Kryefaqja / PERSONALITETE / Dokumenti zyrtar i Vatikanit: Nëna Terezë e lindur në Shkup të Shqipërisë (FOTO)

Dokumenti zyrtar i Vatikanit: Nëna Terezë e lindur në Shkup të Shqipërisë (FOTO)

Në dokumentet e sotme të shenjtërimit të Nënë Terezës është shkruar vendlindja Shkup, Shqipëri.Këto dokumente janë zyrtare të shpërndara nga Vatikani, ndërsa e njejta ka figuruar edhe në dokumentin zyrtar me të cilin Nëna Terezë u shëndërrua në Shën Tereza, pas shenjtërimit të saj.
Kjo ka nxitur reagime dhe debate në Shkup, duke theksuar se ky akt i Vatikanit është skandal dhe duhet të përmirësohet. Por reagimet kanë pasuar vetëm në rrjete sociale dhe disa media.

Loading...
Loading...

Shiko poashtu

E vetmja grua shqiptare me gradën gjeneral-major: Lexoni 6 fakte të rralla për Xhevë LLadrovcin

Xhevë Krasniqi, Lladrovci ishte luftëtare e UÇK-së në luftën e fundit në Kosovë, e cila …

Leave a Reply

Loading...