Kryefaqja / HISTORI (page 4)

HISTORI

ISA BOLETINI – SULLTANIT ABDUL HAMID (1903) : « UN S’KUPTOJ HALDUPISHTE ! » DHE NJË MESAZH PËR RUSËT

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 15 Mars 2017 Shkrim në vijim, i 15 prillit 1903, botuar në gjuhën frënge nga gazeta armene, « Pro Armenia », ilustron bisedën mes patriotit shqiptar, Isa Boletini, dhe, sulltanit turk, Abdul Hamid. Ky shkëmbim është marrë asokohe në gazetën shqiptare, « L’Albanie », me …

Më shumë

Ish-ushtari serb: Me eshtrat e shqiptarëve janë shtruar rrugët (Video)

Një ish-ushtar serb në periudhën e luftës së viteve 1998-99 në Kosovë, sjell për të parën herë rrëfimin ekskluziv për mënyrën se si shqiptarët vriteshin në kova të mbushura me acid. Lufta e Kosovës, e cila filloi në 28 shkurt të vitit 1998, la mbi 10 mijë të persona të …

Më shumë

Dekreti i Mbretërisë së Greqisë njeh Çamërinë si pjesë e Shqipërisë

Nga Arben Llalla Në fletoren zyrtare të Mbretërisë së Greqisë e dhjetorit të vitit 1835 botohet dekreti rreth zonës se deri ku përfshihet veprimi i Konsullatës së Greqisë e vendosur në Janinë, Vlorë dhe Durrës Fletorja zyrtare është nxjerrë nga arkiva e Akademisë së Athinës. http://psifiakaarxeia.academyofathens.gr/rec.asp?id=105337 Fletorja zyrtare e Mbretërisë …

Më shumë

SHKRIM-KËNDIMI DHE SHKOLLA SHQIPE NË ÇAMËRI

Çamëria gjatë gjithë historisë, deri në Traktatin e Londrës (1913) ka qenë pjesë përbërëse natyrore e hapësirës shqiptare, prandaj të gjitha proceset historike,shoqërore dhe kulturore kanë patur po atë ecuri dhe po ato karakteristika dalluese, që kanë patur edhe në trevat e tjera shqiptare. Kështu, edhe zanafilla dhe përhapja e …

Më shumë

Më 3 mars 1878 u nënshkrua Traktati i Shën Stefanit – gati gjysma e trojeve shqiptare u jepej shteteve sllave ballkanike

Një muaj pas armëpushimit të Edrenesë u nënshkrua në Shën-Stefan, më 3 mars 1878, Traktati i Paqes ndërmjet Perandorisë Ruse dhe Perandorisë Osmane. Traktati i Shën-Stefanit i shkëpuste Perandorisë Osmane rreth 80 për qind të zotërimeve të saj në Gadishullin Ballkanik. Me shpresë se do të shmangte kundërshtimin e fuqive …

Më shumë

Servia (jo Serbia) quhej në të shkuarën, vendi i servantëve (shërbysve)

Në kohët e vjetra quhej Servia, jo Serbia (shikoni më poshtë një hartë të 1800-s), dhe kjo sepse serbët e atëhershëm njiheshin gjerësisht si popull i përulur, shërbyes të popujve të Ballkanit, kryesisht të shqiptarëve autoktonë që u kishin ofruar vend (territor) të mbijetonin. Por ndodhi çfarë thuhet për mos-mirënjohjen, …

Më shumë

Arnisa, qyteti i panjohur ilir (Video)

Në shekullin e dytë, Ptolemeu e përmend me emrin ilir, Arnisa. Për një kohë të shkurtër ishte një qytet i rëndësishëm mes Apollonisë e Dyrrahut. Por, ku ndodhet ai sot? Cila është historia dhe çfarë fsheh Arnisa? Për këtë, shikojeni dokumentarit e gazetarit Marin Mema. /Top Channel/

Më shumë

Zbardhet audio-incizimi: Çfarë tha Hamëz Jashari pak ditë para rënies?

Viti 1998 e gjen Prekazin në një rrethim të ashpër të forcave serbe. Cak i tyre ishte kulla e familjes Jashari, të cilën më vonë historia do ta njeh si qendër të rezistencës për lirinë e Kosovës. Atëbotë, gazetarja Shpresa Mulliqi, kishte arritur të çajë rrethimin e forcave serbe, duke …

Më shumë

Dokumenti 1988: 200 milionë dollarë pasuria e shqiptarëve në Greqi nën sekuestro konservative

Në Athinë janë mbi 190 pasuri (godina, apartamente, dyqane, troje, e të tjera); në Selanik mbi 115 pasuri të tilla; në Janinë rreth 70 mjaft të tjera në Kavallë, Korfuz, Patras, Follorinë, Artë, Ksanthi, Kretë, Filat, Katerinë, e të tjera. Një raport i shtetit shqiptar për pasuritë e shtetasve shqiptarë …

Më shumë

Historiani Xhufi: Shqiptarët janë shumicë në Peloponez të Greqisë

Historiani Pëllumb Xhufi i ftuar në studion e “Arena” në Ora News me gazetarin Dritan Hila ka folur gjatë për grekët në shekullin XIV-XV, por edhe për elementin shqiptar në ato troje, që sipas Xhufit ka luajtur një rol të rëndësishëm. Xhufi thotë se Peloponezi ka qenë i mbushur me …

Më shumë