Kryefaqja / LAJME (page 4)

LAJME

E PABESUESHME! 23-VJEÇARIN MIRDITOR E PLAGOSIN GJATË GARËS NË SERBI POR LUFTON DERI NË FUND DHE FITON MEDALJEN E ARTË PËR SHQIPËRINË 

 E PABESUESHME! 23-vjeçarin mirditor e plagosin gjatë garës në Serbi por lufton deri në fund dhe fiton medaljen e artë për Shqipërinë Nga Anta Muçaku për newsbomb.al Një histori në kufijtë e të pabesueshmes kjo e David Nikollit, 23-vjeçarit mirditor i cili pas shumë peripecish ia ka dalë të lartësojë, …

Më shumë

Beogradi pajiset me sisteme antiraketore, Prishtina diskuton për xhami të re

Rusia duhet të përfundojë dërgimin e avionëve luftarakë MiG-29 në Serbi kah fundi i këtij viti, njofton portali rus Sputnik. Ky medium citon drejtorin e Shërbimit Federal për Bashkëpunim ushtarako-teknik, Dmitry Shugaev, i cili ka dhënë pasqyrën e armëve që do t’i jepen ushtrisë serbe, përcjell Konica.al. Përveç gjashtë avionëve …

Më shumë

Ndërroi jetë publicisti nga Kërçova Qani Mehmeti

Sot në orët e para të mëngjesit, pas një sëmundje të rëndë, ka ndërruar jetë, publicisti dhe redaktori i vyer i Radio Televizionit të Prishtinës, Qani Mehmeti. Pas një sëmundje të rëndë sot ka ndërrua jetë gazetari e publicisti Qani Mehmeti, raporton RTK. Qani Mehmedi lindi me 12 mars 1953 …

Më shumë

Në Mitrovicë u themelua Dega e LSHB-së

Në një vjetorin e themelimit të Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar, pjesëmarrës nga të gjitha trojet shqiptare u mblodhën në Mitrovicë, me rastin e themelimit të Degës së Mitrovicës, ku u shpalos Programi Politik i Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar dhe u promovua libri “Platforma për Shqipëri të Bashkuar”, me …

Më shumë

Në Bronx të New York-it u zyrtarizua Dita e Plisit

Me 15 Korrik u mbajt manifestimi “DITA E PLISIT”, i organizuar nga fondacionet:Albanian American Society Foundation Inc. Son’s & Doughters of Albania in America, Albanian Community Center, në bashkëpunim me Ruben Diaz Jr, President Borough of the Bronx, gjithashtu pjesëmarres ishte edhe Lëvizja për Shqipëri të Bashkuar dhe shumë veprimtarë …

Më shumë

Shqipëria “shuplakë” Greqisë dhe Serbisë, legalizon Lëvizjen për Shqipëri të Bashkuar

Republika e Shqipërisë legalizon Lëvizjen për Shqipëri të Bashkuar, kryetari i saj reagon ndaj Ivica Daçiç dhe Nikos Kotzias. Kryetari i Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar, Tahir Veliu ka reaguar ndaj ministrit të jashtëm serb, Ivica Daçiç, dhe atij grek Nikos Kotzias të cilët nga Athina deklaruan midis të tjerash …

Më shumë

Lëvizja për Shqipëri të Bashkuar u legalizua nga Republika e Shqipërisë

Lëvizja për Shqipëri të Bashkuar e cila synon bashkimin fizik të trojeve shqiptare në një shtet të vetëm kombëtar shqiptar – Shqipëri të Bashkuar është legalizuar nga Republika e Shqipërisë, sipas vendimit nr. 5620 të Gjykatës së Rethit Gjyqësor të Tiranës. Lëvizja për Shqipëri të Bashkuar është bashkim vullnetar i …

Më shumë

Unë nuk u gjakosa që të bëhem funksioner, u gjakosa se dua të rregullohet çështja e gjuhës shqipe – ZIADIN SELA

“Unë nuk u gjakosa që të bëhem funksioner apo Zaevi kryeministër. Nuk u gjakosa as që të marr një ministri apo disa drejtori. U gjakosa shkaku i qëndrimeve të mia të vazhdueshme, u gjakosa se dua të rregullohet çështja e gjuhës shqipe dhe për këtë do gjakosem prapë nëse është …

Më shumë

Në Kosovë jetojnë vetëm 4565 “kosovarë”, tjerët janë shqiptarë

Kandidati për deputet nga radhët e koalicionit PAN, i njohur për qendrimin e tij anti-shqiptar Halil Matoshi, nuk ka arritur të sigurojë më as 5 mijë vota në zgjedhjet e 11 qershorit. Sipas rezultateve të publikuara nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, Matoshi në nivel të përgjithshëm ka marrë 4565 vota. …

Më shumë

27 qershori shënon Ditën gjenocidit grek ndaj shqiptarëve të Çamërisë

27 qershori i vitit 1944 shënon Diten e gjenocidit grek ndaj shqiptarëve të Çamërisë. Në atë ditë, forcat barbare mizore, fashiste të Napoleon Zervës vranë, dhunuan gra e fëmijë e më pas i pushkatuan mijëra shqiptarë të krahinës së Çamërisë, me qëllim për ta spastruar etnikisht një trevë të tërë …

Më shumë