Kryefaqja / OPINION (page 10)

OPINION

DEBATET/ Dule: Në Himarë po shpronësohen grekët. Kumbaro: S’ka minoritet grek, gjithçka brenda rregullave

Për të diskutuar mbi planin e zhvillimit të Himarës dhe përplasjen, jo vetëm me një pjesë të banorëve atje, por edhe më Athinën, në Top Story-n e kësaj të mërkure ishte e ftuar ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro dhe kryetari i PBDNJ-së, Vangjel Dule. Vangjel Dule, i cili kundërshton planin …

Më shumë

Imamët radikalë janë duke luftuar për të zhdukur karakterin kombëtarë të Shqiptarëve

Traditat turko-arabe janë antishqiptareShkruan: Dr.Arif Mati Disa nga miqtë e mi të Fejdbukut më kanë informuar që disa klerik mysliman dhe ekstremist kanë frikë nga çfarë mendoj për fenë myslimane dhe më urrejnë për shkak të pozicioneve radikale që kam marrë kundër disa fetarëve shumë të lidhur me traditat turko-arabo-myslimane …

Më shumë

LSHB kundër demarkacionit: Mali i Zi është pushtues dhe diskriminues ndaj shqiptarëve

Lëvizja për Shqipëri të Bashkuar reagon ndaj presionit të jashtëm dhe të brendshëm për ratifikimin e Marrëveshjes së Demarkacionit me Malin e Zi, në dëm të integritetit territorial të Republikës së Kosovës. Lëvizja për Shqipëri të Bashkuar vlerëson si të papërgjegjshme dhe të nxituara deklaratën e fundit të Ministrit të …

Më shumë

Projekti për shfarosjen e shqiptarëve nga Çubriloçiv vazhdon edhe sot, përmes prodhuesve në Serbi dhe biznesmenëve matrapazë shqiptarë!

Nga Faik Krasniqi Vaso Čubrilović ka qenë këshilltar i regjimit monarkist gjatë Luftës së Dytë Botërore, pastaj ministër, akademik, drejtor i Institutit të Ballkanologjisë dhe anëtar i Lidhjes së Komunistëve të Jugosllavisë pas Luftës së Dytë Botërore. Memorandumi i tij “Dëbimi i shqiptarëve” që iu paraqit qeverisë mbretërore të Stojadonoviçit …

Më shumë

Rama zbulon projektin e ri: Akademi Shkencash të përbashkët me Kosovën

Kryeministri Edi Rama ka zbuluar projektin e ri për Akademinë e Shkencave, të cilën ai e ka konsideruar tashmë të mbyllur. Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin kosovar, Ramush Haradinaj, Rama ka kërkuar krijimin e një Akademie të Shkencave, të përbashkët për të dyja shtet. “Na duhet një Akademi …

Më shumë

Ekskluzive: Trupat e policisë serbe të vrarë nga UÇK-ja (VIDEO)

Gjatë luftës së fundit në Kosovë, edhe Serbia ka pësuar dëme në njerëz, pasi Ushtria Çlirimtare e Kosovës, kishte vrarë qindra-mijëra serb në Kosovë, shkruan Gazeta InfoPress. Për dallim nga serbët të cilët kanë kryer gjenocid ndaj popullatës shqiptare, duke vrarë e masakruar fëmijët, nënat dhe baballarët tanë, UÇK-ja, ka …

Më shumë

LE FIGARO (1912) / ÇFARË NDODHI ME ISMAIL QEMALIN DHE SUITËN E TIJ MË 19 NËNTOR 1912 ? RRËFIMI I RRALLË NË PRESTIGJOZEN FRANCEZE : “UNË JAM DËSHMITARI I NJË NGJARJEJE PËR TË CILËN DO TË FLASË EVROPA.”

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 27 Shtator 2017  Prestigjozja franceze, “Le Figaro”, ka botuar, të premten e 29 nëntorit 1912, në faqen n°2, rrëfimin e dëshmitarit që gjendej me Ismail Qemalin dhe suitën e tij në bordin e anijes “Bruenn”.   Gjithçka ka filluar në Trieste, më 19 nëntor 1912, …

Më shumë

Kosovë-Shqipëri, deputeti shqiptar: Të ndjekim rrugën e Gjermanisë

Deputeti shqiptar në Parlamentin e Brukselit, Ahmet Gjanaj ka përshëndetur takimin dy palësh mes dy kryeministrave të Shqipërisë dhe Kosovës, i cili do të pasohet nga mbledhja e përbashkët e qeverive. Ai shkruan se bashkimi në një shtet të vetëm duhet të vijë ngadalë, duke dhënë kështu edhe një shembull …

Më shumë

RAMA: TË HEQIM MURET NDARËSE – TË UNIFIKOJMË AMBASADAT ME KOSOVËN

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama dhe kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj, në një konferencë të përbashkët për media, kanë thënë se mbledhja e përbashkët e qeverisë Shqipëri- Kosovë do të zhvillohet 27 nëntor – 28 nëntor. Rama tha se në mbledhjen e përbashkët të Qeverive, fokus kryesor do të jetë …

Më shumë

CA KUJTIME NGA NJË VIZITË E PAHARRUAR ME BACIN ADEM SHQIPËRIA!

Shkruan: Fadil Shyti Me këtë rast dua të theksoj faktin që, kur isha në Kosovë, në vjeshtën e nxehtë të vitit, 3 Shtator 2015 bashkë me dy shokë të nderuar, veteranë të UÇK-së, zv. Komandantin e Brigadës 128, nga ZOP, Avdi Ibrahimin dhe Rexhep Ahmetin, luftëtarin që, në frontet e …

Më shumë