Kryefaqja / LAJME (page 19)

LAJME

Ilirid: Gjergj Kastrioti lind në Kumanovë (Video)

Gëzimin e vetë për lindjen e djalit, Adnan Nevzadi nga Kumanova ka vendosur ta shprehë duke e pagëzuar djalin e tij me emrin e heroit kombëtar Gjergj Kastrioti. Ai ka dorëzuar në Gazetën Lajm një kopje të certifikatës së djaloshit të sapolindur, por edhe një video që ka përgatitur me …

Më shumë

Pakicë bullgare në Shqipëri/ Xhufi: O Zot! Ja e vërteta…

Pas vendimit të Komisionit të Ligjeve për futjen e pakicës bullgare në listën e pakicave kombëtare në Shqipëri, ka reaguar dhe historian Pëllumb Xhufi. Për gazetën Panorama, Xhufi është shprehur se kjo pakicë nuk ekziston në Shqipëri. Sipas tij, në Shqipëri ekziston vetëm dy pakica, ajo greke dhe ajo malazeze. …

Më shumë

Rama u uron mirëseardhje zëvendësministrave nga Kosova

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka mbajtur fjalimin e javës, siç bënë rëndom. Por ky sonte ka qenë më ndryshe, pasi aty ai ka ftuar edhe anëtarët e stafit qeverisës, përfshirë edhe zëvendësministrat. Rama, me këtë rast u ka shprehur mirëseardhje zëvendësministrave nga Kosova, të emëruar në qeverinë e tij. …

Më shumë

Refuzoi Gjermaninë për Shqipërinë, talenti i Kombëtares rrëfen historinë e jashtëzakonshme: Hoqa dorë edhe nga nënshtetësia serbe, zemra zgjodhi kuqezinjtë

Është pjesë e Shpresave U-21 dhe shihet si një ndër futbollistët më premtues jo vetëm për Kombëtaren tonë, por në të gjithë Europën. Valdrin Mustafa, talenti 19-vjeçar i skuadrës së Kaiserslautern në Gjermani ka dhënë një intervistë ekskluzive për newsport.al. Sulmuesi i Kombëtares së Shpresave ka kaluar disa vështirësi derisa …

Më shumë

Emrimi i zv. Ministrave nga Kosova i pamjaftueshëm. LSHB kërkon rikthimin e vendeve të rezervuara për deputetët jashtë kufijve administrativë të Shqipërisë

Emrimi i katër zv. ministrave nga Kosova në kabinetin e Qeverisë së re të Republikës së Shqipërisë është një hap para, por nuk është i mjaftueshëm për zbatimin e obligimit kushtetues për bashkim kombëtar.  Duke pasur parasysh se vendet e rezervuara për deputet të trojeve të Shqipërisë së pushtuar u …

Më shumë

Për Kotzias: Mbiemrin e ke shqiptar, fustanellen e keni vjedhur nga shqiptarët, 60% e popullsisë arbërore, flamurin të kopjuar dhe e quani vetën grekë?!

Kryetari i Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar, Tahir Veliu ka reaguar ndaj Ministrit të Jashtëm grek, Nikos Kotzias, i cili ironizoi me shqiptarët gjatë samitit të Selanikut. “Për ministrin e jashtëm grek, Nikos Kotzias, me mbiemër shqiptar (Koci), 60% e Greqisë me popullsi arbërore, me fustanella shqiptare dhe flamur të …

Më shumë

“Konica, Kosturi, Preveza, Arta, Igumenica toka shqiptare”, plas debati në parlamentin grek

Të njëjtën ditë që shefi i diplomacisë greke Nikos Kotzias, po takohet në Selanik me homologë nga rajoni, përfshirë dhe homologun shqiptar, Ditmir Bushati, zëvendësministri i jashtëm grek, ka raportuar në parlament për një tjetër problem që Athina ka evidentuar në marrëdhëniet me Tiranën. Zëvendësministri Janis Aamanatidis, është thirrur të …

Më shumë