Kryefaqja / KULTURË (page 3)

KULTURË

50-vjetori i vdekjes së Ali Asllanit, princit të lirikës shqiptare dhe një VIDEO

Nga: Prof. dr. Bardhosh Gaçe – Për shkaqe të njohura, ose jo plotësisht të njohura, poezia e Ali Asllanit nuk ka qenë e gjithëpërfshirë në plotësinë e saj. Natyrisht, një kufizim i tillë ka qenë pjesë e zhvillimeve të kohës në Shqipëri, por njohja e plotë e një personaliteti të …

Më shumë

Plagë Dhe Luftë

(Dëshmorit të kombit Mujë Krasniqit) Nëpër shkrepat e lirisë Ecje ti si një trim hyjnor Biri i nënës Shqipërisë Mujë Krasniqi arbëror. Plaga jote pikonte gjak E në beteja kurrë su ndale Në ballë të luftës me bajrak Kishe o trim zemër të madhe. Në atë Dhjetor të ftohtë Stina …

Më shumë

JUSUF GËRVALLA DHE ELTON ZHERKA

 Nga : Kadrush RadogoshiJUSUF GËRVALLA DHE ELTON ZHERKA ( ese krahasimtar)     kadrush Nga : Kadrush Radogoshi   Jusuf Gërvalla dhe Elton Zherka janë dy emra heronjsh, të cilët ndryshojnë shumë në mes veti, por çuditërisht kanë të përbashkët, jo vetëm mbylljen e jetës së tyre në dyluftim me …

Më shumë

DITAR LUFTE: Lamtumirë, o famëmadhja, UÇK!

Fragment nga romani: “Vrasje në tri kohë” të autorit Avdi Ibrahimi “Rrezanë, Më 18 shtator 1999 Po përmbyllen këto shënime, që një zot e di kur do të lexohen dhe nga kush do të lexohen. Nuk e di kur e takoj Akordin. Nuk e di kur e takoj Eneidën. Po …

Më shumë

URIME DITËLINDJEN O ADEM LEGJENDARI

Ditëlindja jote,  buzëqeshje lirie, ditëlindja jote në ditëlindje atdheu, n’ ditëlindje flamuri  dhe ditëlindje pavarësie, urime ditëlindjen Adem komandant, legjendarë atdheu, o madhështorë lirie. ty të uron shpirti  i një atdheu , një Shqipërie, ti feston sot me ne legjendarë edhe prej përjetësie, ditëlindja jote ditëlindje atdheu, ditëlindje flamuri , …

Më shumë

UNË UKSHIN HOTI

Sonte unë po rri  i mbuluar me  flamur kombëtar, nesër do më zbulohet  në prag të festave tona  i imi lapidarë, në tempullin e dijes ku marrin dije dhe mësim mijëra  shqiponja dritë bardhë, në Prizrenin historik ku lidhen besën  mendje ndritur dhe trimat përkrenarë pas tyre edhe unë  do …

Më shumë

KONGRESI I MANASTIRIT, KONGRESI QE VENDOSI KRIJIMIN E ALFABETIT TË NJËHSUAR TË GJUHËS SHQIPE

 Më 14 Nëntor 1908 në Manastir u mblodh Kongresi i Manastirit ose Kongresi i Alfabetit, me qëllim krijimin e një alfabeti të njësuar që do të ishte edhe fillimi i letërsisë mbarë shqiptare. Në këtë kongres ishin të pranishëm 150 delegatë, të ardhur nga të gjitha anët e Shqipërisë, si …

Më shumë

Më shkoj ndërmend të vishem si djalë

Poezi nga Marenglen Rexhaj  frymezuar nga shenimet qe Sevasti Qiriazi kishte shkruar ne Biblen e saj ku tregonte se si ishte veshur si djale e kishte shkuar ne burgun e nendhenshem ne Stamboll per te takuar Koto Hoxhin  Sevastisë. Më shkoj ndërmend të vishem si djalë E hyra nëntokë të …

Më shumë

Ej, shqiptarë ju thafshin kraht’… me benza, kurva, vijnë e shkojnë veç hajduta në Qeveri

    QUO VADIS SHQIPËRI!?… Agim Doçi  Ej, shqiptarë ju thafshin kraht’ Ju shkoj jeta, kot së koti. Ju që s’vleni as sa gratë Kush s’ju don, veç ju dashtë Zoti!… E shkutë jetën veç me pshtyma Tre herë n’ditë kërkoni sherr. “Bijt e shqipes” rritë me kryma farën tuej …

Më shumë

Intervist me këngëtarin e mirënjohur nga Malësia e Madhe z. Jasmin Nikaj

Intervist më këngëtarin nga Malësia e Madhe e mbi Shkodrës z. Jasmin Nikaj i cili e përshkruan jetën e tij dhe të kultures në përgjithësi që kultivohet në Malësi, sfidat nëpër të cilat po kalon si këngëtar në ruajtjen e vlerave të mirëfillta autoktone. Shqipëria e Bashkuar.Al: Z. Jasmin ti …

Më shumë