Kryefaqja / HISTORI (page 20)

HISTORI

Profesori grek vërteton genocidin, Lambros Bulciotis: 50 mijë çamë u vranë e u dëbuan nga trojet e tyre

Studimi i profesorëve grekë shkakton reagimin e ashpër të studentëve të Universitetit Pandio, të cilët nuk i pranojnë dot faktet shkencore që vërtetojnë genocidin grek ndaj popullsisë çame “Fakte të pakundërshtueshme dhe asgjë më shumë.” Ky është argument, përmes të cilit u mbrojtën studiuesit grekë në auditorin e një universiteti, …

Më shumë

‘Masakra e Previsë’, e kryer më 9 tetor 1912 nga malazezët kundër shqiptarëve të Plavë-Gucisë, duhet dënuar si ‘krim kundër njerëzimit’ – Nga ESAD GJONBALAJ

Në vjeshtën e vitit 1912 kur plasi përgjakshëm Lufta e Parë Ballkanike (18 tetor 1912-30 maj 1913) Mbretëria e Malit të Zi (1910-1918) me Grupimin e Verilindjes të komanduar nga gjenerali Janko Vukatiç më 9 tetor 1912 ndërmori një ofensivë të madhe ushtarako-politike për të pushtuar deri edhe Sanxhakun e …

Më shumë

SHTHURJA E BASHKËSISË PRIMITIVE – ILIRËT

(SHEK. XI – V P.E.SONË) E përgatiti Prof. Zymer Mehani Burimet historike dëshmojnë se në epokën e hekurit territori i Shqipërisë banohej nga ilirët, një nga popullsitë e mëdha të Evropës së atëhershme, që shtrihej në gjithë pjesën perëndimore të Gadishullit Ballkanik. Rreth fundit të shekullit XII ose fillimit të …

Më shumë

Holokausti serb ndaj hebrenjve dhe çështja shqiptare

Fahri Xharra,29.09.16 Gjakovë Serbia e kishte kampin e vdekjes së hebrenjve; por falë intuitës hebraike ai kamp përmendet edhe sot, ai kamp është i shënuar në të gjitha datotekat e krimit . Serbët i kishin edhe kampet e shfarosjes së shqiptarëve , dekada me radhë por falë intuitës shqiptare të …

Më shumë

Shkencëtarja serbe trondit: Ja gjenocidi serb mbi shqiptarët 1844, 1912 … (VIDEO)

DUBRAVKA STOJANOVICAlbanofobia ose urrejtja ndaj shqiptarëve, është shumë e pranishme në Serbi. Albanofobia shprehet me stereotipe negative, me paragjykime dhe diskriminim ndaj pjesëtarëve të popullit shqiptar. Albanofobia mund të marrë formën e racizmit, nëse është e lidhur me besimin se shqiptarët janë një lloj race inferiore. Ndjenjat anti-shqiptare janë pasqyruar …

Më shumë

MASAKRAT E ANDARTËVE GREKË NË 1914

Masakrat dhe genocidi i egër që bandat militare greke të gjeneralit famëkeq Napolon Zerva ndërmorën mbi popullsinë myslimane shqiptare të Çamërisë, që jetonte prej shekujsh në trojet etnike të saj, të cilat shënuan edhe kulmin në vitin 1944-1945 me vrasje, plaçkitje, çnderime, përdhunime, djegie fshatrash dhe dëbime masive, nuk janë …

Më shumë