Kryefaqja / HISTORI (page 10)

HISTORI

Teodoros Pangalos: E gjithë Atika fliste shqip, ishin arvanitas, si Korinthi, Argolida, Beotia, Ftiotia, Eubea

Teodoros Pangalos “U rrita në një shtëpi, në të cilën origjina arvanitase u jepte të gjithëve, veçanërisht fëmijëve, një krenari kolosale. “Jemi Arvanitas”. Kjo origjinë e lavdishme, pothuajse i eklipsoi prejardhjet e tjera, njëlloj të rëndësishme për historinë e familjes, si p.sh. të një stërgjysheje nga Hios, që stolisej me …

Më shumë

Ekskluzive: Pamja e paparë, 83 familje shqiptare të dëbuara për në Turqi nga Serbia

Xhafer LeciKjo fotografi flet shumë për një ngjarje dhe histori të dhimbshme. Kjo foto është bërë me rastin e faljes së xhumasë së fundit në qiell të hapur më 1934, shumica me plisa e veshje kombëtare shqiptare, kur 83 familje shqiptare nga Berivojca e Kamenicës së Kosovës ishin dëbuar për …

Më shumë

Shpërnguljet e shqiptarëve në Turqi sipas dokumenteve diplomatike të Qeverisë shqiptare (II)

Prof. assoc. dr. Sabit Syla*   Qëndrimi i udhëheqjes politike shtetërore të Tiranës, në lidhje me shpërnguljen e shqiptarëve nga Kosova dhe viset e tjera shqiptare, ka qenë që ata të mos shpërnguleshin për Turqi, por të qëndronin në vend si popullsi kompakte. Shpërnguljet kishin shkaktuar një indinjatë të thellë …

Më shumë

1911 – Lovro Mihaçeviç: Himara kishte 2000 shqiptar dhe asnjë grek në vitin 1908

Fakte historike nga libri i priftit studiues nga Kroacia që përshkoi me këmbë çdo cep të tokës shqiptare, për të hartuar statistikat e pakontestueshme të pranisë së shqiptarëve nga Kosova në Çamëri. “Udhëtim nëpër Shqipëri”, titullohej libri i botuar nga prifti françeskan i Bosnjës, At Lovro Mihaçeviç, i cili e …

Më shumë

Mamo i tregon Greqisë shtëpinë e tij në Çamëri: Kjo nuk fshihet!

Deputeti i PDIU-së Omer Mamo u është përgjigjur akuzave të fundit të Greqisë duke treguar në sallën e kuvendit, një foto ku dukej një shtëpi e madhe dhe e braktisur, për të cilën ai tha se është shtëpia e familjes së tij në Çamëri. Mamo është shpehur se: “Kam dëgjuar …

Më shumë

Në Kosovë, forcat serbe vranë 1392 fëmijë

Në luftën e fundit në Kosovë, forcat ushtarake, policore dhe paramilitare kanë vrarë rreth 11 840 persona. Në mesin e tyre, 1 mijë e 392 janë fëmijë, ndërkaq edhe më i dhimbshëm është fakti se nga ta 296 kanë qenë nën moshën 15 vjeçare. Këto shifra kanë dalë nga historiani …

Më shumë

Toka jonë e ndezur po lahet me gjak,Ty ta falim jetën dhe nau duket pak

Dhjetori i ftoftë, bora kishte ra deri në dy metra mbi tokë, Mujë Krasniqi -Komandant Kapuçi- niset nga shqipëria me 145 ushtarë, së bashku me vllaun Alin, Beqir Gashin, Rifat Mziun, Luljeta Shala dhe shum luftëtar të lirisë. Pasi hynë në Kosovë, në mengjesin e hershëm binë në pritë, Ku …

Më shumë

1914: Malësorë të mobilizuar në mbrojtje të Shqipërisë së Jugut nga gjenocidi grek

Më 24 shkurt 1919, kryeministri grek Elefterios Venizellos, pranoi botërisht se ushtria e tij kishte vrarë në tokat tona 15.000 shqiptarë civilë të pafajshëm, shifër e cila në realitet mendohet të jetë rreth 50.000. Fotografia që shihni më lart, është shkrepur në vitin 1914 dhe atje shfaqen shqiptarët nga Malësia …

Më shumë

Henry Smith Williams 1904- “…Shqiptarët janë popullsia më e vjetër në Europë”

Përkthyer e përshtatur: Altin Kocaqi Iliria ishte trualli i civilizimit të sotëm europinë Për të gjithë ata që e njohin historin e Ilirisë para Krishtit edhe historin e Ilirikut pas Krishtit e kanë shumë të qartë këtë hartë të botuar nga Henry Smith Williams në New York në vitin 1904. …

Më shumë

30 Fëmijë nën 3 vjeç të masakruar nga grekët në Çamëri

Nga Abedin Rakipi  Burimet historike të historianëve, dëshmitarëve okularë dhe ushtarakëve grekë janë të tejmbushura me prova dhe dëshmi të masakrës që përjetuan myslimanët e Çamërisë. Gjithmonë e më shumë burime pohojnë gjithashtu se oficerët britanikët e inkurajuan Zervën ti dëbonte çamët nga shtëpitë e tyre. Koloneli Chris Woodhouse njëkohësisht …

Më shumë