Kryefaqja / LAJME (page 10)

LAJME

Celina: S’jam norvegjez, por shqiptar

Bersant Celina ua ka bërë me dije norvegjezëve se nuk është ndier asnjëherë norvegjez, për atë vendosi ta refuzonte këtë Përfaqësuese, duke iu bashkuar Kosovës. “Ndihem shqiptar i Kosovës. Ky vend më donte dhe shfaqi interesim më të madh. Dhe, kështu ndodhi”, ka thënë 19-vjeçari për mediet norvegjeze. “Unë e …

Më shumë

Nuri Seferi ka mposhtur boksierin serb Dusan Krstin. “Këtij këtu, me çetnikun në gjoks, ia tregova shqipen e vërtetë”

Boksieri shqiptar, Nuri Seferi, ka fituar pa problem meçin kundër boksierit serb Dushan Krstin, që u zhvillua në Olten të Zvicrës, duke e mposhtur në raundin e gjashtë.Seferi dominoi nga raundi i parë, duke qenë vazhdimisht në ofensivë, ndërsa rriti ritmin në raundin e katërtë dhe të pestë kur disa …

Më shumë

FOTO LAJM: Llakavica e ngriti flamurin kombëtar

Banorë të fshatit Llakavicë të Gostivarit, kanë ngritur një shtyll gjigand 12 metërshe dhe kanë vendosur flamurin kombëtar në qendër të fshatit, i njohur si fshati i Ballistëve, njofton Flaka.    Fotot postohen nga banorët e këtij fshati në rrjetet sociale, ku vërehet instalimi i ndriçimit publik në shtyllën ku …

Më shumë

LSHB reagon ndaj arrestimit të ish-ushtarit të UÇK-së

Lëvizja për Shqipëri të Bashkuar reagon ashpër ndaj arrestimit të ish-ushtarit të UÇK-së Albert S nga policia Zvicërrane më qëllim të ekstradimit në Serbi. Arrestimi është bërë më kërkesën e Serbisë. Lëvizja për Shqipëri të Bashkuar denon aktin e arrestimit nga ana e autoritetëve Zvicërrane dhe i bënë thirrje të …

Më shumë

U mbajt në Tuz manifestimi “Zëri i Vëllazërisë 2016”

Shoqata e vëllazërisë Kosovë – Malësi e Madhe “Martin Dreshaj”, në bashkëpunim me Shoqatën atdhetare “Dukagjini” nga Shkodra, edhe këtë vit si vite më radhë po vazhdon me organizimin e manifestimit kulturo-artistik “Zëri i Vëllazërisë”. Manifestimi i gjashtëmbëdhjetë i Zërit të Vëllazërisë, aktivitet ky i cili bashkon shoqatat nga Kosova, …

Më shumë

PAVARËSIA E SHQIPËRISË, NJË PROCES HISTORIK GJITHËPËRFSHIRËS

Mr.Sc. Nikollë Loka Përpjekjet e shqiptarëve për liri dhe pavarësi kombëtare kanë vazhduar gjatë gjithë periudhës së sundimit osman. Historia ka pasqyruar shumë ngjarje që e dëshmojnë këtë, duke filluar me kuvendet e famshme ndërkrahinore shqiptare dhe ato ndërballkanike të shekujve XV-XVI. Por në shekullin e fundit të sundimit osman, …

Më shumë

USA TUDAY: KOSOVA PAGOI 248 MILIONË $ NË MUNGESË TË KODIT

Nga viti 2000 deri në vitin 2016, Kosova ka paguar 248 milionë dollarë për dy kompani të huaja telefonike në mungesë të kodit vetanak ndërkombëtar. Kështu shkruan në numrin e saj të fundit gazeta amerikane USA TUDAY. Mosdhënia e kodit telefonik ndërkombëtar për Kosovën, ka prapavijë politike , por edhe …

Më shumë

Gazeta zvicerane: Pse Evropa i toleron Gruevskin, Vuçiçin dhe Gjukanoviçin?!

Gazeta zvicerane “Noje Cirher Cajtung” i ka kushtuar një shkrim ngjarjeve politike në Ballkan. Gazeta vëren një ndryshim të qasjes evropiane në Ballkan. Nëse para disa viteve Brukseli sillej si një mësues dhe kritikonte çdo tendencë antidemokratike, viteve të fundit është kthyer nga realpolitika. Siç duket e përballur me probleme …

Më shumë

Komunikimi i fundit, para rrëzimit të helikopterit në liqenin e Shkodrës

Helikopteri i Forcave të Armatosura EC 145 që u rrëzua në liqenin e Shkodrës kishte mbajtur komunikime të vazhdueshme në radio me kullën e kontrollit në Rinas. Para se të rrëzohej, dy pilotët kishin komunikuar në radio me Albcontrol duke i thënë “jemi mbi Vermosh, gjithçka po shkon mirë, do …

Më shumë