Kryefaqja / KULTURË (page 5)

KULTURË

Zëri i vendlindjes

Çamëri e lashtë, më jep emrin “çam” Dhjetë jetë të kem, për ty janë pak Jemi larg prej teje, nëntë male mërguar Zemra na u bë det, det i varfëruar. Moj Zanë sypafjetur, amanet mbi breza  Zë i lashtë i fisit, beden mbi bedena, Zgjohesh thellë dhimbjes Çamëri martire  Ke …

Më shumë

Naim Frashëri: Dëshira e vërtetë e shqiptarëve (1886)

O ju bij të mëmëdheut, ju o patriotë trima, Luftëtarë të dëgjuar edhe po kaqë të urtë, Të bashkuar si vëllezër neve jemi kurdoherë, Krahë të vendit të shtrenjtë edhe besnikë ndaj kombit.  Dhe kështu lipset të jemi, si përherë të bashkuar, E Ca më shum’ sot që tirani mezi …

Më shumë

Nue Perlleshi (Beteja e Bokshiqit)

Marshall Tita ne kam na u qu Komitetit ju ka drejtu Qe tri vjet lufta ka maru Veq Kosova hala su qetsu Deri sod gjith kem fitu Qdo anmik qe e kem shkatrru Veq një çetë n`Kosov ka metë Sulmon ushtrin funksionar na i vret Kur ti teket sa her …

Më shumë

Dy Poezi

Shkruan: Fadil Shyti                                                         FLAKADANIT!  (Kushtuar mësuesit dëshmor, shokut tim të punës,Jashar Begut) Bujaria jote, nuk matej dot,  Me lartësitë e maleve të “Majdanit”! …

Më shumë

Kupa e “Shqiponjës“ që i bën nderë gjithë Kombit tonë… dhe dy anët e “medaljes“

Njëra anë… i entuzjazmuar së tepërmi por njëherash edhe krenarë për çfarë kishin arritur Ansambli Artistik “ Shqiponja “ me qëndër në Tuz e ndjeva vehten të obliguar të isha pjesmarrës në aktivitetin që organizoj ky Ansambël me 27 Maj 2016 në hollin e QKI për të pasqyruar trofeun (Kupën …

Më shumë

GJUHA SHQIPE

Shqip shkruaj, gjuhën time e flas, krenarë në jetë, të tjerat vijnë pas, gjuhën shqipe flas me shpirt unë buças, Shqipëri nëna ime  në çdo çast të therras, gjithesisë me këtë  gjuhe të bukur , i shkruaj dhe i flas, gjuhën time shkruaj dhe bukur e flas,  ajo është më …

Më shumë

Brahim Ibish AVDYLI: DHEMBJA E PAFUND (Cikël poezishë)

    RRËFIMI I PARË       Mos u merzitë, mos u merzitë-   askush nuk dëshiron t`i kuptojë të dhënat!   Ti, i thua e ata, të tjerat i gjëjnë për të mbluar faktet…   E të them edhe njëherë që të mos merzitesh me çfaqjen e fatkeqësisë …

Më shumë

LARGONI PËRQARJEN

Largoni përqarjen ,lakminë dhe zilinë, largoni urretjen , interesin dhe tradhëtinë, ti bashkojmë komb edhe atdhe,  t’a bashkojmë si dikur Shqipërinë, unik dhe me luftë e fituam lirinë, pse tash në paqe përmbi një shekull, kush po ia vret atdheut dhe kombit  ende shpresën, dritën ,ëndërrat,  qëllimin mirëqenjen dhe ardhmërinë, …

Më shumë

DIKUR DERDHËM GJAK

Dikur derdhëm gjak  dhe jetën dhuruam për liri,  o babai im Jusuf , o Heroi i atdheut tonë zgjohu , zgjohu përsëri, shikoje tuajin atdhe , dhe tuajën bijë, unë  jam gjaku i juaj që thërras fuqishëm për shtet  parti dhe drejtësi, unë u tërhoqa sot zvarrë ,  sot po …

Më shumë