Kryefaqja / LAJME (page 2)

LAJME

Rrahje masovike mes turqve dhe shqiptarëve në Gostivar

Dje rreth orë 13 në rrugën Zhivko Brajkovski, afër shkollës së mesme ekonomike 10-12 nxënës shqiptar të shkollave të mesme nga fshati Çegran, përderisa kanë qëndruar në picerinë Bini, rreth 40-50 nxënës turq nga e njëjta shkollë nga fshati Vrapcishtë, janë përplasur fizikisht duke i goditur me grushta dhe shqelma. …

Më shumë

Rama u uron mirëseardhje zëvendësministrave nga Kosova

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka mbajtur fjalimin e javës, siç bënë rëndom. Por ky sonte ka qenë më ndryshe, pasi aty ai ka ftuar edhe anëtarët e stafit qeverisës, përfshirë edhe zëvendësministrat. Rama, me këtë rast u ka shprehur mirëseardhje zëvendësministrave nga Kosova, të emëruar në qeverinë e tij. …

Më shumë

Refuzoi Gjermaninë për Shqipërinë, talenti i Kombëtares rrëfen historinë e jashtëzakonshme: Hoqa dorë edhe nga nënshtetësia serbe, zemra zgjodhi kuqezinjtë

Është pjesë e Shpresave U-21 dhe shihet si një ndër futbollistët më premtues jo vetëm për Kombëtaren tonë, por në të gjithë Europën. Valdrin Mustafa, talenti 19-vjeçar i skuadrës së Kaiserslautern në Gjermani ka dhënë një intervistë ekskluzive për newsport.al. Sulmuesi i Kombëtares së Shpresave ka kaluar disa vështirësi derisa …

Më shumë

Pasi u pajtua me Putinin, Erdogani të martën viziton Beogradin

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, të martën do të presë homologun e tij turk, Recep Tayyip Erdogan, ka bërë të ditur zyra e Presidentit. Presidenti i Turqisë pritet të vizitojë Beogradin me 10 tetor, transmeton portali arbresh.info. Presidenti Vuçiç theksoi se vizita e Erdoganit do të jetë një konfirmim i …

Më shumë

Emrimi i zv. Ministrave nga Kosova i pamjaftueshëm. LSHB kërkon rikthimin e vendeve të rezervuara për deputetët jashtë kufijve administrativë të Shqipërisë

Emrimi i katër zv. ministrave nga Kosova në kabinetin e Qeverisë së re të Republikës së Shqipërisë është një hap para, por nuk është i mjaftueshëm për zbatimin e obligimit kushtetues për bashkim kombëtar.  Duke pasur parasysh se vendet e rezervuara për deputet të trojeve të Shqipërisë së pushtuar u …

Më shumë