Kryefaqja / LAJME (page 19)

LAJME

Sot në Prishtinë zyrtarizohet Lëvizja për Shqipëri të Bashkuar

Sot, në Prishtinë, bëhet promovimi zyrtarizues i Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar. Shqiptarët nga të gjitha trojet shqiptare do të mbledhen në Sallen e Kuqe të Pallatit të Rinisë në ora 15:00.  “Lëvizja për Shqipëri të Bashkuar synim kryesor ka bashkimin e trojeve shqiptare në një shtet të vetëm kombëtar …

Më shumë

Nesër në Prishtinë zyrtarizohet Lëvizja për Shqipëri të Bashkuar

Ju ftojmë të merrni pjesë në promovimin zyrtarizues të Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar! Në këtë promovim do të bëhet: – Shpalosja e Programit Politik të LSHB  – Promovimi i librit “Platforma për Shqipëri të Bashkuar”,  – Zgjedhja e Kryetarit dhe e Këshillit Nismëtar të LSHB  Ora: 15:00 Data: 16 …

Më shumë

Tmerrohen mediat serbe dhe greke: LSHB merr përkrahje në SHBA

Lëvizja për Shqipëri të Bashkuar merr përkrahje të fuqishme nga lobi shqiptaro-amerikan për jetësimin e Shqipërisë së Bashkuar. Më 18 qershor në Manhattan, New York është mbajtë parakalimi vjetor i shqiptarëve, në të cilën morri pjesë edhe “LËVIZJA PËR SHQIPËRI TË BASHKUAR”.  Në këtë parakalim LSHB bëri prezantimin me sloganin …

Më shumë

Ergys Kaçe godet, ja mesazhi i tij

Mesfushori shqiptar, Ergys Kaçe, ka lansuar një sulm të pa parë ndaj shqiptarëve që luajnë për Zvicrën. Ai ka thumbuar ata, duke thënë se as për vetet nuk e ka pasur të vështirë që të zgjedhë Shqipërinë para kombëtareve tjera. Kaçe refuzoi kombëtaren e Greqisë dhe erdhi të luajë për …

Më shumë

U botua libri “Platforma për Shqipëri të Bashkuar”

Ideatori i Lëvizjës për Shqipëri të Bashkuar, Tahir Veliu përmes një njoftimi në rrjetin social facebook ka njoftuar opinionin për botimin e librit “Platforma për Shqipëri të Bashkuar”.  “Platforma për Shqipëri të Bashkuar” me autor Tahir Veliu, përmban në thelb, fazat e çlirimit dhe bashkimit të trojeve shqiptare në një …

Më shumë

MIRDITË: I VENDOS DJALIT EMRIN AUTOCHTHONOUS

9 Maj i vitit 2015 në Shqipëri solli në jetë një djalë me emrin Autochthonous. Sigurisht që emri Autochthonous lidhet përzemërsisht me ngjarjet e 14 Tetori 2014 në qiellin e Serbisë.. Një Mirditor, fëmijës së tij të tretë i vendos emrin e këtj Flamurit i cili u ngrit në mbrëmjen …

Më shumë

Mbishkrime shqipe 2500 vjeçare në Turqi

Nga Altin Kocaqi Azia e Vogël është një minierë shumë e pasur me mbishkrime të vjetra të gjuhës së Pellazgëve të cilat, për fatin e mirë, një pjesë shumë e madhe e tyre është shkruajtur në dygjuhesh edhe na jep mundësin të afrohemi të gjuhët e panjohura. Dygjuhëshit Caro-Egjyptian edhe …

Më shumë