Kryefaqja / Shqipëria e Bashkuar.AL

Shqipëria e Bashkuar.AL

LSHB takim urgjent rreth situatës në Iliridë

Kryetari i Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar ka mbledhur sot, organet më të larta drejtuese të LSHB-së për shkak të gjendjes në Iliridë. Vendimi për mbledhjen e organeve drejtuese të LSHB-së erdhi pas ngjarjeve të fundit në Iliridë. Deri tani ende nuk ka ndonjë prononcim për media.

Më shumë

Serwer: ‘Shqipëria e Madhe’, për shkak të frustrimit ndaj integrimeve evropiane

Daniel Serwer, profesor në Universitetin Johns Hopkins, Baltimore, analizon deklaratat e Kryeministrit shqiptar Edi Rama dhe Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, mbi mundësin e bashkimit të Kosovës me Shqipërinë, nëse BE-ja mbyll derën e integrimit për Kosovën dhe tërë Ballkanin Perëndimor. Sipas Serwer-it, ka dy mënyra për të kuptuar se …

Më shumë

Intervistë e kryetarit të LSHB-së, Tahir Veliu për BotaPress

Bisedoi Bajrush Morina Porosia ime për shqiptarët është ta duam Shqipërinë e Bashkuar, të kontribojmë për jetësimin e konsulidimin e Shqipërisë së Bashkuar, të reagojmë si komb i bashkuar, të ndertojmë Shqipërinë e Bashkuar thotë Tahir Veliu kryetar i LSHB-së në një intervistë ekskluzive për Botapress. Kur ka ndodhur lufta …

Më shumë

Policia mban nën arrest kryetarin e LSHB-së Tahir Veliu dhe Frashër Racaj në kufirin shqiptaro-shqiptar

Pengesat dhe ndalesat ndaj kryetarit të Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar, z. Tahir Veliu nuk kanë të ndalur. Ashtu siç edhe është bërë e ditur nga burime të afërta me Lëvizjen për Shqipëri të Bashkuar, policia sot rreth orës 9 në mëngjes ka ndaluar krryetarin e LSHB-së, Tahir Veliu dhe …

Më shumë

Frrok Bardhi: Une erdha por ju heshtet

Une erdha por ju heshtet. Shqipetar te mire dhe jo vetem. Une ju tregova nje copez te vogel te realitetit te dhimshem ne Sistemin Shendetesor ne Shqiperi. E bera se ma ndjeu Zemra askush nuk me ka shtyre dhe as perdorur,askush nuk me ka paguar per te folur, ata qe …

Më shumë

RKL: Elmi Murat Lestrani (26.6.1976 – 2.4.1999)

Lufta e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, në zonën e Drenicës kishte marrë hov sidomos pas Betejës së Legjendarit Adem Jashari dhe Jasharëve në Prekaz, më 5, 6 dhe 7 mars të vitit 1998. Organizimi i pikave të UÇK-së në disa fshatra të Drenicës ishte bërë shumë vjet më parë, ndërsa …

Më shumë

KRYETARI I LSHB-SË MORRI PJESË NË PËRVJETORIN E DËSHMORËVE TË KOMBIT RRAHIM BAJRAKTARI DHE ELMI LESTRANI

Kryetari i Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar Tahir Veliu, me bashkëpunëtorët e tij ka bërë homazhe te varrezat e Dëshmorëve të Kombit, Rrahim Bajraktari dhe Elmi Lestrani në fshatin Baicë të Drenasit. Veliu me këtë rast ka thënë se është obligim i yni t’i përkujtojmë dhe nderojmë Dëshmorët e Kombit, …

Më shumë

Kryetari i LSHB-së, Tahir Veliu vizitoi shkollën shqipe në Calgary, Kanada

Gjatë qëndrimit në Calgary të Kanadas, kryetari i Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar, Tahir Veliu, ka vizituar shkollën shqipe, ku u takua me nxënës të kësaj shkolle, aktivistë të komunitetit dhe prindër. Kryetari Veliu u ka dhuruar të gjithë nxënësve flamuj kombëtar dhe librin “Platforma për Shqipëri të Bashkuar”. Veliu, …

Më shumë

Në Calgary u themelua Dega e Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar për krahinën e Albertës në Kanada

Dje, më 8 Prill në Calgary të Kanadas u mbajt takimi themelues i Degës së Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar për Alberta. Takimin themelues të Degës së LSHB-së për Alberta e hapi, kryetari i Shoqatës Shqiptaro-Kanadeze në Calgary, z. Dorian Londo, i cili ishte edhe organizues dhe mbështetësi kryesor i …

Më shumë

Preveza nën pushtimin e Greqisë, qyteti shqiptar ku ende flitet shqipja (Video)

Shumica e njohin me emrin Çamëri, por në fakt identiteti i lashtë është Thesprotia apo toka e thesprotëve ilirë. Termi Epir nuk ekzistonte. Ai lindi kohë më pas nga banorët grekë të ishujve të cilët kështu e quanin tokën përball tyre. Këtu mbështillet gjithçka: legjendat e moteve, të betejave, të …

Më shumë