Kryefaqja / OPINION (page 151)

OPINION

Ngrihu o ÇAMERI, ngrihu!

Un habitem se kush eshte arsyeja qe politikat Shqiptare u ven akoma pas avazit ketyre plerave qe mbi te gjitha ndotin vendin e tyre, (keta jan pa vatan,nejse), e jo me vendet ne te cila shkelin. Ngreu o ÇAMERI, ngrehuni o bilt e asaj toke e cila e shte e …

Më shumë

Louis Arnaud: Shqipëria është më e lashtë se vetë Europa

 Është një letër e shkruar për gazetën franceze “La Croix”‘ (“Kryqi”), nga i dërguari i posaçëm i saj në Athinë jo më larg se tre ditë pas fillimit të mbledhjes së Konferencës të Ambasadorëve në Londër më 16 dhjetor 1912, kur Shqipëria e Ismail Qemalit kishte shpallur tashmë pavarësinë e …

Më shumë

Mbretër ilirë, 25 shekuj më parë, në Maqedoninë e sotme

përbëhej nga shumë fise me popullsi autoktone ilire midis të cilëve mund të përmenden: Dardanët, Ardianët, Dokleatët, Labeatët, Albanët, Taulantët, Enkelejtë, Dasaretët, Paionët, Kaonët, Thesprotët, Molosët, Japodët, Liburnët, Dalmatët etj. Fise ilire të mirëfillta ishin edhe Japigët dhe Mesapët në gadishullin Italik, me shtrirje kryesisht në zonën e Apulias (Pulia …

Më shumë

Pak dritë mbi figurën e Mehdi Frashërit

4 Gusht, 2014 ↔ 1 commentPak dritë mbi figurën e Mehdi Frashërit Mehdi Frashëri (1872-1963) Pak dritë mbi figurën e Mehdi Frashërit Mehdi Bej Frashëri (lindi më 1872, Frashër të Dangëllisë), politikan, novelist shqiptar. Firmëtar i deklaratës së pavarësisë . Shquhej për kulturën e tij politike, kryesisht në fushën e …

Më shumë

Gjyshi i Nikos Kotzias miqësi me nazistët hitlerianë

Nga Arben Llalla Nga 6 deri në 7 qershori do të qëndrojnë në Tiranë ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Panajotis Kotzias (Koxhas) për të kërkuar zgjidhjen e menjëhershme për zgjerimin e varrezave të ushtarëve grekë të vrarë në luftën italo-greke më 1940-1941 dhe zgjidhjen e kufirit detar ose siç …

Më shumë

Rama: Kosova në NATO, Shkupi të heq dorë nga mentaliteti jugosllav

Gjatë fjalimit të tij në ditën e tretë të punimeve të Asamblesë parlamentare, kryeministri Edi Rama u shpreh se NATO duhet t’i hapë rrugën e anëtarësimit Kosovës. Kreu i qeverisë shqiptare theksoi gjithashtu edhe rrezikun rus në Lindje të Evropës, duke kërkuar një koordinim të vendeve të aleancës ushtarake për …

Më shumë