Kryefaqja / KULTURË (page 2)

KULTURË

ERNEST KOLIQI, NJI NGA MJESHTRAT MA TE MËDHENJ TË LETËRSISE SHQIPE.. – Shkruan Ramadan Musliu

NË DATËN E SOTME, 15 JANAR TE VJETËS 1975, NDRROI JETË NË ROMË, ERNEST KOLIQI, NJI NGA MJESHTRAT MA TE MËDHENJ TË LETËRSISE SHQIPE.. ENERGJIA E VIZIONIT KOLIQIAN Gjatë Panairit Ndërkombëtar të Librit në Tiranë (nëtor, 2003), një zonjë, kur më pa te stenda e Shtëpisë botuese “Faik Konica” të …

Më shumë

Kohë e re, e lumtur do të vijë! 

Shkruan: Avdi Ibrahimi Kohë e re, e lumtur do të vijë!  Besoj se, do të vijë shpëtimtari ynë  Të vendosë, përgjithnjë mbretërinë  E paqes mbarënjerëzore,  mbarëshqiptare,  Të vendosë, harmoninë  mbarëvëllazërore,  Të vendosë, kënaqësinë shpirtërore,  Të vendosë, drejtësinë, barazinë,  Ai do të jetë, i dërguari i Perëndisë,  Ai do të jetë, …

Më shumë

Rilindasit tanë e quanin Shqipen gjuhë e Perëndive, është e mundur!

Shkruan Anastas Shuke Këtu keni një argumentim të kësaj thënieje me anë të Shqipes zanafillore, gjuhës Shum-e-Mire apo Shumere.  Shenja kunjiforme e paraqitur këtu është përkthyer ‘gjuhë’ (të folurit, shqiptimi) me leximin e pranuar ’eme’.  Duket sikur jemi pa shpresë, e pamundur ta lidhësh këtë me termat të afërt në …

Më shumë

Zbulime arkeologjike ilire-dardane në Bukuroc të Preshevës 

Këto ditë të ngrohta dimërore, banorët e fshatit Bukuroc, vizituan arat e tryre me të mbjellat vjeshtore.Gjatë kësaj vizite ata hasin nje kasollë të nëndheshme e mbuluar nga shtresat e trasha të dheut dhe zallit. Gjurmë këto të cilat për mijëra vjet fshehin nën tokë gjurmët e rrenjëve tona Dardane …

Më shumë

23 thënie që të huajt i kanë shkruar për prejardhjen e shqiptarëve

Maurico Druon, sekretar i Akademisë frënge: “Shqiptarët i përkasin popujve më të vjetër se vet historia. dhe gjyshërit e shqiptarëve merrnin pjesë në luftën e Trojes, të udhehequr nga Akili (në njërën anë) dhe Hektori (në anën tjetër)”.-Nikolla Jorga: “Populli shqiptar së bashku me baskët, janë më të vjetërit në …

Më shumë

DRUVARI E COPËZA PREJ ARI

Shkruan: Avdi IbrahimiTregim Druvari një qytetar i varfër shkonte çdo ditë në mal për ta ngarkuar me dru gomarin e tij e drutë e ngarkuara mbi shpinën e gomarit, pastaj i shiste zejtarëve në qytet, kjo ishte mbase lufta për ekzistencë në vështirësinë për t`i siguruar familjës një cope bukë.  …

Më shumë

Shqiponja dhe pulat

Shkruan: Avdi IbrahimiTregim Isha i vogël asokohe, po e mbaj mend tregimin që më kishte treguar nëna Xhevahire, anipse unë atëherë para 50 vitesh, nuk e kisha kuptuar domethënien e tregimit! -Mbi lisin e madh të maleve te larta te fshatit Dritajonë shqiponja e shqipori kishin ngritur folenë, të dy …

Më shumë

Vaso Pasha: Shqyptarë me vëllezër jeni tuj u vra, ndër një qind çeta jeni shpërnda!

Poezia e Vaso Pashë Shkodranit: “O moj Shqypni e mjera Shqypni” me të drejtë është vlerësuar si Manifest ideor i programit të Rilindjes Kombëtare Shqiptare. Thirrja, që rilindësi i mirënjohur iu drejtonte shqiptarëve për bashkim, unitet dhe rizgjim kombëtar, ka mbetur thirrje programatike që i ka shërbyer dhe iu shërben …

Më shumë

Ndre Mjeda

Ndre Mjeda, poet i shquar dhe veprimtar e patriot. Lindi në Shkodër nga i ati Jakë Zefi (Kryeziu) dhe ëma Luçije (Dominika) Thaçi. I ati ishte me origjinë nga Mirdita ndërsa e ëma nga Malcit e Pukës. Si i ri me intelekt të zhvilluar, i talentuar dhe studioz, tërhoqi vëmendjen …

Më shumë

Elegji per Bujar Lakon

Lamtumire Bujar! Sot u ndave nga jeta Bujar, duke i dhene fund jetes tende dhe duke marre me vete nje pjese shpirterore nga jeta jone. Do na mungosh perjete Bujar!  Me jeten tende te perditshme dhe me kujtimet e panumerta qe le ne jetet tona me gjurmet e tua magjepese. …

Më shumë