Kryefaqja / HISTORI (page 3)

HISTORI

Si dontë të ndryshonte Kuvendi flamurin kombëtar (dhe ndërhyrja e Kristo Frashërit për të ndalur këtë marrëzi)

Pas rënies së komunizmit, me ndryshimet e shumta, në fillim të viteve ’90 u kërkua edhe ndryshimi i flamurit kombëtar. Sipas studiuesit Aurel Plasari, ndërhyrja e historianit Kristo Frashëri shmangu këtë marrëzi. “Në vitet e para ’90, mes marrëzive të “politikës së re” për t’u marrë edhe me historinë, u …

Më shumë

Shqiptarët kurrë nuk do t’ua falin këtyre shteteve që ndanë trojet shqiptare!

Copëtimi i Shqipërisë ishte procesi i ndarjes së trojeve shqiptare nga Kongresi i Berlinit deri në Konferencën e Ambasadorëve në Londër në 1913. Copëtimi i 1913-ës la pasojë të rënda në kombin shqiptar dhe ishte tragjedia më e madhe kombëtare deri më sot, me pasoja që vazhdojnë të rëndojnë mbi …

Më shumë

Kombin grek e krijuan Franca, Anglia dhe Rusia! Nuk ka pasur kurrë një komb grek, atë e krijuan fuqitë e mëdha!

Nuk ka pasur kurrë një komb grek, atë e krijuan fuqitë e mëdha, Franca, Anglia dhe Rusia në bashkëpunim me fanariotët dhe Kishën Ortodokse në shek.XIX. Në këtë kuadër edhe vetë shteti grek ishte një produkt i tyre. Kush ishin fanariotët?!      Fanariotët kanë qenë një shtresë intelektuale e …

Më shumë

Rrëfim i padëgjuar për Isa Boletinin, se si i rehatoi me dajak kundërshtarët e pavarësisë në Vlorë dhe e shpëtoi Shqipërinë

“Atëherë plaku filloi rrëfimin e vet: – Në ditën kur është shpallur pavarësia e Shqipërisë i kam pasur 18 vjet. Atë ditë dhe atë ngjarje e mbaj mend si sot. Po më duket se po e shoh me sy edhe tani… Ismail Qemali me shokë e shpallën pavarësinë, e shpallën …

Më shumë

Historiani grek trondit Athinën: Sollëm grekët nga Anadolli dhe dënuam çamët

“Sollëm grekët nga Anadolli dhe dënuam çamët”. Kështu u shpreh për “CNN”-in grek më 12 qershor, Konstandinos Tsitselikis, eksperti i pakicave etnike dhe profesor i historisë ballkanike, sllavëve dhe të lindjes në Universitetin e Maqedonisë në Selanik.“Gjërat janë tensionuar tej mase pas viteve 1925-1926, kur qeveria e atëhershme e udhëhequr …

Më shumë

Kosova ta padisë Malin e Zi për gjenocidin ndaj shqiptarëve! Ja krimet makabre

Kosova nuk ka punë në Gjykatën Ndërkombëtare të Hagës vetëm me Serbinë. Në shumicën e masakrave të kryera ndaj shqiptarëve, e në disa prej tyre të vërtetuara nga studiues se janë krime të gjenocidit, është jo vetëm i përfshirë, por edhe aktor kryesor Mali i Zi. Mali i Zi ka …

Më shumë

Pamje të Tregut të Ri, kur shumica ishin shqiptarë me plisa (Foto)

Dikur Sanxhaku i Tregut të Ri (Novi Pazarit), ka qenë pjesë e Vilajetit te Kosovës, që së bashku me vilajetin e Janinës, Manastirit dhe Shkodrës përbënin Shqipërinë e viteve të Lidhjes së Prizrenit në 1878-n. Në 1912, kjo zonë u pushtua përfundimisht nga Serbia dhe Mali i Zi, trasnmeton gazetametro.net …

Më shumë

30 Fëmijë nën 3 vjeç të masakruar nga grekët në Çamëri

Nga Abedin Rakipi Burimet historike të historianëve, dëshmitarëve okularë dhe ushtarakëve grekë janë të tejmbushura me prova dhe dëshmi të masakrës që përjetuan myslimanët e Çamërisë. Gjithmonë e më shumë burime pohojnë gjithashtu se oficerët britanikët e inkurajuan Zervën ti dëbonte çamët nga shtëpitë e tyre. Koloneli Chris Woodhouse njëkohësisht …

Më shumë

STUDIMI GREK PRANON GENOCIDIN KUNDREJT ÇAMEVE : 50 MIJË ÇAMË U VRANË E U DËBUAN

Ardit Bido Studimi, i cili solli të gjithë debatin në vendin fqinj, pranonte gjenocidin grek mbi popullsinë çame, duke thënë se 77 çamë të Paramithisë janë ekzekutuar nga forcat e EDHES-it, vetëm për shkak të kombësisë së tyre.Për më tepër, në këtë studim thuhet se “50 mijë çamë të Epirit …

Më shumë

Kalendari i historisë: Sot mbushen 612 vjet nga lindja e Skenderbeut

Sot me 6 Maj, mbushen plotë 612 vjet nga lindja e kryeheroit tonë Kombëtar, Gjergj Kastrioti – Skënderbeu (6 maj 1405 – 17 janar 1468), mbretit të përjetshëm të Shqipërisë. Mbrojtës i të gjithë Europës, strateg ushtarak dhe politikan, me një kulturë të gjërë dhe ndjeshmëri intelektuale të jashtëzakonshme. Lavdi …

Më shumë