Kryefaqja / OPINION / Montreal, ja si po festohet Nëntori muaji i Trashgimisë Shqiptare në Ontario të Kanadasë

Montreal, ja si po festohet Nëntori muaji i Trashgimisë Shqiptare në Ontario të Kanadasë

Sot në datën 3 Nëntor 2016, Shoqata e Bashkësisë Shqiptaro-Kanadeze në Toronto, organizoi festimet për shpalljen e muajit Nëntor si muajin e Trashëgimisë Shqiptare në Parlamentin e Ontarios.
Të ftuar ishin grupi arbëresh i ardhur posaçërisht nga Kalabria, si dhe shumë personalitete si Ambasadori Shqiptar në Ottawa Z. Ermal Muça si dhe pjesëmarrës nga qeveria e përfaqësues të parlamentit të Ontarios. Ishin të pranishëm autotitete si Ministrja Laura Albanese, Minisitri Brad Dugud, Deputetet Yvan Baker, Shafic Qaadri etj. Gjithashtu të ftuara ishin edhe shoqatat si motra në Ontario, Montreal, Hamilton, komunitetet fetare, bizneset, artistët, anëtarë, aktivistë, studentë, pensionistë etj.
Ishte një kënaqësi e veçantë që edhe Shoqata Kulturore Shqiptare Montreal të përfaqësohej nga kryetarja Znj. Anila E Kati në këtë ngjarje të shënuar për të gjithë ne shqiptarët.

Fjala e mbajtur prej Ministres Znj. Laura Albanese, me origjinë arbëreshe, preku gjithë shqiptarët në sallë kur u shpreh se: “Jo për çudi Znj. Ruki Kondaj, më zgjodhi mua për projekt-ligjin mbi trashgimin, për faktin që mbiemri im ka një domethënie shqiptare.”
Gjithashtu Deputeti Z. Shafic Qaadri jo vetëm mbështeti projekt-ligjin, por i emocionoi të ftuarit me disa shprehje në shqip, dhe të mësuara e të shprehura shumë bukur me tonin e theksin e duhur që ngjasonte si një shqiptar i vërtet, gjithashtu ai u shpreh se: “Jo vetëm Laura Albanese ka lidhje shqiptare por edhe une kam lidhje me shkrimtarin Kadare për nga ngjashmëria e mbiemrit Qaddri.”
Në sallë u krijua një atmosferë shumë e ngrohtë, miqësore dhe Ambasori Z. Ermal Muça u shpreh se: “Edhe pse në parlamentin e Kanadasë ne e ndjejmë veten si në shtepinë tonë.” Kjo solli lotë ndër të ftuarit e pranishëm.

Me inicjativën dhe punën e palodhur e këmbëngulëse të Presidentes së Nderit Dr. Ruki Kondaj, mbështetur gjithashtu nga Z. Ramazan Këllezi që është njëkohësisht President i SHBSHKT si dhe anetarët e tjerë të Shoqatës së Bashkësisë Shqiptaro-Kanadeze në Toronto e bën të mundur që 28000 shqiptarët e Ontarios e më gjerë në Kanada të kenë sot një ligj trashëgimie, dhe muaji Nëntor të jetë muaji i trashëgimisë shqiptare. Një arritje kjo e paparë deri më sot.
Programi u moderua nga ylli i kinematografisë Znj. Ana Golja e cila interpretoi Himnin e Kanadasë, ndërsa Maria Ferrari studente arbëreshe interpretoi hymin shqiptar në dialektin e bukur arbëresh. Më tej, nga arbëreshët u shfaq në ekran pjesa teatrale “Kush e solli Doruntinën”, në vijim u krye një sfilatë me kostume popullore shumëngjyrëshe të të gjithë krahinave e trevave shqiptare si edhe u kërcyen valle popullore të drejtuara nga koreografi i mirënjohur Ramazan Këllezi, President i SHBSHKT.

Grupi arbëresh nëpërmjet zërit të zonjës së nderuar Lucia Martino shprehu kënaqësinë dhe në mesazhin e falenderimit u shpreh se shqiptarët dhe arbëreshët janë një edhe pse ca kanë jetuar në jug të italisë të tjerët në Shqipëri, ne kemi të njëjtat tradita, të njëjtat zakone, të njëjtën origjinë arbërore.
Nën tingujt e këngës “Jemi ne” grupi i vallëtarëve kerceu mjaft bukur, të gjithë të ftuarit në sallen e parlamentit vallëzuan të kapur dorë më dorë, shoqëruan vallëtarët, të gjithë në sallë ndiheshin shqiptarë. Deputeti Qaddri u shpre se në 15 vjet në parliament, kurrë nuk është kërcyer, është hera e parë, dhe për më tepër valle shqiptare me kostumet e larmishme ngjyra ngjyra.

Mbështetja e bizneseve shqiptare ishte shumë e pranishme, Pastiçeria Europiane me ëmbëlsiren e pergatitur dhe të dekoruar me kostumet arbëreshe të gdhendura në tortë, një vepër arti (që të vjen keq ta hash e do ta ruash njësoj si vlerat e trashëgimisë). Gjithashtu Old Mill me bakllavatë, byreqet, tullumbat që na bën të ndjehemi si në sheshin Skënderbej si në Tiranë.
Për sa i përket Shoqatës Kulturore Shqiptare Montrea, falenderojmë mbështjen e kompanisë One Travel, Z. Bujar Zejnullahu që mundësoi një rrugë për praninë e shoqatës tonë në Toronto, i jemi shumë mirënjohës.

Atmosfera e gëzuar zgjati deri në orët e vona. Në fund të programit për të ftuarit u ofrua një koktej me ushqime tradicionale shqiptare dhe pije freskuese të ofruara nga organizatorët SHBSHKT.
Puna e palodhur e Dr. Kondaj na frymëzon edhe ne të Shoqates Kulturore Shqiptare të Montrealit të marrim një shembull të paparë, për të realizuar atë ç’ka po realizojnë në Toronto , e vërtetë që SHBSHKT bëri 26 vjetorin sot, por edhe ne s’duhet të presim për ti dhënë fëmijëve tanë vlerat e trashëgimisë shqiptare, duhet ta nisim sepse gurë gurë ngrihet kalaja.

Loading...
Loading...

Shiko poashtu

Rexhep Qosja: Bashkimi i Kombit të ndarë, misioni i dy qeverive

Para më tepër se një viti ishte bërë publike nisma për krijimin e një Akademie …

Leave a Reply

Loading...