Kryefaqja / INTERVISTA

INTERVISTA

Bugajski: Rusia po hedh në erë raportet Kosovë – Serbi

Eksperti për Ballkanin dhe për Analiza të Politikës Evropiane, Janusz Bugajski thekson se ka vetëm një aktor që po dëmton raportet midis Serbisë dhe Kosovës, dhe sipas tij, ky aktor është Rusia. Sipas Bugajskit “Rusia nuk është palë neutrale në çështjen e dialogut. Ajo është një lojtar negativ në raportet …

Më shumë

Brokaj: Ka Himarë shqiptare. Ç’punë kanë grekët me Himarën, se çfarë prishet e ndreqet aty?

Mjafton një shkëndijë e vogël dhe bëhet një debat i madh. Pak ditë më parë ministri grek i Mbrojtjes, pasi kishte ndjekur qëndrimin e Kryeministrit Edi Rama në parlament, ka folur për marrëdhëniet e Shqipërisë me Greqinë duke theksuar se është pala shqiptare që nuk bën përpjekje për të pasur …

Më shumë

Intervist me këngëtarin e mirënjohur nga Malësia e Madhe z. Lindon Camaj(video)

Malësia e madhe e Mbi Shkodrës shquhet për traditën e saj në shërbim të atdheut dhe ka një qytetërim të mirëfillet që e bënë krenar malësorin më bujarin e mikpritjes, zotësisë me i dal zot atdheut më pushkë e më penë dhe traditën e këngës dhe valles shqipe të trashiguar …

Më shumë

Veliu: Mbulimi i monumentit të Gjergj Kastriotit paraqet politikën anti-kombëtare – Bota Sot

Mbulimi i Monumentit të Gjergj Kastriotit në anën ballore dhe në të djathtë me dy ekranë të mdhenjë në sheshin e Tiranës për shkak se aty zhvillohej ceremonia e faljes së namazit të Kurban Bajramit, ka shkaktuar një indinjatë të thellë të shqiptarët, pamarrë parasysh përkatsinë e besimit fetar të …

Më shumë

Veliu: Sot ka ardhë koha e shqiptarëve të bashkuar, të cilët nuk njohin kufijtë e imponuar

Në një intervistë të dhënë për KosovaGraf kryetari i LSHB-së Tahir Veliu ka folur për themelimin e lëvizjes, financimin dhe promovimin e saj në trojet shqiptare.Po ashtu ai ka folur edhe për arrestimet që janë bërë nga autoritetet greke, pasi që sipas tij autoriteteve greke po iu pengon misioni i …

Më shumë

Intervistë e kryetarit të LSHB-së, Tahir Veliu për BotaPress

Bisedoi Bajrush Morina Porosia ime për shqiptarët është ta duam Shqipërinë e Bashkuar, të kontribojmë për jetësimin e konsulidimin e Shqipërisë së Bashkuar, të reagojmë si komb i bashkuar, të ndertojmë Shqipërinë e Bashkuar thotë Tahir Veliu kryetar i LSHB-së në një intervistë ekskluzive për Botapress. Kur ka ndodhur lufta …

Më shumë

Tronditëse – Sinadinovski: Jemi dy milionë shqiptarë ortodoks jashtë Shqipërisë dhe Kosovës, mbi 75 mijë në Maqedoni

Drama shumë shekullore e shqiptarëve ortodoks të Rekës së Maqedonisë shpaloset nëpërmjet rrëfimit ekskluziv të Branisllav Sinadinovskit. Ligjëruesi universitar me prejardhje nga Beliçica e Rekës së Epërme nga rajoni i Mavrovës në Maqedoni, së fundmi doli publikisht dhe deklaroi preardhjen e tij etnike. Thotë se edhe vetë është një rast …

Më shumë