Kryefaqja / HISTORI / KRIMET SERBE

KRIMET SERBE

Bëhen 18 vjetë nga masakra e Belegut

Tetëmbëdhjetë vjet më parë, forca të shumta policore, ushtarake dhe paramilitare serbe, bënë masakër në fshatin e Belegut të Deçanit, ku u vranë dhe u masakruan 49 shqiptarë. Sot në kompleksin memorial të këtij fshati do të bëhen homazhe dhe do të vendosen kurora lulesh. Në kuadër të kësaj dite …

Më shumë

Sot bëhen 18 vjet nga masakra e Izbicës, ku u vranë dhe u masakruan 150 shqiptarë

Ditën e 28 marsit të 1999-ës në fshatin Izbicë të Skënderajt, forcat paramilitare serbe, masakruan 150 civilë. Të rinjë e të moshuar. Nuk kursyen as ata me nevoja të veçanta. Madje, tre nga kufomat edhe i dogjën. Dy ditë më vonë, familjarët nisën të identifikojnë kufomat dhe t’i varrosin të …

Më shumë

Gjenocid – Serbët në 1912-n vranë gjysmë milioni shqiptarë në Shkup, Prizren, Kumanovë, Kratovë dhe Koçan

Kopja e vetme e librit të Freundlih “Akuza që ulërijnë”, i cili përmban protestën ndaj Evropës që nuk reagoi në mbrojtje të shqiptarëve gjatë zhdukjen masive të pjesës më të madhe të popullit shqiptar në Ballkan, qe gjetur në bibliotekën e Universitetit të Harvardit në SHBA, në vitin 1982 nga …

Më shumë

Ish-ushtari serb: Me eshtrat e shqiptarëve janë shtruar rrugët (Video)

Një ish-ushtar serb në periudhën e luftës së viteve 1998-99 në Kosovë, sjell për të parën herë rrëfimin ekskluziv për mënyrën se si shqiptarët vriteshin në kova të mbushura me acid. Lufta e Kosovës, e cila filloi në 28 shkurt të vitit 1998, la mbi 10 mijë të persona të …

Më shumë

Pamje shokuese: Kriminelët serbë tërheqin zvarrë trupat e shqiptarëve (VIDEO+18)

Vazhdojnë të dalin pamje të tmerrshme të krimeve serbe në zona të ndryshme të Kosovës. Një video e re e shpërndarë në rrjete sociale, tregon pamje prej njërës prej masakrave më të rënda e kryer nga ushtria dhe policia serbe në Rugovë të Hasit 17 vite më parë. Kriminelët serbë …

Më shumë

Raporti i CIA-s: Si u masakruan shqiptarët nga çetnikët serbë më 1943

Agjencia Qendrore e Inteligjencës amerikane CIA, ka bërë publike rreth 13 milionë faqe të dokumenteve që deri më tani kanë qenë të klasifikuara dhe paqasshme për publikun e gjerë. Në to flitet edhe për shqiptarët. Një pjesë e këtyre dokumenteve përfshijnë edhe të dhëna për shqiptarët dhe për gjendjen e …

Më shumë

Shkencëtarja Dubravka Stojanoviç trondit Serbinë: Jemi albanofobë, kemi ushtruar gjenocid mbi shqiptarët

Shkencëtarja serbe ka dhënë një deklaratë mjaft të papritshme. Dubravka Stojanovic ka thënë se serbët kanë Albanofobi. Ajo gjithashtu tregoi për masakrat e serbëve ndaj shqiptarëve gjatë viteve 1844, 1912 e tutje… “Albanofobia ose urrejtja ndaj shqiptarëve, është shumë e pranishme në Serbi. Albanofobia shprehet me stereotipe negative, me paragjykime …

Më shumë

Kosova lëshon urdhërarreste për 57 serbë të dyshuar për krime lufte

Hetimet kundër këtyre të dyshuarve janë duke i kryer prokurorët vendës të Prokurorisë Speciale të Republikës së Kosovës. Autoritetet e Republikës së Kosovës kanë shpallur 57 në kërkim 57 të dyshuar serbë për krime lufte në Kosovë. Ata, dyshohen se gjatë viteve 1998-1999 kanë kryer krime lufte kundër popullatës civile. …

Më shumë

Antropologu ndërkombëtar: Gjatë luftës në Kosovë, serbët ua kanë nxjerrë organet qindra shqiptarëve

Në raportin e Komisionit Ndërkombëtar për Persona të Zhdukur, thuhet se gjatë luftës në Kosovë, në mesin e viktimave civile, të cilat janë gjetur në varrezat e masive në Serbi, janë ngritur dyshime serioze për heqjen e organeve të civilëve shqiptarë, që ishin marrë peng nga forcat serbe në Kosovë. …

Më shumë