Kryefaqja / LSHB (page 2)

LSHB

Veliu falenderon Kryebashkiakun e Vlorës, por kërkon rregullimin ta bëjë LSHB-ja

Pak ditë më parë, Kryetari i Bashkisë Vlorë, Z. Dritan Leli i është përgjigjur kërkesës së Kryetarit të Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar, Z. Tahir Veliu për rregullimin e shkronjave në bazamentin e shtatores së heroit kombëtar, Isa Boletini në Vlorë. Sipas premtimit të dhënë, Kryebashkiaku i Vlorës, Z. Leli ka …

Më shumë

Ekstradimi Ballist Morinës, reagon Lëvizja për Shqipëri të Bashkuar

Ismail Morina, i njohur si Ballist Morina, personi që ngriti dronin me flamurin shqiptarë, ku shkruhej “Autoktonus”, gjatë ndeshjes Serbi-Shqipëri në Beogradë, duke shkaktuar një debat të madh politik mes dy vendeve është duke luftuar me drejtësinë kroate për të mos u ekstraduar në Serbi. Beogradi ka kërkuar prej kohësh …

Më shumë

Veliu, kërkesë kryebashkiakut të Vlorës, Z. Leli, …

Kryetari i Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar, Z. Tahir Veliu i ka paraqitur kryetarit të Bashkisë së Vlorës, Z. Dritan Leli një kërkësë, përmes së cilës kërkon autorizimin nga drejtoria përgjegjëse në varësi të bashkisë, për të rregulluar shkronjat në Pllakën e Përmendores së Heroit tonë Kombëtar, Isa Boletinit. Sipas …

Më shumë

Ja çfarë shkruan kryetari i SHVL UÇK-së për LSHB-në

Kryetari i SHVL UÇK-së dhe veprimtari i hershëm i çështjes kombëtare, z. Daim Hiseni ka vlerësuar lartë punën e deritanishme të Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar, duke e konsideruar LSHB-në si mekanizëm pozitiv për ecurinë e procesit të çlirimit dhe ribashkimit fizik të trojeve shqiptare, në një shtet kombëtar shqiptar …

Më shumë

LSHB: Monumenti i Gjergj Kastriotit në Prishtinë të ketë rojë nderi nga FSK-ja

Në emër të Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar dhe tërë shqiptarëve kudo që ndodhën i bëjmë thirrje Republikës shqiptare të Kosovës, që ashtu sikurse në Prekaz tek varri i komandantit legjendar Adem Jashari, edhe në Prishtinë tek Monumenti i kryeheroit kombëtar Gjergj Kastrioti të bëhet rojë 24 orëshe nga Garda …

Më shumë

Veliu dhe Walker nderojnë Skënderbeun, zotohen për bashkëpunim

Sot në Prishtinë kryetari i Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar, Tahir Veliu me bashkëpunëtorë, ka zhvilluar një takim miqësor me ish-ambasadorin e OSBE-së gjatë luftës në Kosovë, z. William Walker. Gjatë takimit të sotëm, z. Veliu e njoftoj ish-ambasadorin rreth Programit Politik të Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar, Platformës për …

Më shumë

Ja çka i shkruan Çun Lajçi Tahir Veliu-t

Çun Lajçi: Mos i pyetni hajnat, puno për komb Tahir Veliu Çun Lajçi: Këta djelmosha m’thanë: Plak, ma gjej nji shtet që të pengon me i ndreq përmendoret e herojve me paret tona. Heroi i tyne në Graçanicë e ka flamurin serb të koka, e Gjergjit nuk na lanë me …

Më shumë

Veliu: Policia e Kosovës kërkoi largimin e flamurit nga shtatorja e Skënderbeut

Policia e Kosovës do duhej të ndërmarr masa ndaj atyre që e kanë dëmtuar dhe përdhos monumentin e kryeheroit kombëtar, dhe kurrsesi jo ndaj nesh, që me mjete personale rregulluam dëmtimet, ka thënë Tahir Veliu, kryetar i Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar, shkruan KultPlus. Lëvizja për Shqipëri të Bashkuar ka …

Më shumë

Përkujtohet 84 vjetori i vrasjes së Hasan Prishtinës

Sot, shënohet 84 vjetori i vrasjes së ish-kryeministrit  të Shqipërisë dhe arkitektit të Shqipërisë Etnike, Hasan Prishtinës.  Kryetari i Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar Tahir Veliu me bashkëpunëtorë, ka bërë homazhe te varri i Hasan Prishtinës në Kukës. Veliu është betuar se me misionin që ka nisur do të punoj …

Më shumë

Rregullojnë monumentin e Skënderbeut, shoqërohen në Polici për veprime të jashtëligjshme

Lëvizja për Shqipëri të Bashkuar ka rregulluar disa shkronja dhe numra të monumentit të heroit Gjergj Kastrioti në Prishtinë, si dhe kanë vendosur dy elemente tjera kombëtare, flamurin kombëtar dhe hartën e Shqipërisë së Bashkuar. Megjithatë, e gjithë kjo punë u konsiderua e paligjshme nga Policia e Kosovës, e cila …

Më shumë