Kryefaqja / OPINION

OPINION

LETËR FALENDERIMI NGA LUFËTARI I TRI LUFËTARVEÇLIRIMTARE I DENUAR MË BURGË TË PËRJETSHËM !

Leter Faleminderimi nga Komandanti ynë : Rexhail Qerimi.. Publikisht e shprehi mallin tim per ju o vllezer dhe motra.  Faleminderit Stafit te Muhabet Kumanovarçe qe ishte iniciator i par qe Shprehi mallin tim per Mëmëdheun tim , për shokët e mi të Luftes , Për Familjen time, Por Shprehi Faleminderim …

Më shumë

KUSH ISHIN ARNAUTASHËT ?

  “Asnjë popull tjetër i botës në të cilën ne jetojmë, nuk është aq i panjohur për evropianët e perëndimit për sa i përket prejardhjes, historisë dhe gjuhës, sa shqiptarët. E megjithatë, ata janë popull kryesor, të lashtë e të rëndësishëm, që çdo historian do të dëshironte t’i njihte: historia …

Më shumë

Kur gjysma e botës “fliste shqip”

Kur gjysma e botës “fliste shqip” Kohët e fundit kanë dalë shumë studiues, historianë dhe pellazgollogë amatorë që me hipotezat dhe argumentet e tyre, janë kundër tezave të deritanishme të prejardhjes së shqiptarëve dhe grekëve, por që nuk gjejnë mbështetje nga institucionet tona të specializuara shkencore. Madje përqeshen dhe shihen …

Më shumë

DËSHMOHET PRANIA E JETËS DHE AUTOKTONIA E SHQIPTARËVE NË POLLOG PARA 8 MIJË VJETËSH

Shkruan: Abdulla Mehmeti Përmes gjetjeve arkeologjike në lokalitetet e këtij rajoni, dëshmohet jeta e qytetërimit të lashtë pellazg-ilir, që më së miri dëshmohet përmes gjuhës së sotme shqipe. Figura e Perëndeshës Nëna e Madhe, e gjetur në lokalitetin ,,Tumba” në fshatin Pallçisht të Tetovës (6100 vjet p.e.s), si dhe në …

Më shumë

Skandaloze: Shqipëria ekstradon në serbi ish ushtarin e UÇK-së!

Drejtësia shqiptare  ka vendosur ekstradimin drejt Serbisë të ish-luftëtarit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Skënder Haziraj. Gjykata Kushtetuese vendosi të rrëzojë kërkesën e Hazirajt, i cili e kundërshtonte ekstradimin, duke pretenduar se do të diskriminohej për shkak të shtetësisë së tij kosovare dhe veprimtarisë patriotike në radhët e UCK. Pasi …

Më shumë

POLEMIKA ELEGANTE E FAHRI XHARRËS PËR ÇËSHTJEN KOMBËTARE

  Shqiptarët nuk e njohin Turqinë si shtet. Sulltanin e njohin vetëm si kryetar të fesë islame, por jo si autoritet shtetëror. Nuk i paguajnë taksa Turqisë sepse ajo nuk u jep gjë dhe as ata nuk i japin asgjë, shkruan për banorët e Lumës akademiku francez Gabriel Louis Jaray …

Më shumë

Alarm i SHBA për armatosjen e Serbisë, Ballkani hesht 

Nga Shaban MURATI   Rrënjët folklorike me sa duket i pengojnë qeveritë dhe diplomacitë e vendeve ballkanike të ndjekin dhe të kuptojnë tendencat dhe prirjet negative të zhvillimeve rajonale. Të indoktrinuar nga lavazhet ideologjike të kozmopolitizmit dhe të internacionalizmit nuk vërejnë se poshtë dyshemesë së ahengjeve diplomatike ballkanike një kazan …

Më shumë

ISMAIL KADARE: ÇAMËRIA, ATJE KU NDODHI SHKULJA, KËPUTJA MIZORE, KRIMI, HARTA E DHIMBSHME E EUROPËS!

Nga Ismail Kadare* Njerëzit janë mësuar prej shekujsh me hartat dhe leximin e tyre, sado të larmishme të jenë ato. Harta shtetesh dhe popujsh, harta historike, klimatike, detare apo tokësore, ngulitën qysh në bankat e shkollës në kujtesën e nxënësve, me emrat dhe ngjyrat e tyre dalluese. Më pas, me …

Më shumë

Kur Konstantinopoli (Stambolli) dhe Athina ishin Pellazge-ilire-Shqipetare

Kur Konstantinopoli (Stambolli) dhe Athina ishin Pellazge-ilire-Shqipetare dhe Shteti Pellazg-ilire ishte me i fuqishmi,civilizuari dhe me i zhvilluari per kohen para renies dhe pushtimit te tyre .Konstantinopoli pra qyteti i Kostandinit Stambolli sotem dhe gjithe e ashtequajtura Greqi flitnin shqip (marr nga bota madhe e internetit)Lexoni me kujdes faktet historike …

Më shumë

LETËR PUBLIKE !

Presidentit të Republikës të Shqipëris z.Bujar Nishani, Presidentit të Republikës të Kosovës z.Hashim Thaçi Kryeministrit të Republikës të Shqipëris z.Edi Rama Kryeministrit në detyrë të Republikës të Kosovës,z.Isa Mustafa Nga:Grupi i Veteranëve          23 korrik 2017,Pristinë Pse kjo heshtje totale,nga ana e dy shteteve,atë të Shqipërisë dhe …

Më shumë