Kryefaqja / HISTORI (page 5)

HISTORI

Gjenocid – Serbët në 1912-n vranë gjysmë milioni shqiptarë në Shkup, Prizren, Kumanovë, Kratovë dhe Koçan

Kopja e vetme e librit të Freundlih “Akuza që ulërijnë”, i cili përmban protestën ndaj Evropës që nuk reagoi në mbrojtje të shqiptarëve gjatë zhdukjen masive të pjesës më të madhe të popullit shqiptar në Ballkan, qe gjetur në bibliotekën e Universitetit të Harvardit në SHBA, në vitin 1982 nga …

Më shumë

Dëshmi për masakrat në Çamëri (Dokument)

Dokumenti i mëposhtëm i vitit 1947, ruhet në fondin e Këshillit të Ministrave dhe është hartuar nga një grup emigrantësh çamë të vendosur në Fier, në formë denoncimi, dërguar Komisionit hetimor të OKB-së në Athinë, ku rrëfejnë detaje rrëqethëse nga masakrat e ushtruara mbi popullsinë çame gjatë verës 1944. Më …

Më shumë

Si kapitulloi Millosheviqi në restorantin e shqiptarit? (Video)

Ramadan Sadiku, pronar i restorantit ‘Evropa 93’ që gjendet disa metra sa kalohet kufiri Kosovë-Maqedoni priti mysafirë që e shndërruan atë vend në lokacion me rëndësi historike. Restauranti ‘Evropa 93’, atëherë pati mysafirë gjeneralë të NATO-s dhe ish-Republikës Jugosllave që në atmosferë të tensionuar diskutuan tërheqjen e forcave jugosllave nga …

Më shumë

Si i kundërshtoi SHBA pretendimet e Greqisë ndaj Shqipërisë ‘46-‘49

Qëndrimi amerikan ndaj shovinizmit grek në vitet 1946-1949 ka qenë i kushtëzuar nga dy faktorë: Nga njëra anë, përpjekjet për të rrëzuar Qeverinë e Enver Hoxhës, nga ana tjetër, vendosmëria për të ruajtur të paprekur integritetin territorial të Shqipërisë sipas kufijve të vitit 1913.   Parë nga ky kënd, historiani …

Më shumë

Hasan Prishtina: Afrimi i Shqipërisë me Greqinë kalon nga Çamëria

Çështja e shqiptarëve të Çamërisë është trajtuar kurdoherë me vëmendjen dhe interesin e duhur nga patriotët dhe atdhetarët e vërtetë të këtij vendi. Si çështje e interesit kombëtar mbarëshqiptar ajo ka marrë zënë vendin e duhur edhe në shtypin e kohës. Ky foto-dokument është marrë nga gazeta “Dajti”, organ politiko, …

Më shumë

Kanali i Korfuzit quhej “kanali shqiptar, fotografia e rrallë në revistën finlandeze

Një gravurë e vitit 1879 e publikuar nga studiuesi Armand Plaka hedh dritë mbi detaje interesante të emërtime të ndryshme të territoreve në kufijtë shqiptaro-grek. Është fjala për Kanalin e Korfuzit, i cili dikur thirrej ndërkombëtarisht, kanali shqiptar. “Mes kanalit shqiptar dhe ishullit të Korfuzit“, është diçitura që shoqëron gravurën …

Më shumë

Letra e Sulltan Muratit II, i kërkonte Skënderbeut t’ia kthejë tokat Serbisë (Dokumentë)

Cezar Ndreu  Në Prill të vitit 1445 Sulltan Murati i II, dërgon në Krujë një përfaqësi nga perandoria e tij me në krye Hajredin Beun ti kërkojë Gjergj Kastriotit “paqe” mes tyre. Majresin Beu i dorëzon një letër të shkruar nga Sulltani duke i kërkuar “paqe dhe bashkëpunim”. Ndër të …

Më shumë

ISA BOLETINI – SULLTANIT ABDUL HAMID (1903) : « UN S’KUPTOJ HALDUPISHTE ! » DHE NJË MESAZH PËR RUSËT

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 15 Mars 2017 Shkrim në vijim, i 15 prillit 1903, botuar në gjuhën frënge nga gazeta armene, « Pro Armenia », ilustron bisedën mes patriotit shqiptar, Isa Boletini, dhe, sulltanit turk, Abdul Hamid. Ky shkëmbim është marrë asokohe në gazetën shqiptare, « L’Albanie », me …

Më shumë

Ish-ushtari serb: Me eshtrat e shqiptarëve janë shtruar rrugët (Video)

Një ish-ushtar serb në periudhën e luftës së viteve 1998-99 në Kosovë, sjell për të parën herë rrëfimin ekskluziv për mënyrën se si shqiptarët vriteshin në kova të mbushura me acid. Lufta e Kosovës, e cila filloi në 28 shkurt të vitit 1998, la mbi 10 mijë të persona të …

Më shumë

Dekreti i Mbretërisë së Greqisë njeh Çamërinë si pjesë e Shqipërisë

Nga Arben Llalla Në fletoren zyrtare të Mbretërisë së Greqisë e dhjetorit të vitit 1835 botohet dekreti rreth zonës se deri ku përfshihet veprimi i Konsullatës së Greqisë e vendosur në Janinë, Vlorë dhe Durrës Fletorja zyrtare është nxjerrë nga arkiva e Akademisë së Athinës. http://psifiakaarxeia.academyofathens.gr/rec.asp?id=105337 Fletorja zyrtare e Mbretërisë …

Më shumë