Kryefaqja / LAJME / SPORT

SPORT

Greqia zbulon një super talent shqiptar, i ofron pasaportën, por ai do Shqipërinë

Daniel Cjapi quhet talenti shqiptar që shkëlqen në Greqi. Vetëm 18-vjeç, djaloshi shqiptar është zbuluar nga mediat greke si një sulmues me të ardhme që Kombëtarja greke mund ta afroj në ekipin U-19. Talenti Cjapi është lindur në Greqi më, 15.12.1998, nga dy prindër shqiptar dhe po rritet në shtetin …

Më shumë

Abdurrahman Roza Haxhiu dëshmorë i fushës së blertë shqiptare

Abdurrahman Roza Haxhiu ose Roza Haxhiu,siç njihet nga të gjithë, lindi në qytetin e Lushnjës në lagjen “Kongresi i Lushnjës” më 30 shtator 1930.Djali i Bajram Haxhiut,një nga anëtaret e komisionit nismëtar të thirrjes së Kongresit të Lushnjës.Që në fëmijëri Roza, ëndërronte të bëhej futbollist.Një ëndërr që nisi që fëmijë …

Më shumë

The Sun: Mrekullia Shqipëri, duam të qëndrojë në Euro

Emocione në fushë dhe në tribuna. Edhe pse me dy humbjet në ndeshjet e para të grupit, Shqipëria nuk do të kalojë pa lënë gjurmë në Kampionatin Evropian. Të gjitha mediat botërore janë të dashuruara me Kombëtaren, me lojtarët që japin gjithçka në fushë për fanellën dhe me tifozët që …

Më shumë

Shqipëria kualifikohet nëse ky ekip fiton kundër…

Shqipëria do të presë ndihmë nga Gjermania në ballafaqimin e saj me Irlandën e Veriut në kuadër të Grupit C.Shqipëria duhet të fitojë ndaj Rumanisë në Lyon të dielën. Por, jo vetëm kaq. Skuadra kuqezi do të varet edhe nga rezultatet e grupeve tjera në “Euro 2016”, për të shpresuar …

Më shumë

Ergys Kaçe godet, ja mesazhi i tij

Mesfushori shqiptar, Ergys Kaçe, ka lansuar një sulm të pa parë ndaj shqiptarëve që luajnë për Zvicrën. Ai ka thumbuar ata, duke thënë se as për vetet nuk e ka pasur të vështirë që të zgjedhë Shqipërinë para kombëtareve tjera. Kaçe refuzoi kombëtaren e Greqisë dhe erdhi të luajë për …

Më shumë

Celina: S’jam norvegjez, por shqiptar

Bersant Celina ua ka bërë me dije norvegjezëve se nuk është ndier asnjëherë norvegjez, për atë vendosi ta refuzonte këtë Përfaqësuese, duke iu bashkuar Kosovës. “Ndihem shqiptar i Kosovës. Ky vend më donte dhe shfaqi interesim më të madh. Dhe, kështu ndodhi”, ka thënë 19-vjeçari për mediet norvegjeze. “Unë e …

Më shumë

Nuri Seferi ka mposhtur boksierin serb Dusan Krstin. “Këtij këtu, me çetnikun në gjoks, ia tregova shqipen e vërtetë”

Boksieri shqiptar, Nuri Seferi, ka fituar pa problem meçin kundër boksierit serb Dushan Krstin, që u zhvillua në Olten të Zvicrës, duke e mposhtur në raundin e gjashtë.Seferi dominoi nga raundi i parë, duke qenë vazhdimisht në ofensivë, ndërsa rriti ritmin në raundin e katërtë dhe të pestë kur disa …

Më shumë