Kryefaqja / Shqipëria e Bashkuar

Shqipëria e Bashkuar

Dëmtohet “Hasan Prishtina” në Prishtinë, Kastriot Berishaj premton rregullimin e pllakës

Ka kohë që monumenti i arkitektit të Shqipërisë Etnike Hasan Prishtinës , i vendosur përballë Universitetit të Prishtinës , është dëmtuar dhe askush nga institucionet nuk ka ndërhyrë në rregullimin e tij. Kryetari i Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar z. Kastriot Berishaj, ditën e sotme, përmes një videoje në rrjetin …

Më shumë

“Gjurmë Shqiptare”; Të pathënat e luftës së Trojës

Cilat janë të pathënat e luftës së Trojës? Çfarë fshihet në Iliadë dhe përse të vërtetat e saj janë mbuluar? Si janë ndryshuar të vërtetat e Homerit? Cili është roli i Paionëve, Perrebejeve, e mbi të gjitha i Dardanëve? Përse Homeri e quan Akilin të mallkuar? Ushtritë pjesëmarrëse, figurat kryesore, …

Më shumë

Në Gjirokastër u themelua Dega e Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar

Pak minuta më parë, në Gjirokastër u themelua Dega e LSHB-së, ku u shpalos Programi Politik i Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar dhe u promovua libri “Platforma për Shqipëri të Bashkuar”, me autor Kastriot Berishaj-n, njëherit edhe kryetar i Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar. Në tubimin e sotëm themelues u …

Më shumë

Sot themelohet dega e LSHB-së në Gjirokastër

Kryetari i Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar z. Kastriot Berishaj njofton gjithë atdhetarët shqiptarë gjirokastritë në rrjetin social Facebook, që të marrin pjesë në themelimin e degës së LSHB-së në Gjirokastër, ditën e sotme në orën 17:00. Ja njoftimi i plotë: “Sot, e Shtune (21 Prill 2018) në 17:00 Lëvizja …

Më shumë

Greqia braktis në heshtje bisedimet me Shqipërinë, pritet vetoja greke në qershor

Nga Arben Llalla Në fund të muajt mars, Greqia braktisi në heshtje bisedimet me Shqipërinë për zgjidhjen e problemeve mbi 70 vjeçare si heqja e Ligjit të Luftës, çështja e pronave të shqiptarëve në Greqi, Çështja Çame, kufiri detar e kështu me radhë. Kryeministri Aleksis Tsipras e njoftoi kryeministrin Rama …

Më shumë

Idrizi: Çështja çame, në themel të kombit shqiptar

Kryetari i PDIU Shpëtim Idrizi ka reaguar në lidhje me takimin e realizuar ndërmjet ministrit të Jashtëm të Shqipërisë Ditmir Bushati dhe numrit një të diplomacisë greke Nikos Kotzias. Idrizi ka thënë se çështja çame qëndron në themel të kombit shqiptar dhe asesi nuk mund të injorohet. “Çështja çame nuk …

Më shumë

Kotzias lëshon bombën e radhës: Greqia është akoma në luftë me Shqipërinë

Ka reaguar sërish kryediplomati i vendit fqinj, ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Kotzias, në lidhje me marrëveshjen e pritshme mes dy vendeve. Në një intervistë për mediat vendase, ai është shprehur optimist se negociatat me Shqipërinë do të jenë finalizuar deri në fund të muajit të ardhshëm, duke deklaruar …

Më shumë

Ndalohet në kufirin e dy shteteve shqiptare, kryetari i LSHB-së Kastriot Berishaj

Ditën e sotme, në kufirin Shqipëri – Shqipëri Veriore (Kosovë) është ndaluar nga autoritetet shqiptare, kryetari i Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar z. Kastriot Berishaj. Arsyeja e ndalimit të kryetarit të LSHB-së, duket të jetë qesharake dhe e paqartë. E ndërsa ai është indinjuar me këtë ndalim nga autoritetet shqiptare, …

Më shumë

Ndikimi rus në Shqipëri, Pentagoni: Rreziku ju vjen edhe nga…jugu

Nga Xhildinho Ozuni Qeveria shqiptare ka kërkuar prezencë ushtarake në Tiranë, e shqetësuar nga “rreziku rus”. Kërkesa ka ardhur nga Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka, e cila ka takuar kreun e Pentagonit gjeneralin Jim Mattis, në një vizitë zyrtare në SHBA. Buxheti ‘qesharak’ i FA-së nuk arrin të mbulojë as …

Më shumë