Kryefaqja / LAJME (page 2)

LAJME

Liderët shqiptarë, të vendosur për të mos hequr dorë nga Deklarata e përbashkët

Liderët e partive politike shqiptare, pas takimit të tyre të realizuar dje me sekretarin e përgjithshëm të OSBE-së, Lamberto Zannier, me të cilin kanë diskutuar për situatën aktuale politike në vend, kanë theksuar se nuk do të heqin dorë nga marrëveshja e përbashkët. Pas këtij takimi në deklaratat për gazetarët, …

Më shumë

“Kobrat” Shqiptare paraqiten në kufirin me shtetit artificial të Maqedonisë

“Mirmëngjesi nga kufiri me Maqedoninë”. Me këtë përshendetje e kanë filluar sot ditën pjesëtarët e njësitit special ushtarak “Kobra” të Armatës së Republikës së Shqipërisë dhe fotografitë i kanë postuar në Facebook. “Kobra godet e para”, shkruan pak më poshtë në gjuhën angleze. Kobrat janë një nga njësitet më të …

Më shumë

Skandaloze: Flamuri grek në një mur në Prishtinë

Fillimisht ka qenë komisioneri për zgjerim i BE-së, Johanes Hanh, që gjatë një seancë me eurodeputetë ka deklaruar se Komisioni Europian njeh çështjen çame si një prej çështjeve të pazgjidhura mes Shqipërisë dhe Greqisë, dhe mirëpret krijimin e një mekanizmi të përbashkët, për t’a adresuar këtë çështje në mes dy …

Më shumë

DioGuardi: Ose veproni drejt me shqiptarët, ose nuk do të ketë më Maqedoni

“Maqedonia, nuk do të të ekzistojë si shtet nëse shqiptarëve nuk u jepet më shumë pushtet politik”. Kështu është shprehur në një intervistë e cila bërë vitin e kaluar me një gazetë të Prishtinës, nga ish-kongresisti amerikan, Joseph DioGuardi- Presidenti i Lobit të parë dhe të vetëm shqiptar në Shtetet …

Më shumë

Mediat greke në panik: Shqipëria e Bashkuar është e pashmangshme

Qasja e re e politikës zyrtare të Republikës së Shqipërisë ndaj çështjeve të pazgjidhura kombëtare, forcimi dhe shtrirja e lëvizjes mbarëkombëtare “Lëvizja për Shqipëri të Bashkuar”, që synon çlirimin dhe bashkimin fizik të trojeve shqiptare në një shtet kombëtar shqiptar dhe ndryshimet gjeopolitike në rajon dhe botë kanë alarmuar mediat …

Më shumë

Greqia zbulon një super talent shqiptar, i ofron pasaportën, por ai do Shqipërinë

Daniel Cjapi quhet talenti shqiptar që shkëlqen në Greqi. Vetëm 18-vjeç, djaloshi shqiptar është zbuluar nga mediat greke si një sulmues me të ardhme që Kombëtarja greke mund ta afroj në ekipin U-19. Talenti Cjapi është lindur në Greqi më, 15.12.1998, nga dy prindër shqiptar dhe po rritet në shtetin …

Më shumë

Republika e Shqipërisë dyfishon prezencen ushtarake në Kosovë, paralajmërohen stërvitje të përbashkëta ushtarake Shqipëri-Kosovë

Ministri i Forcës së Sigurisë të Kosovës, Haki Demolli, u prit sot me nderime të larta ushtarake në vizitë zyrtare në Tiranë, nga ministrja e Mbrojtjes, Mimi Kodheli. Të dy ministrat diskutuan për çështje të interesit të përbashkët dhe për Planin e Bashkëpunimit Dypalësh në mes të Ministrisë së FSK-së …

Më shumë

Ministri i Drejtësisë së Francës i përgjigjet letrës deputetit shqiptar në Bruksel, Gjanaj

Ministri i Drejtësisë franceze Zhë-Zhak Yrvoas i është përgjigjur letrës së deputetit shqiptar të Parlamentit të Brukselit, Ahmet Gjanaj, që i kërkonte Ministrit të vepronte për lirimin e Ramush Haradinaj. Ministri rithekson ndarjen e pushteteve por dhe “garanton se gjykatësit do të veprojnë në përputhje me të drejtat themelore dhe …

Më shumë

Ben Gilman dhe 25 kongresmenë amerikanë: Të zgjidhet çështja e Çamërisë

Kur zyrtarët e lartë amerikanë investoheshin për Çështjen Çame, politika shqiptare zvarriste Rezolutën për Çamërinë, si sot po zvarrit ngritjen e Komisionit Hetimor për tragjedinë çame. Hezitimi i politikës shqiptare për të miratuar ngritjen e Komisionit Hetimor parlamentar për tragjedinë çame duket se ngjan jo pak me vitet 2002-2005, kur …

Më shumë

E rrallë! Infermieri zbulon kushtet e vërteta të Urgjencës

Emisioni “STOP”, solli për të gjithë publikun pamjet e vërteta të një autoambulance dhe të kushteve të mjerueshme të Poliklinikës Numër 9 në kryeqytet, falë një infermieri guximtar. Frrok Bardhi punon prej 10 vjetësh në Urgjencën e Tiranës. Ai na tregon mjerimin e pashoq të këtij shërbimi. Duke sjellë në …

Më shumë