Kryefaqja / Shqipëria e Bashkuar

Shqipëria e Bashkuar

Thallassa , fjalë etruske-ilire-pellazge -shkruan Zacharie Mayani

Është një fatkeqësi e madhe ,kur sot e kemi botë në “ grusht “ falë komunikimit elektronik , kur të gjitha bibliotekat e botës e kanë humbur paprekshmërinë e tyre dhe mund të lexojmë edhe detajet më vogla të librave “ të fshehur për ne ; neve na dalin në …

Më shumë

Kombi kosovar -pjellë e Serbisë

“Në politikën e saj ndaj kombit shqiptar Serbia shpeshherë ka përdorur njerëzit tanë, mendjet tona, debatet tona të kota “filozofike”, të nxitura nga ajo. Brenda kësaj praktike duhet parë edhe përpjekja, që bëri në datën 16 gusht në Këshillin e Sigurimit të OKB, ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç, për …

Më shumë

EDHE SA DUHET DRENICA HEROIKE TA PAGUAJ ÇMIMIN E LIRISE?

Nga:Hysni Gashi Ndonëse ne çdo vend të botës dënohen kriminelet dhe vendosen para drejtësisë, tek ne sikur jemi të dalluar nga të gjithë ku dënohen Çlirimtaret ndërsa kriminelet lëvizin të lirë..  Vendimi i Gjykata Supreme të Kosovës është i papranishëm dhe tendencioz ndaj grupit Drenica II e cila jo vetëm …

Më shumë

Ç’DO HERË NË KOHE TË ZGJEDJEVE VJEN EDHE PATRIOTIZMI NË SHPREHJE NGA LIDERSHIPI SHQIPTAR

Nga:Hysni Gashi Isa Mustafa:Qeveria nuk bëhet duke u varur nga Lista Serbe dhe, siç thot ai nga Radoiçiqat e Veselinoviqat, as me kumari me ta dhe me krimin. Z.Mustafa nëse PAN-i,dhe i nominuari saj për kryeminister z.Haradinaj nuk dëshiron shumicen shqiptare në Kuvend e Qeveri dhe kërkon Listen Serbe, Radiçiqat …

Më shumë

EXCHANGE TELEGRAPH (1913) : DEKLARATA E DELEGATËVE SHQIPTARË NGA LONDRA KUNDËR QËLLIMEVE TË ESAD PASHËS

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 19 Gusht 2017  Gazeta franceze, « Le Petit Parisien », ka botuar, të martën e 29 prillit 1913, në faqen n°3, deklaratën e delegatëve shqiptarë kundër qëllimeve të Esad Pashës për tu shpallur mbret i Shqipërisë.   Delegacioni shqiptar, i gjendur asokohe në Londër, ka …

Më shumë

DUAN SHQIPËRINË KALIFAT TË ZI POR KURRË NUK DO T’JA MBËRRIJNË ASAJ DITE

Janë zgjuar e gëlojnë morrat e zinj të Bab Sulltanit në Shqipëri, Kosovë dhe Macedoni. Këto vemje të pështira ëndërrojnë ta kthejnë Shqipërinë në një Kalifat të Zi tani që nga tokat e Shamit po zbohen e përcëllohen si mijtë fara e keqe e përbindëshave të erresirës e fanatizmit. Për …

Më shumë

MEDIA GJERMANE: ILIRËT KANË NDËRTUAR QYTETET E PARA EUROPIANE PARA 3 MIJË VITEVE

 Media bavareze: Elozhe vendit të shqiponjave Me titullin “Shqipëria – Vendi dhe Njerëzit,” media bavareze ansbachplus.de, ka shkruar një tekst të shkurtër por plot ditirambe ndaj vendit shqiptar. Shkrimi i plotë: “Shqipëria është një vend relativisht i panjohur, ndaj së cilës janë shpërndarë shumë paragjykime. Është një vend i pambaruar, …

Më shumë

Pse shqiptarët duhet të bashkohen ne shtet nacional!

Bashkimi i shqiptareve ne nje shtet nacional nuk eshte ceshtje e ketij politikani a subjekti, te cilet pa menduar, bejne deklarata feminore, por eshte ceshtje e kombit shqiptar dhe e ekzistences si shtet. Kombi shqiptar, si gjate historise, edhe tash e dine se perspektiven e vete e ka vetem te …

Më shumë

17 Gusht 2017 Skele Vlore Monumenti Isa Boletini pa shkronja të identifikimit në pllaken momeriale!

Monumenti i Isa Boletinit pa mbishkrime, i lenë ne mëshiren e fatit, i lenë në harres, e s’ka ku bëhët më keq e në gjëndje të rendë, pa mirëmbajtje nga shteti e nga Bashkia e Vlorës.  Fotografit e derguara të drejtuesit e LSHB-së nga një Vlonjat fisnik e atdhetar tregojnë …

Më shumë

“Shteti serb nuk regjistron fëmijët shqiptar në Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë!”

Drita Osmani – Valon Jashari ”Njohja e dinjitetit të lindur dhe e të drejtave të barabarta e të patjetërsueshme të të gjithë anëtarëve të familjes njerëzore është baza e lirisë, drejtësisë dhe e paqes në botë”-është një paragraf i Konventës mbi të Drejtat e Fëmijëve, të miratuar nga Asambleja e …

Më shumë