Kryefaqja / LAJME / Gjenerali amerikan: Nga kush mbrohet Serbia me sistemin antiraketor rus?

Gjenerali amerikan: Nga kush mbrohet Serbia me sistemin antiraketor rus?

Ish-komandanti i përgjithshëm i forcave tokësore amerikane në Evropë, gjenerali Frederick Ben Hodgis vuri në dyshim dërgimin e pjesës së parë të sistemit të mbrojtjes ajrore të Rusisë, Pancir, në Serbi, për të cilën Serbia beson se duhet të mbrohet, raportoi Zëri i Amerikës.


“Pyes veten se çfarë shërbejnë këto sisteme? Nga kush mendon se Serbia se duhet të mbrohet? Perëndimi është i pamëshirshëm në gjetjen e një mënyre për t’iu qasur Serbisë. Dhe nuk përbën asnjë kërcënim për Serbinë,” tha Hodgis për Zërin e Amerikës.

Sipas tij, në një mënyrë shumë më të mirë Serbia mund të investojë fonde të vlefshme, të ndërtojë infrastrukturë dhe të krijojë vende pune, gjë që do t’u jepte qytetarëve të rinj serb besim në një të ardhme më të mirë. “Në vend që të blini sisteme të shtrenjta armësh kundër kërcënimeve jo-ekzistente nga ajri,” vlerësoi ai. 

Sasia që Serbia pagoi për Rusinë për sistemin e raketave Pancir S është e panjohur për publikun. Në tregun botëror të pajisjeve ushtarake, ky lloj sistemi raketor kushton midis 13 dhe 14.6 milion dollarë, në varësi të versionit, shtoi Zëri i Amerikës.

Hodges tha që shtetet kanë të drejtë të zgjedhin furnizuesit e pajisjeve dhe armëve ushtarake.

Ministri serb i mbrojtjes Alexander Vulin ka konfirmuar se pjesa e parë e sistemit të mbrojtjes ajrore Pancir S1 nga Rusia është dorëzuar në aeroportin e Batajnicës.

Marrëveshja për blerjen e baterisë së sistemit Pancir u lidh në mes të Serbisë dhe Rusisë në vitin 2019.

Sistemi artilerik-raketor për operacionet antitekanike “Panzer S1” është i destinuar për mbrojtje kundër ajrit të objekteve nga zbulimi dhe operacionet ajrore, si dhe për mbrojtjen e njësive të mbrojtjes ajrore dhe pajisjeve të tjera të luftës. 

Rikujtojmë se, blerjet e shpeshta të armëve të Serbisë nga Rusia kanë ngritur shqetësime si në Bruksel ashtu edhe në Uashington, dhe në nëntor 2019,

Përfaqësuesi Special i SHBA për Ballkanin Perëndimor Matthew Palmer iu përgjigj kësaj dukurie, duke mos i përjashtuar sanksionet ndaj Serbisë për blerjen e pajisjeve ushtarake ruse.

Loading...
Loading...

Shiko poashtu

Kryeministri kanadez: Rusia nuk është e mirëpritur në G7

Kanada nuk e mbështet kthimin e Rusisë në Samitin e G7, , të propozuar nga …

Leave a Reply

Loading...