Kryefaqja / KULTURË (page 4)

KULTURË

Ej, shqiptarë ju thafshin kraht’… me benza, kurva, vijnë e shkojnë veç hajduta në Qeveri

    QUO VADIS SHQIPËRI!?… Agim Doçi  Ej, shqiptarë ju thafshin kraht’ Ju shkoj jeta, kot së koti. Ju që s’vleni as sa gratë Kush s’ju don, veç ju dashtë Zoti!… E shkutë jetën veç me pshtyma Tre herë n’ditë kërkoni sherr. “Bijt e shqipes” rritë me kryma farën tuej …

Më shumë

Intervist me këngëtarin e mirënjohur nga Malësia e Madhe z. Jasmin Nikaj

Intervist më këngëtarin nga Malësia e Madhe e mbi Shkodrës z. Jasmin Nikaj i cili e përshkruan jetën e tij dhe të kultures në përgjithësi që kultivohet në Malësi, sfidat nëpër të cilat po kalon si këngëtar në ruajtjen e vlerave të mirëfillta autoktone. Shqipëria e Bashkuar.Al: Z. Jasmin ti …

Më shumë

Etimologji – “QINAM”- Vendi i thesarit enigmatik monedha Platini 2600 vjeçare.

Etimologji – “QINAM” Vendi i thesarit enigmatik monedha Platini 2600 vjeçare. Kolonja është shumë e pasur përsa i përket vendbanimeve të hershme ajo ka një grup kalash, tumash dhe varre monumentale jo më shume se 2 km më tutje nga vendi i thesarit të Hollmit (‘Ollmit) ndodhet një sargofag i …

Më shumë

Nafi Çegrani po hap faqet e shkruara të librit të jetës së tij!

     PARATHËNIE/ e botimit të parë /   Edhe një autor, Nafi Çegrani po hap faqet e shkruara të librit të jetës së tij, që opinioni publik të njihet me ngjarje, me personazhe, me gëzime e dhimbje që nuk bën të mbeten të varrosura përgjithmonë në kujtesën ku janë …

Më shumë

PARANOJA E NJË KOMANDANTI  

  Sermet Sulejmani   Mezi po u besonte syve e veshëve kur erdhi nga Prizreni. Ajo skenë e pabesueshme në të cilin ai qe dëshmitar, aty nga mesi luftës, e shtynë disa herë që t’i merrte valixhet e emigrantit e të kthehej nga kishte ardhur. Dikush e shtërngoi fort dhe …

Më shumë

METAFORA E DHEMBJES POETIKEDHE ETJA E MADHE PËR DRITË

Brahim Ibish AVDYLI:      (Një studim për librin e përmbledhur “Art Metafora”, të Gëzim Ajgerajt)  Prej veprave letrare dhe poetike që do të lexoj në mesin e qindra veprave letrare kombëtare dhe botërore, pa dyshim do të ishte edhe vepra e poetit më të frytshëm, Gëzim Ajgeraj, të botuar …

Më shumë

GËZUAR SHQIPTARË

Gëzuar shqiptarë mendjendritur , të lavdishëm dhe krenarë, kur kërkon atdheu  dhe kombi të bashkuar janë shqiptarë, mendje ndritur, trima ,legjendarë  një qëllim kemi  ribashkimin e atdheut  dhe kombit shqiptarë, gëzuar shqiptarë sot me në gezohen miliona zemra dhe  shpirtëra të pandarë, edhe ndër varre  dhe përjetësi legjendarë, ata na …

Më shumë

Një vepër e panjohur e Fan Nolit

NGA: MOIKOM ZEQO*Fan Noli, arkitekti dhe themeluesi i Autoqefalisë së Kishës Ortodokse Shqiptare ka shqipëruar mrekullisht shumë nga Librat e Shenjtë të Biblës. Pra, Fan Noli është një figurë buzukiane, dishepull i veprës misionare të Gjon Buzukut. Në shqipërimet biblike Fan Noli ka pasur parasysh se tekstet janë edhe në …

Më shumë

Si dhe kush po e nëpërkëmb kryeveprën botërore, polifoninë magjike shqiptare

Pr. Dr. Pirro Miso Si u nëpërkëmb kryevepra botërore e nominuar nga UNESK-o në studimet dhe politikat e institucioneve kulturore dhe shkencore. Siç dihet nga të gjithë, zhanri i polifonisë shqiptare është një ndër traditat më të përhapura në hapësirat mbarë shqiptare. I pranishëm në pjesën më të madhe në …

Më shumë

ÇAMËRI O ÇAMËRI

dhimbje në shpirt, lot ndër sy, Çamëri , o Çamëri,  padrejtësi shumë të bën ty, kërko ndihmën  nga nëna Shqipëri, Ilirida dhe Lugina  të thërrasin motër o Çamëri,  si janë Tuzi, Plava me Gusi,  mjaftë ndaj nesh  gjithë këto padrejtësi, Oj Kosovë , Oj Shqipëri, mos na lini në këtë …

Më shumë