Kryefaqja / LAJME / Kryeministri kanadez: Rusia nuk është e mirëpritur në G7

Kryeministri kanadez: Rusia nuk është e mirëpritur në G7

Kanada nuk e mbështet kthimin e Rusisë në Samitin e G7, , të propozuar nga Presidenti i Sh.B.A. Donald Trump gjatë fundjavës, sepse Moska vazhdon të shkel ligjin ndërkombëtar, tha Kryeministri Justin Trudeau të hënën.

“Rusia u përjashtua nga G7 pasi pushtoi Krimenë disa vjet më parë, dhe mosrespektimi i vazhdueshëm i saj dhe ndriçimi i rregullave dhe normave ndërkombëtare është arsyeja pse mbetet jashtë G7, dhe do të vazhdojë të mbetet jashtë,” tha Trudeau gjatë një konference ditore për shtyp.

Të shtunën Trump tha se G7, i cili grupon ekonomitë më të përparuara në botë, ishte një “grup shumë i vjetëruar i vendeve” në formatin e tij aktual.

Kur u pyet nëse do të marrë pjesë në G7 nëse erdhi Presidenti Rus Vladimir Putin, Trudeau nuk u përgjigj, duke thënë se kishte ende “shumë diskutime” të nevojshme para takimit. Por ai tha që grupi G20, që përfshin Rusinë, ishte një forum që përfshin vendet që “ne nuk kemi patjetër marrëdhënie të shkëlqyera me të”.

“G7 ka qenë gjithmonë një vend për biseda të sinqerta me aleatët dhe miqtë që ndajnë aq shumë. Kjo është sigurisht ajo që unë shpresoj të vazhdoj ta shoh, “tha Trudeau.

Trump foli me Putin të hënën dhe e informoi atë rreth planeve të tij për të zhvilluar një takim të zgjeruar të G7 më vonë këtë vit, tha Kremlin të hënën.

Rusia u përjashtua nga ajo që ishte atëherë G8 në 2014, kur paraardhësi i Trump, Barack Obama, ishte presidenti i SHBA, pasi Moska aneksoi rajonin e Krimesë nga Ukraina. Rusia ende mban territorin, dhe qeveri të ndryshme të G7 kanë kundërshtuar thirrjet e mëparshme nga Trump për të pranuar përsëri Moskën.

Loading...
Loading...

Shiko poashtu

E fyu në ndjenja kombëtare, Eros Grezda grushton futbollistin serb në parking

Lojtari i Kombëtares kuqezi, Eros Grezda, është përfshirë në një sherr me grushta me futbollistin …

Leave a Reply

Loading...