Kryefaqja / LSHB (page 5)

LSHB

Veliu i kundërpërgjigjet Kotzias: Shqiptarët përbëjnë 60% të popullsisë në Greqi

Kryetari i Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar, Tahir Veliu ka reaguar ndaj Ministrit të Jashtëm grek, Nikos Kotzias, i cili ka bërë një deklaratë të guximshme përmes një interviste në televizionin publik grek, përmes së cilit ka kërkuar kthimin e të gjithë Shqipërisë në zonë minoritare greke.  “Deklarata e djeshme …

Më shumë

LSHB kundër demarkacionit: Mali i Zi është pushtues dhe diskriminues ndaj shqiptarëve

Lëvizja për Shqipëri të Bashkuar reagon ndaj presionit të jashtëm dhe të brendshëm për ratifikimin e Marrëveshjes së Demarkacionit me Malin e Zi, në dëm të integritetit territorial të Republikës së Kosovës. Lëvizja për Shqipëri të Bashkuar vlerëson si të papërgjegjshme dhe të nxituara deklaratën e fundit të Ministrit të …

Më shumë

Jetësimi i Shqipërisë së Bashkuar është obligim hyjnor i shqiptarëve

Shqiptarët kanë shumë detyrime të papërmbushura karshi Atdheut dhe Zotit. Detyrë e parë e çdo shqiptari është t’i shërbejë me përkushtim e perulësi Atdheut: aspiratës hyjnore për jetësimin e Shqipërisë së Bashkuar. Besoj fuqishëm se populli shqiptar është besimtar i devotshëm i çështjes së vet kombëtare dhe është i gatshëm …

Më shumë

Veliu: Ose je për Shqipëri të Bashkuar, ose nuk je shqiptar! 

O shqiptarë, ne (Lëvizja për Shqipëri të Bashkuar) nuk jemi kundër asnjë besimi fetar, por thjesht nuk lejojmë, që në emër të fesë të na mbuloni Gjergj Kastriotin, e as ta ulni flamurin kombëtar për ta ngritur atë të Vatikanit dhe kurrsesi nuk lejojmë që në emër të fesë ta …

Më shumë

Veliu: LSHB është kundër armiqve të kombit shqiptar dhe mercenarëve të tyre

Mbivlerësimi i vlerave të huaja dhe sjellja vetëposhtëruese ndaj vlerave kombëtare shqiptare nga kjo klasë e hutuar, vetënënshtruese, vetëshkatërruese dhe vetëpërbuzëse është pjesë e projektit greko-pansllavist për shkombëtarizimin, tkurrjen e mëtejshme të hapësirës shqiptare dhe shfarrosjen e shqiptarëve. “Dashuria” e skajshme për të huajen është simbol mercenarizmi, që tregon simptomat …

Më shumë

Veliu dhe Danaj: Shqipëria e Bashkuar është e pashmangshme

Në kuadër të Vitit Mbarëkombëtar të Gjergj Kastriotit, të shpallur nga Qeveria e Re e Shqipërisë dhe tre përvjetorëve të tjerë, me rëndësi themelore për kombin shqiptar, sonte në Tiranë u mbajtë takimi mes Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar dhe Listës për Shqipëri Natyrale.  Kryetari i Lëvizjes për Shqipëri të …

Më shumë

Kryetari i LSHB –së, Tahir Veliu, kërkesë kryeministrit Rama, ja për çfarë bëhet fjalë

Kryetari i Lëvizjes për Shqipëri të Bahkuar, Tahir Veliu ka reaguar pas deklaratës së kryeministrit Rama se do të shpallë “Vitin mbarëkombëtar të Skënderbeut”. Veliu ka shpërndarë në profilin e tij në “Facebook” statusin e kryeministrit Rama, të bashkakngjitur me të edhe një kërkesë. Ja çfarë shkruan Kryetari i LSHB …

Më shumë

Veliu: Agjenti grek Janullatos është përgjegjës për tentim vrasje ndaj At Nikolla Markut

Kryetari i Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar, Tahir Veliu ka akuzuar agjentin e asfalisë greke, kryepeshkopin e vetëshpallur dhunshëm, Anastas Janullatos, i cili në vazhdimësi angazhohet për jetësimin e planëve shoviniste greke për helenizimin e jugut, tjetërsimin e shqiptarëve dhe ende mban peng Kishen Ortodokse Shqiptare. Lëvizja për Shqipëri të …

Më shumë

Veliu falenderon Kryebashkiakun e Vlorës, por kërkon rregullimin ta bëjë LSHB-ja

Pak ditë më parë, Kryetari i Bashkisë Vlorë, Z. Dritan Leli i është përgjigjur kërkesës së Kryetarit të Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar, Z. Tahir Veliu për rregullimin e shkronjave në bazamentin e shtatores së heroit kombëtar, Isa Boletini në Vlorë. Sipas premtimit të dhënë, Kryebashkiaku i Vlorës, Z. Leli ka …

Më shumë

Ekstradimi Ballist Morinës, reagon Lëvizja për Shqipëri të Bashkuar

Ismail Morina, i njohur si Ballist Morina, personi që ngriti dronin me flamurin shqiptarë, ku shkruhej “Autoktonus”, gjatë ndeshjes Serbi-Shqipëri në Beogradë, duke shkaktuar një debat të madh politik mes dy vendeve është duke luftuar me drejtësinë kroate për të mos u ekstraduar në Serbi. Beogradi ka kërkuar prej kohësh …

Më shumë