Kryefaqja / LAJME (page 4)

LAJME

LSHB reagon për heqjen e flamurit shqiptar nga salla e Universitetit të Prishtinës

Lëvizja për Shqipëri të Bashkuar, përmes një komunikate për media ka reaguar pas pamjeve që shpërfaqin heqjen e flamurit kombëtar shqiptar nga një sallë në Rektoratin e Universitetit të Prishtinës. “Lëvizja për Shqipëri të Bashkuar dënon ashpër veprimin skandaloz të heqjes së flamurit kombëtar shqiptar. LSHB këtë akt të turpshëm …

Më shumë

Çelaj: Kujt po i pengon gjuha shqipe në Guci?!

Të gjithë jemi dëshmitarë se kohëve të fundit, gjithandej po flitet e po shkruhet kinse (pu)shteti i Malit të Zi paska bërë zyrtarizim të gjuhës shqipe në ato komuna ku popullsia shqiptare përbën 5% a më tepër.Nuk e di se deri kur do t’i zgjasë kjo propagandë e dëmshme, por …

Më shumë

Eksperti i Ballkanit: Perëndimi të dallojë qartë aleatët në Ballkan

 Eksperti i çështjeve të Ballkanit, David Phillips ka deklaruar se ka ardhur koha që SHBA-ja të njohë kush janë miqtë e saj në botë dhe të punojë në mbështetje të tyre, në vend që të mundohet të qetësojë kundërshtarët e saj. Në një intervistë për “VOA”, Phillips ka thënë se, …

Më shumë

Kryetari i LSHB-së Tahir Veliu viziton Ziadin Selen në Shkup

Kryetari i Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar, z. Tahir Veliu dhe një delegacion i LSHB-së gjatë ditës së sotme qëndroj në Shkup.  Gjatë vizitës në Shkup, Veliu në spitalin Nënë Tereza vizitoi liderin e LR-PDSH-së dhe deputet në Kuvendin e Maqedonisë z. Ziadin Sela, i cili ka pësuar lëndime të …

Më shumë

Ilirida pjesë e Shqipëris Etnike –Të ndërhy Ushtria e Shqipëris në Shkupë

Ilirida pjesë e Shqipëris Etnike –Të ndërhy Ushtria e Shqipëris në Shkupë Ilirida pjesë e Shqipëris Etnike Të ndërhy Ushtria e Shqipëris në Shkupë Kerkojm urgjentisht nga Ushtria e Shqipëris në përputhje me Kushtetuten e Republikës së Shqipëris të veprojë në mbrojtje të Shqiptarëve në Iliridë me kryeqytet Shkupin. Mbarë …

Më shumë

LSHB takim urgjent rreth situatës në Iliridë

Kryetari i Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar ka mbledhur sot, organet më të larta drejtuese të LSHB-së për shkak të gjendjes në Iliridë. Vendimi për mbledhjen e organeve drejtuese të LSHB-së erdhi pas ngjarjeve të fundit në Iliridë. Deri tani ende nuk ka ndonjë prononcim për media.

Më shumë

Serwer: ‘Shqipëria e Madhe’, për shkak të frustrimit ndaj integrimeve evropiane

Daniel Serwer, profesor në Universitetin Johns Hopkins, Baltimore, analizon deklaratat e Kryeministrit shqiptar Edi Rama dhe Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, mbi mundësin e bashkimit të Kosovës me Shqipërinë, nëse BE-ja mbyll derën e integrimit për Kosovën dhe tërë Ballkanin Perëndimor. Sipas Serwer-it, ka dy mënyra për të kuptuar se …

Më shumë

Policia mban nën arrest kryetarin e LSHB-së Tahir Veliu dhe Frashër Racaj në kufirin shqiptaro-shqiptar

Pengesat dhe ndalesat ndaj kryetarit të Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar, z. Tahir Veliu nuk kanë të ndalur. Ashtu siç edhe është bërë e ditur nga burime të afërta me Lëvizjen për Shqipëri të Bashkuar, policia sot rreth orës 9 në mëngjes ka ndaluar krryetarin e LSHB-së, Tahir Veliu dhe …

Më shumë

KRYETARI I LSHB-SË MORRI PJESË NË PËRVJETORIN E DËSHMORËVE TË KOMBIT RRAHIM BAJRAKTARI DHE ELMI LESTRANI

Kryetari i Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar Tahir Veliu, me bashkëpunëtorët e tij ka bërë homazhe te varrezat e Dëshmorëve të Kombit, Rrahim Bajraktari dhe Elmi Lestrani në fshatin Baicë të Drenasit. Veliu me këtë rast ka thënë se është obligim i yni t’i përkujtojmë dhe nderojmë Dëshmorët e Kombit, …

Më shumë

Publikohet sondazhi, 96.90% e shqiptarëve për Shqipëri të Bashkuar, kundër 1.95%

Lëvizja për Shqipëri të Bashkuar, ka prezantuar rezultatet e matjes së opinionit publik rreth aspiratës për bashkim kombëtar. Në këtë sondazh qytetarët nga gjitha trojet shqiptare janë pyetur se “Në qoftë se sot do të zhvillohej një referendum për bashkim kombëtar, cila do të ishte përgjigja juaj?” Në bazë të …

Më shumë