Kryefaqja / KULTURË

KULTURË

Brahim AVDYLI: CIKEL I  POEZIVE

  A MUND TA GJËJMË THELBIN E JETËS     THIKAT E MLLEFIT   1.   Përherë godasin pas kurrizit…   Dhembjet e mia e përkushtimin e dashurinë prore i keqtrajtojnë,   i shpifin gjatë mendimet që nuk thuhen skutave të errëta të prapësirës…   2.   Djalëzia është e …

Më shumë

Vetmia

RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI   Në majë të bjeshkës ku toka është më afër qiellit E yjet duken sikur i prekë me dorë Atje jam shtrirë, në barin e pashkelur dhe shikoj. Shikoj hënën e verdhë e të lodhur. Atje mendoj të prehem një ditë. Varri im nën hijen e një peme …

Më shumë

Thënie të Faik Konicës për Shqipërinë dhe shqiptarët

Ah, malli i Shqipërisë, malli i atdheut të dashur, i shenjtë mall dhe dashuri e shenjtë, kush është ai shqiptar që s’e ka pasur në dhe të huaj! Duhet të jesh jashtë Shqipërisë, e të jesh larg, për të kuptuar se ç’forcë e ç’bukuri të ëmbël ka për veshët kjo …

Më shumë

Ç´më duheni ju tani!?

  Dikur kemi ngrënë bukë e kripë bashkë në sofër, Në bjeshkë të shtruar në gur. Kemi bërë edhe sevda në ahenge me lahutë dëgjonim këngët e Kreshnikve  dhe “trimëri” keni shitur të dehur, tapë fare.   Kohët u trazuan, mua më lidhën ne pranga hekuri si dikur Herkulin… ‘Do …

Më shumë

AH SHQIPËRI

Ah Shqipëri sa keq  sot thellë jam ndjerë, kohë e trishtë, kohë e mbrapshtë  dhe kohë e mjerë, e tillë nisi kjo ditë  në buzë pranverë, populli im nëpër  rrugë dhe bulevarde, me protesta vetës  shtetit po mundohet  që ti hap derë, pushtetarë sot  me çelsa – hekura  kanë mbyllur …

Më shumë

Malli i atdheut…

Faik Konica (1875-1942) nga Faik Konica Pakkush e ka dashur Shqipërinë si Faik Konica.  Pakkush e ka derdhur dashurinë, vlerësimin, dhimbjen, zemërimin dhe dufin si Ai mbi shqiptarë…  Ai e ka pranuar të gjitha mbi vete: edhe heshtjen, edhe shpërfilljen, edhe urrejtjen, në të gjallë e në të vdekur, po …

Më shumë

    “Shtegtimi i Çajlld Harolldit” -Poema e Bajronit,për Shqipërinë!

HYMN poetik për Shqipërinë- nga Lord Bajron       -Lord Bajroni lindi në Londër më 22 janar 1788 në një familje aristokrate të varfëruar. Kur ishte dhjetë vjeç, me vdekjen  e xhaxhait të tetë, Bajroni trashëgoi titullin Lord dhe pallatin e çifligun Newstead Abbey. Në moshën madhore zuri  vendin …

Më shumë

Moshë e Bardh e popullit tim

(Dritëro Agollit) Gjurmë mbi gjurmë ece  Me hapat e kohës  Nepër galerit drejt dritës  Në udhetim jeta të përplasi  Dallëgeve e ti mbete shkëmbë Me gjoks prite furtuna Arrite Feniks në kaltërsi  E syrin mbajte  Shqiponje mbi Shqipëri. Në mes të errësires  Me duar shprishe terr  Vend i le agut …

Më shumë

DËGJO SHQIPËRI!

Shkruan: Avdi Ibrahimi Unë biri yt, Shqipoja, jam i bindur,  Po e them; pa krekosje, pa teprime,  Se, po vjen ajo ditë, që e dëshirojmë! Që e kemi pritur, ndër mote. Madhështorin, po e ndiej, Po o shoh në horizonte, Se po vjen. heroi ynë nga amshimi… Ay, na i …

Më shumë

Artisti nga Drenica që drurin e shndërron në vepër arti (Foto)

Arti është mënyra më e mirë nëpërmjet të cilit shprehet imagjinata. Ajo vizuelizohet dhe në këtë mënyrë merr forma të tjera të cilat i mrekullojnë ata që i shohin, raporton lajmi.net. Një formë të veçantë të të bërit art, ka vendosur ta shpalos për lajmi.net, artisti Besart Gashi nga fshati …

Më shumë