Kryefaqja / OPINION / Pse po ikin shqiptarët!

Pse po ikin shqiptarët!

Muhamet Kelmendi

Eshte shume e rende shperngulja e detyruar nga gjendja ekonomiko-sociale qe eshte ne Shqiperi, ne Kosove, nen Maqedoni e ne Kosoven Lindore.
Nga ikjet e tilla me presion te shtetit dhe te pushtetit eshte arritur numri i debuareve te shkoje deri ne milione shqiptare. Keta jane shnderruar ne vegla te presionit greke ndaj Shqiperise.
Shume prej tyre kane nderruar emerin e mbiemerin nga shqiptar ne greke. Keshtu kam marre shtetesi nje numer i madh i qytetareve nga Shqiperia.
Edhe ne itali ka te tille dhe ne Gjermani e ne vendet tjera te UE jane me qindra e mijera te tjere.
Numri i emigranteve shqiptare po rritet neper vendet e tilla.
Territori i shqiptareve po tekurret.
Tash e kemi humbur Medvegjen, sikunder dhe Plaven e Gucine, Hotin dhe Gruden.
Rozhaja eshte muslimanizuar teresishte. Per Sangjake as qe flitet. Atje kemi te krijuar nje komb tjeter nga shqiptaret.
Po keshtu po rrezikohet gjendja ne Prespe e shqiptareve, ne Kerqove e ne Oher.
Shkupi dhe Kumanova jane ne vazhdim te asimilimit kombetar nga shqiptaret dhe te shnderrimi i tyre ne sllave.
Mendohet se teresisht shqiptar te emigruar nga viti 2000 jane rreth 1 milion e 500 mije veta.
Dhe, perkunder ketyre, vazhdon presioni ekonomik, politike e social. Gjendja nuk po rregullohet.
Tirana vazhdon me investime jo produktive si Prishtina.
Papunesia eshte e larte. Ata qe punojne ne sektorin private jane nen presion skllaverues. Me 200 a 300 Euro nuk mund te jerohet.
Po ketej kemi pasurime te medha te klases se re borgjezo-mafioze. Pasuria e tyre shkon ne qindra milion Euro.
600 Eurot e Thacit jane perrall me tupan. Aq me keqe kur vazhdojne keshtu me kete peralle edhe anetaret tjere te familjes. Perralla e Thacit eshte rritur.
Presioni eshte i larte.
Mbi 50 % nuk kane as sigurime familjare dhe as shendetesore. Pensionet jane qesharake.
Me 90 Eurot e Tiranes de te Prishtines nuk jetohet. Ato nuk garantojne as buken e gojes.
Vjedhjet jane rritur.
Ndarja e popullit ne te pasur dhe te varfer eshte e madhe.
Mbi 80% jane te varfer.
Ata jetojne per kafshaten e gojes.
E gjithe kjo eshte e rende. Forcat kryesore te popullit, rinia nuk ka asgje. Studion dhe kualifikohet e merr nese punon 200-300 Euro.
Kjo shume e ka detyruar rinine dhe masat tjera te ikin.
Dhe, kjo po vazhdon.
E tere kjo ndalet me luftimin e krimit dhe te organeve te kriminalizuara te vendosur ne tera poret e pushtetit.
Nuk mundet kurre te ecet me njerez te perkatitur per vjedhje.
Ne Shqiperi, ne Kosove, ne Maqedoni etj., kudo kemi nje pasurim te madhe te politikaneve, te mafiozeve ekonomike, te gjyqetareve dhe te prokuroreve, te byroktrateve vjedhes etj. Keta jane shkaktaret e emigrimit.
Keta duhet kundershtuar me mjete demokratike.
Pushteti duhet te funksionoj dhe te luftoj krimin dhe kriminalitetin.
Pa kete nuk ka perspektive.

Loading...
Loading...

Shiko poashtu

Mohimi i historisë, kulturës, traditës, gjuhës dhe figurave kombëtare është në shërbim të propagandës serbe

Në kontekstin historik të shpartallimit të Perandorisë Osmane dhe të hapjes së procesit të krijimit …

Leave a Reply

Loading...