amerika. Për reciprocitetin është një kërkesë e qartë që Kurti nuk po e përfill.

Ndërkohë, për këtë temë, kreu i Qeverisë nuk ka pajtim as me aleatin në koalicion, pasi krerët e LDK-së kanë thënë se nuk duhet të ngutet me reciprocitet sepse, sipas tyre, raportet me SHBA janë më të rëndësishme se gjithçka tjetër.

Loading...
Loading...

Shiko poashtu

Kryeministri kanadez: Rusia nuk është e mirëpritur në G7

Kanada nuk e mbështet kthimin e Rusisë në Samitin e G7, , të propozuar nga …

Leave a Reply

Loading...