Kryefaqja / LAJME (page 3)

LAJME

SERBËT NDËRTOJNË DY OBJEKTE NË LAGJEN E BOSHNJAKËVE

Në lagjen e Boshnjakëve, serbët kanë filluar ndërtimin edhe të dy objekteve të larta për banim. Derisa në pjesën veriore serbët ndërtojnë çdo ditë, shqiptarët janë të privuar nga kjo e drejtë. Banorët shqiptarë kanë shprehur shqetësimin për këtë çështje. Të gjitha këto ndërtesa janë të banuara me serbë të …

Më shumë

Putini dëbon 755 diplomatë amerikanë nga Rusia

Lëvizja vjen pas një serie masash dhëmb për dhëmb Rusia ka përshkallëzuar masat duke iu përgjigjur sanksioneve amerikane duke urdhëruar që 755 diplomatë amerikanë të largohen. Pala amerikane ka bërë një lëvizje e cila është e rëndësishme të theksojmë se nuk është provokuar nga ndonjë gjë, për të përkeqësuar marrëdhëniet …

Më shumë

Shovinizmi mesjetar grekë, presidenti Pavlopulos: Kushte Shqipërisë

Presidenti grek Prokopis Pavlopulos, në një fjalim në Kongresin e Këshillit Botëror të Epiriotëve të Diasporës, mbajtur në Prevezë, i ka çuar një mesazh edhe Shqipërisë, duke kërkuar që ajo të respektojë të drejtat e minoritetit etnik grek, si një kusht i qartë për anëtarësimin në BE. “Nuk duhet të …

Më shumë

Ismail Morina me shumë gjasa nuk do të ekstradohet në Serbi

Pas vendimit të shkallës së parë të Gjykatës së Dubrovnikut për ekstradimin e Ismail Morinës në Beograd, mediat serbe thellohen më tej në këtë çështje në lidhje me hapat e mëtejshëm që do të ndërmerren nga autoritetet gjyqësore kroate. Në një intervistë për gazetën “Vecernje Novosti”, gjykatësi që mori vendimin …

Më shumë

Tërhiqet ambasada për bustin e ri të Skënderbeut në Budapest: Do ta ndryshojmë

Reagimet e ashpra u bënë për shkak se Skënderbeu i realizuar nga skulptori hungarez, Mihaly Gabor, nuk kishte asnjë ngjashmëri me portretin e heroit. Pas kësaj, ambasadori Spasse ka nxituar të sqarojë përmes një statusi, po në faqen e Ambasadës në Facebook. “Duke marrë shkas nga disa reagime të miqve …

Më shumë

KU ISHE, KU JE, KA PO SHKON, z.ALI AHMETI E PARTITË SHQIPËTARE ???

Dihet z.Ali Ahmeti se Sami Ukshini-SOKOLI, në muajin mars të vitit 2001-it, ishte në vijat e Frontit në fshatin Malinë, së bashku me Mirsad Ndrecaj-NATO, Beg Rizen, Gurin,Tigrin,Kushtrimin, Malisheven,Demen,Hoxhen,Plakun e maleve Bac Bejten dhe shumë e shumë,luftar dhe komandanta,që luftonin në vijat e frontit, nën radhët e UÇK-re,kundër forcave paramilitare,policore …

Më shumë

Ekskluzive-Dokumenti/ Gjykata kroate ekstradon Ballist Morinën në Serbi, familjarët kërcënojnë me vetëflijim

Ismail “Ballist” Morina, i njohur për autorësinë e ngritjes së dronit në Beograd më nëntor të vitit 2015, vazhdon të jetë pas hekurave në Kroaci, aty ku qëndron i ndaluar prej afro një muaji. Nga informacionet e fundit ekskluzive që disponon Opinion.al të siguruara nga gazetari Dritan Laci, Morina ka …

Më shumë

RASTI KUMANOVA FJALA PERFUNDIMTARE NGA PREKURIRIJA MJERANE E SLLAVO MAQEDONASVE

Prokuroria Publike dha fjalën përfundimtare për aktakuzën ndaj grupit të Kumanovës. Vepra mbetet e njëjtë, terrorizëm dhe organizatë terroriste, bën të ditur Alsat-M. Prokurori Naum Panovski veprën terrorizëm e arsyetoi me qëllimin e grupit për të ndjell frikë dhe pasiguri tek qytetarët. Panovski vlerësoi që masën e dënimit duhet ta …

Më shumë

Forcat amerikane zbarkuan ne Maqedoni (FOTO)

Në gjashtë karvane me nga 20 automjete luftarake sot në vendkalimin kufitar “Deve Bair” nga Bullgaria në Maqedoni kanë hyrë 300 pjesëtarë të Forcave të armatosura të SHBA-së të cilët do të marrin pjesë në stërvitjen e përbashkët me Armatën e Republikës së Maqedonisë “DRAGOON GUARDIAN 17”. Në Kumanovë pas …

Më shumë

Veliu: Pse mungon ndriçimi 24 orësh tek busti i Skenderbeut dhe flamurit në Tiranë

Kryetari i Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar, Tahir Veliu ka ngritur çështjen e Mungesës së ndriçimit 24 orësh tek bustit i kryeheroit kombëtar Gjergj Kastriotit,  tek flamuri kombëtar afër Skënderbeut dhe tek flamuri i madh afër Operës. Këtë mos kujdes ai e ka quajtur të turpshëm. Ja postimi i plotë …

Më shumë