Kryefaqja / LAJME

LAJME

Ja kush është pseudohistoriani me prejardhje të dyshimtë, anti-shqiptari Olsi Jazexhi

Anti-shqiptari Olsi Jazexhi këtë herë ka zgjidhur të provokojë përballë një monumenti shumë të “famshëm”, siç është ai në Gazimestan. Por ajo që ka qenë e rëndë dhe tejet provokative në këto foto, është fakti se “historiani” Jazexhi pozon me tre gishtat lartë, (një përshëndetje fashiste kundër shqiptarëve) ashtu siç …

Më shumë

Sevdail Miftari: Policia na la ta lirë në hynim në “lagjen e trimave”. Përse?!

“Prokuroria dhe policia e kanë ditur që ne jemi në Maqedoni, dhe na lanë të hyjmë nëpër kufi. Përse na lanë të lirë? Shteti i hapi vetë kufirin prandaj. Diku mes Çerkezit dhe Lubidragit përsëri autoblindat i kishim vetëm 100 metra larg, pas disa minutash ata u largun, naj hapën …

Më shumë

Këshilli i prindërve i IPSHF “Mahmut Lekiq” në Tuz shpallë bojkot të mësimit nga dita e hënë deri në realizimin e plotë të kerkesave të veta

Prindë të dashur, siç jeni në djeni, këtyre ditëve është folur e përfolur mbi problemet e shumta të akumuluara në Shkollën fillore “Mahmut Lekiq” dhe mbi kërkesat legjitime të prindërve për zgjidhjen urgjente të tyre, probleme kto që me vite po i vuajnë fëmijët tanë.Në deklaratat e dhëna nëpër portale …

Më shumë

Fëmijët shqiptarë në Maqedoni e mësojnë shqipen e maqedonizuar (Foto)

Nëpër rrjetet sociale janë shpërndarë disa fotogafi të një fletushke prej ku fëmijët shqiptarë duhet të mësojnë vizatimin, shkrimin dhe leximin në gjuhën shqipe. Por gjuha shqipe në këtë faqe të kësaj fletushke lë për të dëshiruar. Peshkaqeni është emëruar si ”Ajkulla”. Më tutje në këtë fletushkë qëndron edhe ”Zogu …

Më shumë

500 mërgimtarë nga SHBA-ja drejtë Kërçovës. S’ka kush e mund Fatmirin

Mbi 500 mërgimtarë sot kanë rezervuar bileta që me 15 tetor të jenë ne Kërçovë për të mbështetur kandidatin e vetëm shqiptarë për kryetarë komune, mëson portali TetovaSot. Ky organizim nga gjithë diaspora bëhet nëpërmjet shoqatave shqiptare për të mbrojtur Kërçovën që Kërçova të ngelet sërish në dorën e Fatmir …

Më shumë

Shqiptarët masovikisht po ikin nga LSDM në Haraçinë (FOTO)

Nëpërmjet një postimi në fejsbuk Kryetari i degës së ASH-së në Haraçinë ka njoftuar për kalim të anëtarëve të LSDM-së në Aleancën për Shqiptarët. Postimi i tij i plotë: Kemi nderin të falënderojmë vëllezërit tanë që sonte publikisht kanë kaluar në Aleancën për Shqiptarët. Të dëshpruar thellë nga premtimet boshe …

Më shumë

Shkatërrohet kulla e Prek Calit

Një rast i pa precedent ndodh në Vermosh të Malësisë së Madhe. Fadormat e Bashkisë së Malësisë Madhe kanë prishur Kullen e Heroit Kombëtar Prek Calit, mbrojtësit të kufijve të shtetit shqiptar. Ngjarja e rëndë ka ndodhur të enjten kur pa asnjë paralajmërim kanë ndërhyrë duke prishur muret e shtëpisë …

Më shumë

BANORËT E KRYEQYTETIT AKUZOJNË MINISTRIN SERB SE I KA TORTURUAR GJATË LUFTËS

Ministri i Bujqësisë në Qeverinë e Kosovës, Nenad Rikallo, po akuzohet për torturim të qytetarëve të Prishtinës gjatë kohës së luftës, raporton KTV. Banorët e ndërtesës në Kurriz të Dardanisë kanë rrëfyer për KTV-në torturat që thonë se Rikallo ka bërë dhe faktin që ai gjithmonë aty është shfaqur me …

Më shumë

Njihuni me skuadrën arbëreshe të Kategorisë së Dytë në Itali, kanë simbol shqiponjën dhe i këndojnë Skënderbeut

Klube futbolli shqiptare nuk ka vetëm në Shqipëri dhe Kosovë, por edhe në Europë.San Giorgio Piana është një ndër to. Skuadra aktualisht është pjesë e Kategorisë së Dytë siçiliane dhe përfaqëson komunitetin arbëresh të Piana degli Albanesi (Hora e Arbëreshvet), në Palermo. San Giorgo është një ekip tipik shqiptar, teksa …

Më shumë

Rama përshendet Haradinajn dhe “kërcënon” Evropën me bashkim

Kryeministi i Shqipërisë, Edi Rama ka kërkuar sot nga homologu i Kosovës, Ramush Haradinaj zbatimin e marrëveshjes të bashkimit doganor ndërmjet dy shteteve. Ai ka thënë se tashmë duhet vetëm miratimi i Kosovës për këtë projekt, shkruan albeu.com. “Uroj që të biemë dakord për kthimin e kufirit tokësor mes dy …

Më shumë