Kryefaqja / LAJME

LAJME

Skandaloze: Flamuri grek në një mur në Prishtinë

Fillimisht ka qenë komisioneri për zgjerim i BE-së, Johanes Hanh, që gjatë një seancë me eurodeputetë ka deklaruar se Komisioni Europian njeh çështjen çame si një prej çështjeve të pazgjidhura mes Shqipërisë dhe Greqisë, dhe mirëpret krijimin e një mekanizmi të përbashkët, për t’a adresuar këtë çështje në mes dy …

Më shumë

Berisha dhe Meta, skenari që vjen nga Greqia. Kreu i LSI i premtoi Tsipras-it rrëzimin deri në mars të Kryeministrit Rama

Nuk rreshtin sulmet nga shteti fqinj ndaj kryeministrit Edi Rama. Madje nuk kanë munguar ta etiketojnë dhe si një njeri që nuk njeh historinë, që nuk njeh rajonin, politikën dhe për më tepër shkruhet se është dhe kukull e presidentit turk Erdogan në Ballkan. Deklarata të rënda këto kundër kryeministrit …

Më shumë

Grekët nuk e duan Edi Ramën kryeministër, i bëjnë thirrje Bashës: “të jetë i prerë dhe pikë”

Më shumë se opozita janë qarqet greke që proklamuan në mes të Tiranës megalloidenë e Vorioepirit ata që kërkojnë rrëzimin e Edi ramës nga Kryeministër i vendit… Ata madje shkojnë deri atje sa ti bëjnë thirrje kryetarit të opozitës që të jetë i vendosur. Vangjel Dule, kreu i PBDNJ tha …

Më shumë

“Agresion” grek në shkallë të gjërë kundër Shqipërisë. Në Tiranë treshja Berisha-Meta-Dule në krye të axhendës në mbështetje të grekëve kundër Ramës

Ka një “agresion” mirëfilli grek në shkallë të gjërë kundër Shqipërisë. Në fillim lëshonte ndonjë deklaratë herë pas here ministri i jashtëm grek Kotzias, i cili gjithnjë mbështetej dhe merrte referencë në akuzat e tij, deklaratat e ish-kryeministrit Sali Berisha. Ish-kryeministri për të goditur politikisht Edi Ramën dhe mbrojtur me …

Më shumë

Kleriku ultra nacionalist serb Sava Janjiq sulmon policinë e Kosovës

Policia e Kosovës në Deçan është fajtore pse nuk të arreston për veprimet tuaja kriminale Mr. Adem Lushaj, drejtor i Shoqatës së Intelektualëve të Pavarur në Deçan Kleriku ultra nacionalist serb, Sava Janjiq, sërish tregon fytyrën e tij urrejtëse ndaj popullit shqiptar. Ai, kësaj radhe, ka sulmuar policinë e Kosovës …

Më shumë

Berisha pranon se drejtoi furnizimin me naftë të Milosheviçit

Ka ndodhur ajo që nuk mendohej. Sali Berisha ish-presidenti dhe ish-kryeministri i Republikës ka pranuar publikisht se qeveria shqiptare ka qenë kundër embargos së naftës që OKB-ja ja kishte vendosur Jugosllavisë së cunguar të Sllobodan Milosheviçit. Duke pranuar njeheresh se firma “Shqiponja” e PD qe merrej me trafikun e naftes …

Më shumë

DioGuardi: Ose veproni drejt me shqiptarët, ose nuk do të ketë më Maqedoni

“Maqedonia, nuk do të të ekzistojë si shtet nëse shqiptarëve nuk u jepet më shumë pushtet politik”. Kështu është shprehur në një intervistë e cila bërë vitin e kaluar me një gazetë të Prishtinës, nga ish-kongresisti amerikan, Joseph DioGuardi- Presidenti i Lobit të parë dhe të vetëm shqiptar në Shtetet …

Më shumë

Mediat greke në panik: Shqipëria e Bashkuar është e pashmangshme

Qasja e re e politikës zyrtare të Republikës së Shqipërisë ndaj çështjeve të pazgjidhura kombëtare, forcimi dhe shtrirja e lëvizjes mbarëkombëtare “Lëvizja për Shqipëri të Bashkuar”, që synon çlirimin dhe bashkimin fizik të trojeve shqiptare në një shtet kombëtar shqiptar dhe ndryshimet gjeopolitike në rajon dhe botë kanë alarmuar mediat …

Më shumë

Greqia zbulon një super talent shqiptar, i ofron pasaportën, por ai do Shqipërinë

Daniel Cjapi quhet talenti shqiptar që shkëlqen në Greqi. Vetëm 18-vjeç, djaloshi shqiptar është zbuluar nga mediat greke si një sulmues me të ardhme që Kombëtarja greke mund ta afroj në ekipin U-19. Talenti Cjapi është lindur në Greqi më, 15.12.1998, nga dy prindër shqiptar dhe po rritet në shtetin …

Më shumë

Republika e Shqipërisë dyfishon prezencen ushtarake në Kosovë, paralajmërohen stërvitje të përbashkëta ushtarake Shqipëri-Kosovë

Ministri i Forcës së Sigurisë të Kosovës, Haki Demolli, u prit sot me nderime të larta ushtarake në vizitë zyrtare në Tiranë, nga ministrja e Mbrojtjes, Mimi Kodheli. Të dy ministrat diskutuan për çështje të interesit të përbashkët dhe për Planin e Bashkëpunimit Dypalësh në mes të Ministrisë së FSK-së …

Më shumë