Kryefaqja / LAJME (page 5)

LAJME

Veliu reagon ndaj Berishës: “Kosovo is Kosovo” është parullë anti-shqiptare në shërbim të shovinizmit serb

Kryetari i Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar, Tahir Veliu përmes një postimi në Facebook ka reaguar ashpër, ndaj deklaratës së kryetarit të tifozëve “Dardanët”, Lulzim Berisha, i cili paturpësisht deklaroi se “Kosova nuk është Shqipëri e as Serbi, Kosova është Kosovë.”  Ja postimi i plotë: Parulla “Kosovo is Kosovo” është …

Më shumë

Flamujt grekë largohen nga Vlora (Video)

Lëvizja për Shqipëri të Bashkuar ka larguar flamurët grekë nga Vlora. https://www.facebook.com/tahirveliu.lshb/videos/1693223710694718/ Kjo lëvizje thotë se nuk do të lejojë asnjë flamur të shteteve armike, transmeton lajmi.net. Përmes një videoje të publikuar në Facebook, ata thonë se LSHB e shpall flamurin grek Non Grata në Shqipërinë e lirë. Ky është …

Më shumë

Debat i ashpër, Frashër Demaj shkatërron dy jugonostalgjiket Halil Matoshin e Nexhmedin Spahiun

Kohë më parë në emisionin Click, ishte zhvilluar një debat i ashpër ndërmjet Akademik Frashër Demaj, dhe Halil Matoshit e Nexhmedin Spahiut. Ky debat ishte zhvilluar në kuadër të asaj që në Prizren gjatë festës së Pavarësisë ishin vendosur flamujt turq, krahas atij shqiptar. Sipas Demajt, është përgjegjësi institucionale, dhe …

Më shumë

Komandantët e UÇK- të vrarë, burgjeve e të arratisur

Një pjesë e madhe e komandantëve që udhëhoqën luftën e UÇK-së në vitin 2001 janë të vrarë, ndërruan jetë nga sëmundjet e rënda, ndërsa një pjesë është burgjeve. Nga komandantët e UÇK-së të vrarë paslufte ndër të parët ishte Nuri Mazari – komandant Struga, vrasje që nuk u zbardh asnjëherë …

Më shumë

Liderët shqiptarë, të vendosur për të mos hequr dorë nga Deklarata e përbashkët

Liderët e partive politike shqiptare, pas takimit të tyre të realizuar dje me sekretarin e përgjithshëm të OSBE-së, Lamberto Zannier, me të cilin kanë diskutuar për situatën aktuale politike në vend, kanë theksuar se nuk do të heqin dorë nga marrëveshja e përbashkët. Pas këtij takimi në deklaratat për gazetarët, …

Më shumë

Skandaloze: Flamuri grek në një mur në Prishtinë

Fillimisht ka qenë komisioneri për zgjerim i BE-së, Johanes Hanh, që gjatë një seancë me eurodeputetë ka deklaruar se Komisioni Europian njeh çështjen çame si një prej çështjeve të pazgjidhura mes Shqipërisë dhe Greqisë, dhe mirëpret krijimin e një mekanizmi të përbashkët, për t’a adresuar këtë çështje në mes dy …

Më shumë

DioGuardi: Ose veproni drejt me shqiptarët, ose nuk do të ketë më Maqedoni

“Maqedonia, nuk do të të ekzistojë si shtet nëse shqiptarëve nuk u jepet më shumë pushtet politik”. Kështu është shprehur në një intervistë e cila bërë vitin e kaluar me një gazetë të Prishtinës, nga ish-kongresisti amerikan, Joseph DioGuardi- Presidenti i Lobit të parë dhe të vetëm shqiptar në Shtetet …

Më shumë

Mediat greke në panik: Shqipëria e Bashkuar është e pashmangshme

Qasja e re e politikës zyrtare të Republikës së Shqipërisë ndaj çështjeve të pazgjidhura kombëtare, forcimi dhe shtrirja e lëvizjes mbarëkombëtare “Lëvizja për Shqipëri të Bashkuar”, që synon çlirimin dhe bashkimin fizik të trojeve shqiptare në një shtet kombëtar shqiptar dhe ndryshimet gjeopolitike në rajon dhe botë kanë alarmuar mediat …

Më shumë

Republika e Shqipërisë dyfishon prezencen ushtarake në Kosovë, paralajmërohen stërvitje të përbashkëta ushtarake Shqipëri-Kosovë

Ministri i Forcës së Sigurisë të Kosovës, Haki Demolli, u prit sot me nderime të larta ushtarake në vizitë zyrtare në Tiranë, nga ministrja e Mbrojtjes, Mimi Kodheli. Të dy ministrat diskutuan për çështje të interesit të përbashkët dhe për Planin e Bashkëpunimit Dypalësh në mes të Ministrisë së FSK-së …

Më shumë

Ministri i Drejtësisë së Francës i përgjigjet letrës deputetit shqiptar në Bruksel, Gjanaj

Ministri i Drejtësisë franceze Zhë-Zhak Yrvoas i është përgjigjur letrës së deputetit shqiptar të Parlamentit të Brukselit, Ahmet Gjanaj, që i kërkonte Ministrit të vepronte për lirimin e Ramush Haradinaj. Ministri rithekson ndarjen e pushteteve por dhe “garanton se gjykatësit do të veprojnë në përputhje me të drejtat themelore dhe …

Më shumë