Kryefaqja / HISTORI (page 2)

HISTORI

30 Fëmijë nën 3 vjeç të masakruar nga grekët në Çamëri

Nga Abedin Rakipi Burimet historike të historianëve, dëshmitarëve okularë dhe ushtarakëve grekë janë të tejmbushura me prova dhe dëshmi të masakrës që përjetuan myslimanët e Çamërisë. Gjithmonë e më shumë burime pohojnë gjithashtu se oficerët britanikët e inkurajuan Zervën ti dëbonte çamët nga shtëpitë e tyre. Koloneli Chris Woodhouse njëkohësisht …

Më shumë

STUDIMI GREK PRANON GENOCIDIN KUNDREJT ÇAMEVE : 50 MIJË ÇAMË U VRANË E U DËBUAN

Ardit Bido Studimi, i cili solli të gjithë debatin në vendin fqinj, pranonte gjenocidin grek mbi popullsinë çame, duke thënë se 77 çamë të Paramithisë janë ekzekutuar nga forcat e EDHES-it, vetëm për shkak të kombësisë së tyre.Për më tepër, në këtë studim thuhet se “50 mijë çamë të Epirit …

Më shumë

Kalendari i historisë: Sot mbushen 612 vjet nga lindja e Skenderbeut

Sot me 6 Maj, mbushen plotë 612 vjet nga lindja e kryeheroit tonë Kombëtar, Gjergj Kastrioti – Skënderbeu (6 maj 1405 – 17 janar 1468), mbretit të përjetshëm të Shqipërisë. Mbrojtës i të gjithë Europës, strateg ushtarak dhe politikan, me një kulturë të gjërë dhe ndjeshmëri intelektuale të jashtëzakonshme. Lavdi …

Më shumë

George Fred Williams: E lashë Shqipërinë në vuajtje dhe të mbytur në gjak nga faji i Europës

…Nuk vij të flas si mik i njerëzisë, por vij si mik dhe adhuronjës i racës shqiptare. Dashuroj Shqipërinë, dashuroj burrat e Shqipërisë, siç dashuroj Amerikën, siç dashuroj burrat që i kanë dhënë lirinë Amerikës. Shqipëria do të jetë e lirë. Shqipëria i ka dhënë pesë imperatorë Romës dhe gjaku …

Më shumë

Libri i austriakut: Kur serbët vranë gjysmë milioni shqiptarë në vitin 1912

Sipas Leo Freundlih, hebreu austriak që botoi librin “Golgota Shqiptare”, ku protestonte kundër zhdukjes masive të shqiptarëve nga serbët në vitet 1912-1913, e njëjta ushtri vrau mbi gjysmë milion shqiptarë. Libri i tij “Akuza që ulërijnë” është dëshmia e parë për shfarosjen kolektive të një populli europian para atij hebraik. …

Më shumë

RKL: Elmi Murat Lestrani (26.6.1976 – 2.4.1999)

Lufta e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, në zonën e Drenicës kishte marrë hov sidomos pas Betejës së Legjendarit Adem Jashari dhe Jasharëve në Prekaz, më 5, 6 dhe 7 mars të vitit 1998. Organizimi i pikave të UÇK-së në disa fshatra të Drenicës ishte bërë shumë vjet më parë, ndërsa …

Më shumë

Preveza nën pushtimin e Greqisë, qyteti shqiptar ku ende flitet shqipja (Video)

Shumica e njohin me emrin Çamëri, por në fakt identiteti i lashtë është Thesprotia apo toka e thesprotëve ilirë. Termi Epir nuk ekzistonte. Ai lindi kohë më pas nga banorët grekë të ishujve të cilët kështu e quanin tokën përball tyre. Këtu mbështillet gjithçka: legjendat e moteve, të betejave, të …

Më shumë

Çamët nuk kanë bashkëpunuar me gjermanët, por vllehët e Pindit

Vllehtë e Greqisë për të mbuluar bashkëpunimin e tyre me gjermanët dhe italianët, ju vërsulën shqiptarëve në Çamëri për tua mveshur fajin atyre si bashkëpunëtor të pushtuesve. Shpesh herë historianët grek dhe shteti i tyre me ligje kushtetuese e justifikojnë përzënien e çamëve në vitin 1944-1945 me pretekstin sepse kanë …

Më shumë

Dinastia shqiptare që qeverisi Egjiptin për 150 vite: Shqiptar jam e shqiptar do vdes

Është një histori e jashtëzakonshme e një djali që lindi në Zëmblak të Korçës në vitin 1769. Familja e tij u shpërngul hershëm në Kavalla të Greqisë, qytet i ndërtuar nga Aleksandri i Maqedonisë për kujtim të kalit të tij. Mehmet Aliu ishte i 17-ti nga fëmijët e zëmblakasit, Ibrahim …

Më shumë

Kronisti turk në vitin 1375: Dhunime, plaçkitje e rrëmbime në Arbëri (Dokument)

Plaçkitje, dhunime e rrëmbime, kështu përshkruhen mësymjet e para turke drejt Arbërisë nga pena e kronistit turk, Saidin. Studiuesi shqiptar nga Italia, Etnor Canaj, ka sjell një pasazh interesant nga kronisti turk që ofron një tablo realiste të fushatave turke drejt Arbërisë dhe viseve të tjera të Ballkanit. Në kontekstin …

Më shumë