Kryefaqja / Kastriot Berishaj

Kastriot Berishaj

NUK EKZISTON “ÇESHTJA E MINORITETIT GREK” NË SHQIPËRI

Nga Shaban Murati Në të ashtuquajturën paketë të bisedimeve diplomatike, që po zhvillohen prej afro një viti midis Shqipërisë dhe Greqisë, ku me miratimin e të dy palëve është përjashtuar çeshtja çame, figuron edhe një temë e quajtur “çeshtja e minoritetit grek ne Shqipëri”. Përfshirjen e saj ne axhendën e …

Më shumë

SKANDALOZE: Në Gostivar u hap stadiumi i kriminelit “Recep Tayyip Erdogan”

Në Banjicë të Epërme të Komunës së Gostivarit me një ceremoni solemne u bë hapja e stadiumit me emrin e presidentit kriminel të Turqisë “Recep Tayyip Erdoğan”. Ndeshja e parë në këtë stadium është luajtur sot në ora 15:00 mes nikoqirit “KF Banjicë e Epërme” dhe “KF Liria Raven”, raporton …

Më shumë

Turqia financon turqizimin e shqiptarëve përmes predikueseve të islamit në Kosovë

Një erë e fortë parfumesh zotëron frymën e hapësirës brenda xhamisë “Uhud” në Prizren, qytetin jugperëndimor të Kosovës, kryeqendrën jozyrtare kulturore të vendit për shekuj me radhë dhe një udhëkryq për tregtarët dhe religjionet. Gratë lexojnë me zë të lartë njëtrajtshëm në faqet e Kuranit dhe kokat e tyre përkulen …

Më shumë

Krerët shqiptarë janë të shitur

Nga Spartak Ngjela Duhet të jemi realistë: thuajse të gjithë krerët shqiptarë të Shqipërisë, dhe kudo ku kanë qenë e ku janë në Ballkanin Perëndimor, janë shitur dhe shiten kundër interesit kombëtar. I. Kjo është historia e dhimbshme e shqiptarëve, të cilët kanë ikur me shumicë nga vendi i tyre. …

Më shumë

ÇMENDURI! Shqiptarët e Maqedonisë po asimilohen në turq

Shqiptarët e Maqedonisë po asimilohen para hundëve tona në turko-arab duke humbur kulturën shqiptare që nga gjuha, veshja dhe tradita. Siç shihet edhe në keto fotografi fëmijët shqiptarë në një xhami  në Tetovë, nuk mbajnë plisa simbolin shqiptar, por kapela arabe dhe vajzat e mitura veshje turko-arabe. Kush po investon …

Më shumë

Danaj: Injorantët e çështjes shqiptare “mësojnë” shqiptarët !

Nga Dr. Koço Danaj Kryetar i Lëvizjes për Shqipëri Natyrale Me dhjetëra deri dhe me qindra analistë dhe politikanë të të gjitha ngjyrave e spektreve kanë mbi një muaj që u japin “mendë” mësime shqiptarëve lidhur me çështjen kombëtare. 1- Të parët e provuan në Kosovë dhe dështuan me turp. …

Më shumë

Protestë në Skenderaj, nuk duan që Vuçiq të shkelë në Drenicë

Ata kanë ftuar për protestë në sheshin ‘Adem Jashari’ në ora 06:00 të mëngjesit për të bllokuar të gjitha rrugët që qojnë në fshatin Banjë. Njoftimi i plotë që e ka shpërndarë kryetari i degës së veteranëve në Skenderaj, Emin Latifi. Nga shoqatat e dalura nga Lufta e UÇK-së Dega …

Më shumë

30 arsye pse jetoj ende në Shqipëri

Nga Eva Kushova Se këtu kam prindërit, motrat, vëllain, të afërmit e mi. Se flas kudo gjuhën time. Se kurrë nuk ndihem e vetmuar. Se kemi det, mal, natyrë të mrekullueshme dhe shumë ditë me diell. Se kemi histori të lashtë të admirueshme. Se kafenetë e lagjes i njoh me …

Më shumë

Ja lista me 157 emra origjinalë ilirë për fëmijën tuaj (Foto)

Mos u mendoni shumë të gjeni emra të huaj e “modern” për fëmijën tuaj. Kjo është një listë me emra të vjetër ilirë të cilët janë fantastikë, tingëllojnë bukur, më kryesorja, rrjedhin nga historia jonë e lavdishme. Janë emra shumëdomethënës, shumicën e të cilëve mund të mos i kemi dëgjuar. …

Më shumë

Tuzi nga sot zyrtarisht do të marrë statusin e Komunës

Ndryshimi i statusit nga Komunë e Kryeqytetit në Komunë me vetëqeverisje të plotë bëhet në bazë të ndryshimeve të Ligjit për organizim territorial, i cili u votua në Parlamentin e Malit të Zi vitin e kaluar. Në bazë të këtyre ndryshimeve, zgjedhjet e para duhet të zhvillohen brenda 90 ditëve. …

Më shumë