Kryefaqja / LSHB (page 4)

LSHB

Veliu: Policia e Kosovës kërkoi largimin e flamurit nga shtatorja e Skënderbeut

Policia e Kosovës do duhej të ndërmarr masa ndaj atyre që e kanë dëmtuar dhe përdhos monumentin e kryeheroit kombëtar, dhe kurrsesi jo ndaj nesh, që me mjete personale rregulluam dëmtimet, ka thënë Tahir Veliu, kryetar i Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar, shkruan KultPlus. Lëvizja për Shqipëri të Bashkuar ka …

Më shumë

Përkujtohet 84 vjetori i vrasjes së Hasan Prishtinës

Sot, shënohet 84 vjetori i vrasjes së ish-kryeministrit  të Shqipërisë dhe arkitektit të Shqipërisë Etnike, Hasan Prishtinës.  Kryetari i Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar Tahir Veliu me bashkëpunëtorë, ka bërë homazhe te varri i Hasan Prishtinës në Kukës. Veliu është betuar se me misionin që ka nisur do të punoj …

Më shumë

Rregullojnë monumentin e Skënderbeut, shoqërohen në Polici për veprime të jashtëligjshme

Lëvizja për Shqipëri të Bashkuar ka rregulluar disa shkronja dhe numra të monumentit të heroit Gjergj Kastrioti në Prishtinë, si dhe kanë vendosur dy elemente tjera kombëtare, flamurin kombëtar dhe hartën e Shqipërisë së Bashkuar. Megjithatë, e gjithë kjo punë u konsiderua e paligjshme nga Policia e Kosovës, e cila …

Më shumë

LSHB: Të shtunën, përfundon rregullimi i Monumentit të Gjergj Kastriotit

Ka kohë që monumenti i heroit Gjergj Kastrioti-Skënderbeu, i vendosur në sheshin kryesor të Prishtinës, është dëmtuar dhe askush nga institucionet nuk ka ndërhyrë në rregullimin e tij. Megjithatë, Lëvizja për Shqipëri të Bashkuar ka njoftuar që të shtunën (më 12 gusht), në ora 13:00 përfundon projekti i Lëvizjes për …

Më shumë

Veliu: Greqia është njollë e zezë krimi në Bashkimin Europian!

Kryetari i Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar, z. Tahir Veliu ka reaguar ndaj gënjeshtërave shoviniste të presidentit grek Prokopis Pavlopulos, i cili në një fjalim në Kongresin e të ashtuquajturit Këshilli Botëror i Epiriotëve të Diasporës hapur ka ndërhyrë në punët e brendshme të Republikës së Shqipërisë. Deklarime të tilla …

Më shumë

LSHB Reagon Ndaj Tjetërsimit të Bustit të Skënderbeut në Budapest!

Lëvizja për Shqipëri të Bashkuar             Reagim  Lëvizja për Shqipëri të Bashkuar reagon ashpër ndaj përzgjedhjës dhe punimit të bustit të Heroit tonë kombëtar i cili nuk i përgjanë fare figures fizionomisë së Skënderbeut, është tjetërsuar pamja vizuele e kryeheroit tonë kombëtar, është denigruar dhe identiteti …

Më shumë

Ky ”Bust” nuk është i heroit tim Kombëtar!

Lëvizja për Shqipëri të Bashkuar – Dega Tiranë                           REAGIM Ky nuk është Gjergj Kastrioti i Shqiptarëve!! Ky është një bust i financuar nga çarqe antikombëtare Shqiptare, ky është një bust denigrues, fyes, tallës, përçudnues, i tjetërësuar më elemente …

Më shumë

Veliu: Pse mungon ndriçimi 24 orësh tek busti i Skenderbeut dhe flamurit në Tiranë

Kryetari i Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar, Tahir Veliu ka ngritur çështjen e Mungesës së ndriçimit 24 orësh tek bustit i kryeheroit kombëtar Gjergj Kastriotit,  tek flamuri kombëtar afër Skënderbeut dhe tek flamuri i madh afër Operës. Këtë mos kujdes ai e ka quajtur të turpshëm. Ja postimi i plotë …

Më shumë

Veliu: Sot ka ardhë koha e shqiptarëve të bashkuar, të cilët nuk njohin kufijtë e imponuar

Në një intervistë të dhënë për KosovaGraf kryetari i LSHB-së Tahir Veliu ka folur për themelimin e lëvizjes, financimin dhe promovimin e saj në trojet shqiptare.Po ashtu ai ka folur edhe për arrestimet që janë bërë nga autoritetet greke, pasi që sipas tij autoriteteve greke po iu pengon misioni i …

Më shumë

Benjamini i Tetovës luftoi me dallgët e detit të Vlorës!

15 Korriku i vitit 2017 do të mbahët mend për një kohë të gjatë në kujtesën e popullit të Vlorës, të Tetovës dhe të popullit shqiptar si dita e luftës me dallgët e detit të tërbuar që kërkonte jetë njëriu, dhe në mes të luftës me dallgët e detit kërkonin …

Më shumë