Kryefaqja / LSHB (page 3)

LSHB

Veliu dhe Danaj: Shqipëria e Bashkuar është e pashmangshme

Në kuadër të Vitit Mbarëkombëtar të Gjergj Kastriotit, të shpallur nga Qeveria e Re e Shqipërisë dhe tre përvjetorëve të tjerë, me rëndësi themelore për kombin shqiptar, sonte në Tiranë u mbajtë takimi mes Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar dhe Listës për Shqipëri Natyrale.  Kryetari i Lëvizjes për Shqipëri të …

Më shumë

Kryetari i LSHB –së, Tahir Veliu, kërkesë kryeministrit Rama, ja për çfarë bëhet fjalë

Kryetari i Lëvizjes për Shqipëri të Bahkuar, Tahir Veliu ka reaguar pas deklaratës së kryeministrit Rama se do të shpallë “Vitin mbarëkombëtar të Skënderbeut”. Veliu ka shpërndarë në profilin e tij në “Facebook” statusin e kryeministrit Rama, të bashkakngjitur me të edhe një kërkesë. Ja çfarë shkruan Kryetari i LSHB …

Më shumë

Veliu: Agjenti grek Janullatos është përgjegjës për tentim vrasje ndaj At Nikolla Markut

Kryetari i Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar, Tahir Veliu ka akuzuar agjentin e asfalisë greke, kryepeshkopin e vetëshpallur dhunshëm, Anastas Janullatos, i cili në vazhdimësi angazhohet për jetësimin e planëve shoviniste greke për helenizimin e jugut, tjetërsimin e shqiptarëve dhe ende mban peng Kishen Ortodokse Shqiptare. Lëvizja për Shqipëri të …

Më shumë

Veliu falenderon Kryebashkiakun e Vlorës, por kërkon rregullimin ta bëjë LSHB-ja

Pak ditë më parë, Kryetari i Bashkisë Vlorë, Z. Dritan Leli i është përgjigjur kërkesës së Kryetarit të Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar, Z. Tahir Veliu për rregullimin e shkronjave në bazamentin e shtatores së heroit kombëtar, Isa Boletini në Vlorë. Sipas premtimit të dhënë, Kryebashkiaku i Vlorës, Z. Leli ka …

Më shumë

Ekstradimi Ballist Morinës, reagon Lëvizja për Shqipëri të Bashkuar

Ismail Morina, i njohur si Ballist Morina, personi që ngriti dronin me flamurin shqiptarë, ku shkruhej “Autoktonus”, gjatë ndeshjes Serbi-Shqipëri në Beogradë, duke shkaktuar një debat të madh politik mes dy vendeve është duke luftuar me drejtësinë kroate për të mos u ekstraduar në Serbi. Beogradi ka kërkuar prej kohësh …

Më shumë

Veliu, kërkesë kryebashkiakut të Vlorës, Z. Leli, …

Kryetari i Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar, Z. Tahir Veliu i ka paraqitur kryetarit të Bashkisë së Vlorës, Z. Dritan Leli një kërkësë, përmes së cilës kërkon autorizimin nga drejtoria përgjegjëse në varësi të bashkisë, për të rregulluar shkronjat në Pllakën e Përmendores së Heroit tonë Kombëtar, Isa Boletinit. Sipas …

Më shumë

Ja çfarë shkruan kryetari i SHVL UÇK-së për LSHB-në

Kryetari i SHVL UÇK-së dhe veprimtari i hershëm i çështjes kombëtare, z. Daim Hiseni ka vlerësuar lartë punën e deritanishme të Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar, duke e konsideruar LSHB-në si mekanizëm pozitiv për ecurinë e procesit të çlirimit dhe ribashkimit fizik të trojeve shqiptare, në një shtet kombëtar shqiptar …

Më shumë

LSHB: Monumenti i Gjergj Kastriotit në Prishtinë të ketë rojë nderi nga FSK-ja

Në emër të Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar dhe tërë shqiptarëve kudo që ndodhën i bëjmë thirrje Republikës shqiptare të Kosovës, që ashtu sikurse në Prekaz tek varri i komandantit legjendar Adem Jashari, edhe në Prishtinë tek Monumenti i kryeheroit kombëtar Gjergj Kastrioti të bëhet rojë 24 orëshe nga Garda …

Më shumë

Veliu dhe Walker nderojnë Skënderbeun, zotohen për bashkëpunim

Sot në Prishtinë kryetari i Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar, Tahir Veliu me bashkëpunëtorë, ka zhvilluar një takim miqësor me ish-ambasadorin e OSBE-së gjatë luftës në Kosovë, z. William Walker. Gjatë takimit të sotëm, z. Veliu e njoftoj ish-ambasadorin rreth Programit Politik të Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar, Platformës për …

Më shumë

Ja çka i shkruan Çun Lajçi Tahir Veliu-t

Çun Lajçi: Mos i pyetni hajnat, puno për komb Tahir Veliu Çun Lajçi: Këta djelmosha m’thanë: Plak, ma gjej nji shtet që të pengon me i ndreq përmendoret e herojve me paret tona. Heroi i tyne në Graçanicë e ka flamurin serb të koka, e Gjergjit nuk na lanë me …

Më shumë