Kryefaqja / LAJME (page 3)

LAJME

Pasi u pajtua me Putinin, Erdogani të martën viziton Beogradin

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, të martën do të presë homologun e tij turk, Recep Tayyip Erdogan, ka bërë të ditur zyra e Presidentit. Presidenti i Turqisë pritet të vizitojë Beogradin me 10 tetor, transmeton portali arbresh.info. Presidenti Vuçiç theksoi se vizita e Erdoganit do të jetë një konfirmim i …

Më shumë

Emrimi i zv. Ministrave nga Kosova i pamjaftueshëm. LSHB kërkon rikthimin e vendeve të rezervuara për deputetët jashtë kufijve administrativë të Shqipërisë

Emrimi i katër zv. ministrave nga Kosova në kabinetin e Qeverisë së re të Republikës së Shqipërisë është një hap para, por nuk është i mjaftueshëm për zbatimin e obligimit kushtetues për bashkim kombëtar.  Duke pasur parasysh se vendet e rezervuara për deputet të trojeve të Shqipërisë së pushtuar u …

Më shumë

Për Kotzias: Mbiemrin e ke shqiptar, fustanellen e keni vjedhur nga shqiptarët, 60% e popullsisë arbërore, flamurin të kopjuar dhe e quani vetën grekë?!

Kryetari i Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar, Tahir Veliu ka reaguar ndaj Ministrit të Jashtëm grek, Nikos Kotzias, i cili ironizoi me shqiptarët gjatë samitit të Selanikut. “Për ministrin e jashtëm grek, Nikos Kotzias, me mbiemër shqiptar (Koci), 60% e Greqisë me popullsi arbërore, me fustanella shqiptare dhe flamur të …

Më shumë

“Konica, Kosturi, Preveza, Arta, Igumenica toka shqiptare”, plas debati në parlamentin grek

Të njëjtën ditë që shefi i diplomacisë greke Nikos Kotzias, po takohet në Selanik me homologë nga rajoni, përfshirë dhe homologun shqiptar, Ditmir Bushati, zëvendësministri i jashtëm grek, ka raportuar në parlament për një tjetër problem që Athina ka evidentuar në marrëdhëniet me Tiranën. Zëvendësministri Janis Aamanatidis, është thirrur të …

Më shumë

20 Policë i futen në shtëpi familjes shqiptare nga Velesi, flet kryefamiljari (VIDEO)

Familja shqiptare Veseli nga fshati Slivnik i Velesit ankohet se është nën presion të hatashëm policor. Kryefamiljari Sabir Veseli tregon tmerrin që ka përjetuar familja e tij dje në mëngjes kur mbi 20 policë i janë futur në shtëpi, duke e kërkuar djalin e tij Safitin. Policia e ka kërkuar …

Më shumë

Rihet brutalisht këngëtarin e njohur shqiptar (VIDEO)

Është rrahur brutalisht në Maqedoni këngëtari i njohur Shkodran Tolaj. Bashkëshorti i këngëtares Besiana Mehmedi, është rrahur sot rreth orës 16:00 nga disa persona të paidentifikuar ende.Tolaj ka lajmëruar për rrahjen në Facebook, duke bërë edhe një video të gjendjes së tij. Me këtë rast, Tolaj ka bërë edhe një …

Më shumë

Flamujtë më të vjetër në botë, ja ku rënditet ai shqiptar!

Ndër pesë flamujt më të vjetër në botë është radhitur edhe flamuri kuq e zi, flamuri shqiptar. Flamuri i Shqipërisë, është bërë në vitin 1443. Ndër flamujt tjerë që janë radhitur nga më të vjetërit në gjithë botën, është flamuri skocez që u krijua në vitin 832, njëherësh i cili …

Më shumë

Gjanaj, Projekt-rezolutë për njohjen e genocidit ndaj Çamëve

Deputeti shqiptar në Parlamentin e Brukselit duke parë acarimin e vazhdueshëm të Greqisë ndaj Shqipërisë e shqiptarëve, ka shpejtuar përpjekjet e tij për ta futur projekt-rezolutën e tij për njohjen e genocidit të Çamëve në të gjitha instancat e pushteteve politike. Pas Parlamentit të Brukselit, ai ua ka dërguar të …

Më shumë

Veliu reagon ndaj kërcënimeve të presidentit grek ndaj Shqipërisë

Pas Ministrit të Jashtëm, Nikos Kotzias këtë radhë është Presidenti i Greqisë, Prokopis Pavlopoulos, i cili përmes një intervistë për të përditshmen serbe “Politica”, lëshojë mesazhe kërcënuese ndaj Shqipërisë, lidhur me aspiratat integruese të vendit tonë në BE. Pavlopoulos deklaroi se veprimet e autoriteteve shqiptare që shkelin të drejtat themelore …

Më shumë

Zaev shqiptarët i sheh si vota, pa flamur shqiptarë në fshatrat e Sarajit, Muki heshtën (FOTO)

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev sot qëndroi në fshatrat shqiptare të Srajit si në Kopanicë, Rahçe dhe Sfillare. Siç shihet pas kryeministrit qëndron vetëm flamuri maqedonas dhe ai i LSDM-së edhe pse fshatrat janë shqiptarë nuk shihet flamuri kombëtarë. Deputeti shqiptarë që ishte i pranishëm, Muhamed Zekiri nuk ka reaguar …

Më shumë