Kryefaqja / LAJME (page 5)

LAJME

“Kumanova”, prokurorët sulmojnë verbalisht avokaten (VIDEO)

Dy prokurorët që merren me rastin e lagjes së trimave, në seancën e sotme gjyqësore pyetën njërën nga avokatet se si nuk i vjen turp të mbrojë terroristët. Avokatja Senazha Stefanovska iu kundërpërgjigj prokurorëve se të gjithë njerëzit janë të barabartë para ligjit dhe kanë të drejtë të mbrohen derisa …

Më shumë

8 orë në këmbë e me gomar çdo ditë, kush është mësuesja heroinë që jep mësim në Kërrabë?

Lirije Hoxha është mësuese në fshatin Kërrabë të Vogël. Ajo udhëton çdo ditë me gomar mes maleve për 4 orë nga Funari për në Kërrabë për të mbërritur në shkollë në orën 8. Ajo e adhuron profesionin e saj edhe pse për shkak të vështirësive, rruga që përshkon i rrezikon …

Më shumë

Këshilli i prindërve i shkollës fillore të vendosur, vazhdojnë bojkotin! (VIDEO)

Pas vendimit të marrë nga Këshilli i prindërve të Shkollës fillore “Mahmut Leqkiq” në Tuz për bojkotin e mësimit deri në zgjidhjen e kërkesave të tyre, situata vazhdon të jetë e njëjtë. Nxënësit të cilët ndjekin arsimin në gjuhën shqipe, për mësimdhënëse të gjuhës italiane kanë arsimtaren e cila nuk …

Më shumë

Ja kush është pseudohistoriani me prejardhje të dyshimtë, anti-shqiptari Olsi Jazexhi

Anti-shqiptari Olsi Jazexhi këtë herë ka zgjidhur të provokojë përballë një monumenti shumë të “famshëm”, siç është ai në Gazimestan. Por ajo që ka qenë e rëndë dhe tejet provokative në këto foto, është fakti se “historiani” Jazexhi pozon me tre gishtat lartë, (një përshëndetje fashiste kundër shqiptarëve) ashtu siç …

Më shumë

Sevdail Miftari: Policia na la ta lirë në hynim në “lagjen e trimave”. Përse?!

“Prokuroria dhe policia e kanë ditur që ne jemi në Maqedoni, dhe na lanë të hyjmë nëpër kufi. Përse na lanë të lirë? Shteti i hapi vetë kufirin prandaj. Diku mes Çerkezit dhe Lubidragit përsëri autoblindat i kishim vetëm 100 metra larg, pas disa minutash ata u largun, naj hapën …

Më shumë

Këshilli i prindërve i IPSHF “Mahmut Lekiq” në Tuz shpallë bojkot të mësimit nga dita e hënë deri në realizimin e plotë të kerkesave të veta

Prindë të dashur, siç jeni në djeni, këtyre ditëve është folur e përfolur mbi problemet e shumta të akumuluara në Shkollën fillore “Mahmut Lekiq” dhe mbi kërkesat legjitime të prindërve për zgjidhjen urgjente të tyre, probleme kto që me vite po i vuajnë fëmijët tanë.Në deklaratat e dhëna nëpër portale …

Më shumë

Fëmijët shqiptarë në Maqedoni e mësojnë shqipen e maqedonizuar (Foto)

Nëpër rrjetet sociale janë shpërndarë disa fotogafi të një fletushke prej ku fëmijët shqiptarë duhet të mësojnë vizatimin, shkrimin dhe leximin në gjuhën shqipe. Por gjuha shqipe në këtë faqe të kësaj fletushke lë për të dëshiruar. Peshkaqeni është emëruar si ”Ajkulla”. Më tutje në këtë fletushkë qëndron edhe ”Zogu …

Më shumë

500 mërgimtarë nga SHBA-ja drejtë Kërçovës. S’ka kush e mund Fatmirin

Mbi 500 mërgimtarë sot kanë rezervuar bileta që me 15 tetor të jenë ne Kërçovë për të mbështetur kandidatin e vetëm shqiptarë për kryetarë komune, mëson portali TetovaSot. Ky organizim nga gjithë diaspora bëhet nëpërmjet shoqatave shqiptare për të mbrojtur Kërçovën që Kërçova të ngelet sërish në dorën e Fatmir …

Më shumë

Shqiptarët masovikisht po ikin nga LSDM në Haraçinë (FOTO)

Nëpërmjet një postimi në fejsbuk Kryetari i degës së ASH-së në Haraçinë ka njoftuar për kalim të anëtarëve të LSDM-së në Aleancën për Shqiptarët. Postimi i tij i plotë: Kemi nderin të falënderojmë vëllezërit tanë që sonte publikisht kanë kaluar në Aleancën për Shqiptarët. Të dëshpruar thellë nga premtimet boshe …

Më shumë

Shkatërrohet kulla e Prek Calit

Një rast i pa precedent ndodh në Vermosh të Malësisë së Madhe. Fadormat e Bashkisë së Malësisë Madhe kanë prishur Kullen e Heroit Kombëtar Prek Calit, mbrojtësit të kufijve të shtetit shqiptar. Ngjarja e rëndë ka ndodhur të enjten kur pa asnjë paralajmërim kanë ndërhyrë duke prishur muret e shtëpisë …

Më shumë