Kryefaqja / LAJME (page 20)

LAJME

Për Kotzias: Mbiemrin e ke shqiptar, fustanellen e keni vjedhur nga shqiptarët, 60% e popullsisë arbërore, flamurin të kopjuar dhe e quani vetën grekë?!

Kryetari i Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar, Tahir Veliu ka reaguar ndaj Ministrit të Jashtëm grek, Nikos Kotzias, i cili ironizoi me shqiptarët gjatë samitit të Selanikut. “Për ministrin e jashtëm grek, Nikos Kotzias, me mbiemër shqiptar (Koci), 60% e Greqisë me popullsi arbërore, me fustanella shqiptare dhe flamur të …

Më shumë

“Konica, Kosturi, Preveza, Arta, Igumenica toka shqiptare”, plas debati në parlamentin grek

Të njëjtën ditë që shefi i diplomacisë greke Nikos Kotzias, po takohet në Selanik me homologë nga rajoni, përfshirë dhe homologun shqiptar, Ditmir Bushati, zëvendësministri i jashtëm grek, ka raportuar në parlament për një tjetër problem që Athina ka evidentuar në marrëdhëniet me Tiranën. Zëvendësministri Janis Aamanatidis, është thirrur të …

Më shumë

Gjanaj, Projekt-rezolutë për njohjen e genocidit ndaj Çamëve

Deputeti shqiptar në Parlamentin e Brukselit duke parë acarimin e vazhdueshëm të Greqisë ndaj Shqipërisë e shqiptarëve, ka shpejtuar përpjekjet e tij për ta futur projekt-rezolutën e tij për njohjen e genocidit të Çamëve në të gjitha instancat e pushteteve politike. Pas Parlamentit të Brukselit, ai ua ka dërguar të …

Më shumë

Veliu reagon ndaj kërcënimeve të presidentit grek ndaj Shqipërisë

Pas Ministrit të Jashtëm, Nikos Kotzias këtë radhë është Presidenti i Greqisë, Prokopis Pavlopoulos, i cili përmes një intervistë për të përditshmen serbe “Politica”, lëshojë mesazhe kërcënuese ndaj Shqipërisë, lidhur me aspiratat integruese të vendit tonë në BE. Pavlopoulos deklaroi se veprimet e autoriteteve shqiptare që shkelin të drejtat themelore …

Më shumë

Greqia i vendos 4 kushte Shqipërisë mbi integrimin, ja cilat janë

Greqia ka deklaruar se mbështetja për Shqipërinë mbi integrimin në Bashkimin Europian nuk do të jetë më pa kushte. Ministri i Jashtëm grek, Kotzias, ka deklaruar se do e mbështesin Shqipërinë vetëm nëse vendi ynë plotëson katër kushte kundrejt Greqisë, të cilat kanë të bëjnë më së shumti me minoritetin …

Më shumë

Veliu i kundërpërgjigjet Kotzias: Shqiptarët përbëjnë 60% të popullsisë në Greqi

Kryetari i Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar, Tahir Veliu ka reaguar ndaj Ministrit të Jashtëm grek, Nikos Kotzias, i cili ka bërë një deklaratë të guximshme përmes një interviste në televizionin publik grek, përmes së cilit ka kërkuar kthimin e të gjithë Shqipërisë në zonë minoritare greke.  “Deklarata e djeshme …

Më shumë

Një kosovar në Gjermani e pagëzon djalin Gjergj Kastrioti (FOTO)

Kastriot Thaçi nga Xerxa por me banim në Gjermani, ka pagëzuar djalin e tij të lindur në Gjermani me emrin Gjergj Kastriot. Ky mbase është një ndër emrat e parë ndër shqiptarë që dikush i lë emrin djalit të tij “Gjergj Kasatriot”. Lajmin me foton dhe emrin e djalit, Kastrioti …

Më shumë

Ja kush është pseudohistoriani me prejardhje të dyshimtë, anti-shqiptari Olsi Jazexhi

Anti-shqiptari Olsi Jazexhi këtë herë ka zgjidhur të provokojë përballë një monumenti shumë të “famshëm”, siç është ai në Gazimestan. Por ajo që ka qenë e rëndë dhe tejet provokative në këto foto, është fakti se “historiani” Jazexhi pozon me tre gishtat lartë, (një përshëndetje fashiste kundër shqiptarëve) ashtu siç …

Më shumë

Tuz: Këshilli i prindërve paralajmëron: Bojkotin e mësimit, derisa të respektohet e drejta që fëmijët të vijojnë mësimin në gjuhën shqipe

SHKOLLA FILLORE “MAHMUT LEKIQ”, NË TUZ Tuz: KËSHILLI I PRINDËRVE Për shkak të disa kërkesave të pasuksesshme dërguar drejtorisë së shkollës dhe Ministrisë së arsimit, që për zhvillimin e mësimit në gjuhën shqipe të angazhohen mësimdhënës që i plotësojnë kushtet ligjore, ne përfaqësuesit e Këshillit të prindërve të kësaj shkolle …

Më shumë

Ja si është burgu i Idrizovës brënda (Foto+ VIDEO)

Më vjen turp që jam kryeministër i një vendi ku burgjet janë jashtë të gjitha standardeve të humanizmit dhe aspektit social të jetës së personave, që janë të dënuar dhe vuajnë dënim në shtëpitë ndëshkuese-përmirësuese Idrizovë, porositi sot kryeministri Zoran Zaev gjatë vizitës në burg me ftesë të Avokatit të …

Më shumë