Kryefaqja / HISTORI

HISTORI

18-vjet nga masakra në burgun e Dubravës, ku u vranë 160 të burgosur shqiptarë

18 viteve më parë në Burgun e Dubravës është kryer njëra nga masakrat më të mëdha në Kosovë kundër shqiptarëve nga Serbia e kriminelit Sllobodan Milloseviq. Brenda burgut janë vrarë 160 të burgosur shqiptarë dhe janë plagosur më shumë se 300 të tjerë. Masakra e Burgut të Dubravës është kryer …

Më shumë

Historiani grek trondit Athinën: Sollëm grekët nga Anadolli dhe dënuam çamët

“Sollëm grekët nga Anadolli dhe dënuam çamët”. Kështu u shpreh për “CNN”-in grek më 12 qershor, Konstandinos Tsitselikis, eksperti i pakicave etnike dhe profesor i historisë ballkanike, sllavëve dhe të lindjes në Universitetin e Maqedonisë në Selanik.“Gjërat janë tensionuar tej mase pas viteve 1925-1926, kur qeveria e atëhershme e udhëhequr …

Më shumë

Azem Zekaj: Si i zu Gryka e Llapushnikut më 9 maj 1998, organizatorët dhe pjesëmarrësit në luftime

 Pas rënies së Adem Jasharit, Lëvizja Popullore e Kosovës mbas analizimit që i bëri gjëndjes, dërgoi një grup në Tiranë që të merrej me Organizimin e futjes të grupeve Guerile në Kosovë. Këto grupe kishin hyrë shpeshherë me detyra politike ose për të ndërmarë aksione të ndryshme, por kësaj rradhe …

Më shumë

Kosova ta padisë Malin e Zi për gjenocidin ndaj shqiptarëve! Ja krimet makabre

Kosova nuk ka punë në Gjykatën Ndërkombëtare të Hagës vetëm me Serbinë. Në shumicën e masakrave të kryera ndaj shqiptarëve, e në disa prej tyre të vërtetuara nga studiues se janë krime të gjenocidit, është jo vetëm i përfshirë, por edhe aktor kryesor Mali i Zi. Mali i Zi ka …

Më shumë

Pamje të Tregut të Ri, kur shumica ishin shqiptarë me plisa (Foto)

Dikur Sanxhaku i Tregut të Ri (Novi Pazarit), ka qenë pjesë e Vilajetit te Kosovës, që së bashku me vilajetin e Janinës, Manastirit dhe Shkodrës përbënin Shqipërinë e viteve të Lidhjes së Prizrenit në 1878-n. Në 1912, kjo zonë u pushtua përfundimisht nga Serbia dhe Mali i Zi, trasnmeton gazetametro.net …

Më shumë

30 Fëmijë nën 3 vjeç të masakruar nga grekët në Çamëri

Nga Abedin Rakipi Burimet historike të historianëve, dëshmitarëve okularë dhe ushtarakëve grekë janë të tejmbushura me prova dhe dëshmi të masakrës që përjetuan myslimanët e Çamërisë. Gjithmonë e më shumë burime pohojnë gjithashtu se oficerët britanikët e inkurajuan Zervën ti dëbonte çamët nga shtëpitë e tyre. Koloneli Chris Woodhouse njëkohësisht …

Më shumë

STUDIMI GREK PRANON GENOCIDIN KUNDREJT ÇAMEVE : 50 MIJË ÇAMË U VRANË E U DËBUAN

Ardit Bido Studimi, i cili solli të gjithë debatin në vendin fqinj, pranonte gjenocidin grek mbi popullsinë çame, duke thënë se 77 çamë të Paramithisë janë ekzekutuar nga forcat e EDHES-it, vetëm për shkak të kombësisë së tyre.Për më tepër, në këtë studim thuhet se “50 mijë çamë të Epirit …

Më shumë

Kalendari i historisë: Sot mbushen 612 vjet nga lindja e Skenderbeut

Sot me 6 Maj, mbushen plotë 612 vjet nga lindja e kryeheroit tonë Kombëtar, Gjergj Kastrioti – Skënderbeu (6 maj 1405 – 17 janar 1468), mbretit të përjetshëm të Shqipërisë. Mbrojtës i të gjithë Europës, strateg ushtarak dhe politikan, me një kulturë të gjërë dhe ndjeshmëri intelektuale të jashtëzakonshme. Lavdi …

Më shumë

George Fred Williams: E lashë Shqipërinë në vuajtje dhe të mbytur në gjak nga faji i Europës

…Nuk vij të flas si mik i njerëzisë, por vij si mik dhe adhuronjës i racës shqiptare. Dashuroj Shqipërinë, dashuroj burrat e Shqipërisë, siç dashuroj Amerikën, siç dashuroj burrat që i kanë dhënë lirinë Amerikës. Shqipëria do të jetë e lirë. Shqipëria i ka dhënë pesë imperatorë Romës dhe gjaku …

Më shumë

Libri i austriakut: Kur serbët vranë gjysmë milioni shqiptarë në vitin 1912

Sipas Leo Freundlih, hebreu austriak që botoi librin “Golgota Shqiptare”, ku protestonte kundër zhdukjes masive të shqiptarëve nga serbët në vitet 1912-1913, e njëjta ushtri vrau mbi gjysmë milion shqiptarë. Libri i tij “Akuza që ulërijnë” është dëshmia e parë për shfarosjen kolektive të një populli europian para atij hebraik. …

Më shumë